• Ainārs,
  • Uva,
  • Zigfrīds
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Ārstiem uzliks pienākumu iepazīstināt pacientu ar sevi

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 18:41, 08.05.2024


Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā šodien konceptuāli atbalstīta iecere uzlikt pienākumu ārstniecības personām, sākot ārstēšanu, iepazīstināt pacientu ar sevi.Veselības tiesību eksperte Solvita Olsena norādīja, ka gan ārstējošam ārstam ir svarīgi zināt pacienta vārdu, gan pacientam - ārsta vārdu, taču praksē tas bieži vien nenotiek. Proti, pacients ienāk ārsta kabinetā, nemaz nezinot ārsta vārdu un tā specialitāti. Viņa pati saskārusies ar gadījumu, kad ārstniecības kabinetā bijis sanitārs, nevis ārsts, taču pacients pats to nevar zināt. Tikmēr ārvalstīs pienākums ārstam informēt pacientu par savu vārdu, uzvārdu un specialitāti ir norma, cieņpilna attieksme, kas salīdzinājumā ar Latviju nekādas ilgstošas diskusijas nerada, sacīja Olsena.

Eksperte piebilda, ka ārstam nav katru reizi pacients jāiepazīstina ar sevi, bet gan tikai, sākot ārstēšanu. Attiecīgi ģimenes ārstam, kurš zina savus pacientus, nav katru reizi jāstādās priekšā.

Veselības ministrija (VM) uzsvēra, ka ikvienam pacientam ir tiesības zināt, kā sauc ārstu, ja tas nav iepazīstinājis ar sevi, tomēr tās vērtējumā problēma varētu būt stacionāros. Ierasti ārstniecības iestādēs ārstniecības personāls nēsā halātus, uz kuriem piestiprināta kartīte ar vārdu, uzvārdu un specialitāti, bet, ja tādu nav, tad iestādei ir pienākums tādas nodrošināt. Arī pats pacients, pierakstoties uz vizīti pie konkrēta speciālista, zina pie kā viņš ir atnācis. Pretēja situācija ir stacionāru uzņemšanas nodaļās, kur ārsti mainās, noslodze ir liela, un, iespējams, ārstam ir piemirsies pienākums pacientu iepazīstināt ar sevi.

Tikmēr Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente Līga Kozlovska (ZZS) gan uzskata, ka šādas normas nostiprināšana Pacientu tiesību likumā ir lieka, jo tas ir tikpat pašsaprotams pamatpienākums kā noteikt ārstam vai medicīnas māsai pirms katras manipulācijas vai procedūras veikšanas mazgāt rokas.

Deputāte Mairita Lūse (P) iebilda Kozlovskai, norādot, ka tad no likuma būtu jāizņem arī norma, kas paredz, ka pacientam ir tiesības saņemt informāciju par ārstēšanu, jo tā arī esot pašsaprotama. Viņa uzsvēra, ka pacienti ārstniecības iestādē atrodas vājākā pozīcijā salīdzinājumā ar mediķiem, un, iespējams, viņiem tā ir pirmā pieredze, ir satraukums. Tieši šī iemesla dēļ ārstam, sākot ārstēšanu, būtu jāstādās priekšā.

Olsena arī vērsa uzmanību, ka cieņpilna attieksme vienmēr nes labākus ārstniecības rezultātus, un iepazīstināšana ir pirmais solis uz labākām pacienta un ārsta attiecībām. Viņa aicināja deputātus neizvairīties no iespējas uzlabot situāciju ar labāku regulējumu. Līdzīgās domās ir arī Latvijas pacientu organizāciju tīkla valdes locekle Baiba Ziemele, norādot, ka tas vien, ka diskusijas par sasveicināšanos un stādīšanos priekšā jau notikušas ilgstoši, liecina par nepieciešamību to ierakstīt likumā, tādējādi atrisinot jautājumu visām pusēm.

Deputāti konceptuāli vienojās ārstējošiem ārstiem un iesaistītām ārstniecības personām uzlikt pienākumu, sākot ārstēšanu, informēt pacientu par savu vārdu, uzvāru, profesiju un specialitāti.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Šonedēļ daudzas pašvaldības mācīs, kā rīkoties kara trauksmes gadījumā (+VIDEO)

“Šobrīd arī katra iedzīvotāja gatavībai ir ļoti būtiska loma kopējā valsts aizsardzībā".

Sabiedrība Ceturtdien Latvijā gaidāms pārsvarā skaidrs laiks

Ceturtdien tikai vietām Latvijā gaidāms īslaicīgs lietus, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība Policija Rīgā aiztur agresīvu Krievijas atbalstītāju

Rīgas pašvaldības policija (RPP) aizturējusi agresīvu Krievijas atbalstītāju, informēja RPP.

Sabiedrība Rīgas Centrālās stacijas mezgla izbūvei iztrūkst pusmiljards eiro

Rīgas Centrālās pasažieru dzelzceļa stacijas mezgla izmaksas "Rail Baltica" projektā varētu sasniegt 888 miljonus eiro, no kuriem kopumā patlaban iztrūkst 570,857 miljoni eiro, secināts Valsts kontroles (VK) ziņojumā par "Rail Baltica" Latvijas posma tvēruma izmaiņu pieņemšanas gaitu.

Lasiet arī

Sabiedrība Nākamgad palielinās ārstniecības personu atalgojumu

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) šodien panākusi vienošanos ar Veselības ministriju (VM) par ārstniecības personu atalgojuma palielinājumu no nākamā gada, tādējādi izvairoties no mediķu streika.

Veselība Darbnespējas lapas turpmāk varētu izsniegt arī zobārsts un vecmāte

Atsevišķos gadījumos arī zobārsts un vecmāte varētu izsniegt darbnespējas lapu, paredz Veselības ministrijas (VM) izstrādātais noteikumu projekts.

Sabiedrība Uz veselību: ap 70% no NMPD maksas klientiem ir darspējas vecumā (+VIDEO)

Noteikumu projekts paredz ieviest jaunu pakalpojumu cenrādi.

Veselība Veselībai nepieciešami 160 miljoni eiro, lai situācija nepasliktinātos

Veselības aprūpei šogad papildus nepieciešamie ap 160 miljoni eiro nodrošinātu tikai to, lai medicīnas pieejamība nepaliktu vēl sliktāka, jo ar šo naudu pacienti varētu nepalikt bez medikamentiem, stacionēšanās iespējām un citiem pakalpojumiem, šodien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē uzsvēra veselības aprūpes pārstāvji un opozīcijas deputāti.