Eksperts paskaidro, kā uz 100% izmantot viedtālruni (+VIDEO)

Sabiedrība
VS.LV 10:09, 18.04.2024 0

Ne tikai drošības sistēmas, bet arī kiberuzbrukumi kļūst arvien komplicētāki.

 

Mobilās ierīces apstrādā un uzglabā ļoti lielu informācijas apjomu, tāpēc ir pievilcīga platforma kiberuzbrucējiem, kas dažādos veidos cenšas iegūt privātu un sensitīvu informāciju. Uzbrucēji var iekļūt ierīcē, izmantojot lietotni, interneta pārlūkprogrammu un pat nekaitīgu USB uzlādes vietu kafejnīcā, tāpēc datu drošība jau ilgu laiku ir viena no tehnoloģiju uzņēmumu galvenajām prioritātēm. Ņemot vērā kiberuzbrukumu skaitu, kas pēdējo divu gadu laikā pieaudzis satraucošā tempā, ir vērts pievērst uzmanību arī sava viedtālruņa drošībai. Eksperts Eduards Krumovics dalās ar vairākiem ieteikumiem, ko ikviens proaktīvi var veikt, lai nostiprinātu viedtālruņa drošību un pasargātu informāciju no datu noplūdes.

1. Regulāri atjauno operētājsistēmu

Ne tikai drošības sistēmas, bet arī kiberuzbrukumi kļūst arvien komplicētāki, tāpēc viens no priekšnoteikumiem ierīces drošībai ir regulāri atjaunināt tās operētājsistēmu, lietotņu un pretvīrusu programmas. Visērtākais veids ir telefonā iestatīt automātiskus atjauninājumus, tādējādi nodrošinot pastāvīgu aizsardzību pret jauna veida uzbrukumiem.

Jāatzīst, ka telefona drošības pakāpi nosaka arī tas, cik jauns un aktuāls ir pats viedtālrunis, piemēram, jaunākajos telefonos ir speciāli iestrādāts drošības risinājums "Knox Matrix", kas nodrošina pilnīgu datu šifrēšanu - datus var šifrēt vai atšifrēt tikai lietotāja ierīcēs un citi lietotāji tiem piekļūt nevar, pat ja serveris ir apdraudēts vai ir nozagta konta informācija. Un, ja tiek zaudēta piekļuve uzticamai ierīcei, atkopšanas kods var palīdzēt novērst datu zudumu.

2. Izveido grūti uzlaužamu paroli

E-pasta un sociālo tīklu platformu piekļuvei ir ieteicams izmantot unikālas un grūti uzlaužamas paroles, apvienojot lielos un mazos burtus, ciparus un speciālos simbolus, turklāt - tām jābūt atšķirīgām, izvairoties no vienas un tās pašas paroles izmantošanas visās platformās. Ir vairākas paroļu pārvaldīšanas un drošības programmas, kas ātri un automātiski uzģenerē unikālas paroles. Ja nevēlies pavadīt ilgu laiku prātojot, kādu paroli izvēlēties, var izmantot kādu no internetā pieejamajām platformām, piemēram, LastPass, 1Password, Dashlane vai Bitwarden. Noderīgas būs arī paroļu pārvaldības lietotnes, lai droši glabātu un aizsargātu visas savas paroles.

3. Ieslēdz divu faktoru autentifikāciju

Ātrs veids, kā uzlabot savu privāto kontu drošību, ir ieslēdzot divu faktoru autentifikāciju, kur vien tas ir iespējams. Papildus pārbaude, pieprasot kodu, kas nosūtīts uz telefonu vai uzģenerēts autentifikatora lietotnē, sniegs dubultu aizsardzību un ļaundariem būs grūtāk piekļūt lietotāja kontiem.

4. Pasargā konfidenciālu informāciju ar dubultu aizsardzību

Dubulta aizsardzība ir iespējama ne tikai ar divu faktoru autentifikāciju, bet arī papildus rīkiem, kas noderīgi konfidenciālas informācijas glabāšanai un datu noplūdes gadījumā var radīt īpaši lielus drošības riskus. Ir iespējams izveidot īpašu drošības mapi jeb "Secure Folder", kurā ar lietotāja izveidotu paroli var glabāt konfidenciālus failus, lietotnes un citus svarīgus resursus, nodrošinot, ka tie ir pasargāti no neautorizētas piekļuves. Savukārt, "Private Share" funkcija telefona īpašniekam ļauj nosūtīt fotogrāfijas vai video, liedzot saņēmējam saglabāt failus vai veikt ekrānšāviņus. Tā ir efektīva drošības funkcija, kas pasargā informāciju no pārsūtīšanas un tālākas izplatīšanas.

5. Veic regulāru datu dublēšanu

Telefons glabā mūsu piedzīvoto un atmiņas foto un video formātā, kas dažkārt krātas gadiem, tāpēc fotogrāfijas, svarīgus dokumentus un citus resursus ieteicams regulāri dublēt uz drošu, šifrētu glabātuvi, gan lokāli ierīcē, gan saglabājot tos uz mākoņpakalpojuma. Kiberuzbrukumu, vīrusu vai citu datu zaudējumu gadījumā, tas nodrošinās ātru failu atjaunošanu.

6. Pārbaudi sociālo tīklu profilu iestatījumus

Bieži vien nepievēršam uzmanību un neaizdomājamies par privātuma iestatījumiem sociālo tīklu platformās. Lieku reizi ieteiktu pārbaudīt profila iestatījumus, lai kontrolētu, kādi lietotāji var redzēt jūsu ziņas, fotoattēlus un personīgo informāciju. Ierobežojot publiski pieejamo personīgo datu apjomu, var samazināt datu noplūdi, neautorizētu piekļuvi saviem kontiem un pat mazināt identitātes zādzības riskus.

7. Lieto drošu savienojumu tiešsaistes darījumiem

Veicot tiešsaistes pirkumus vai bankas darījumus, pārliecinies, ka izmanto drošu, šifrētu savienojumu, kas adreses joslā sākas ar "https:" un tam blakus redzama atslēgas ikona. Jābūt piesardzīgiem no biežas publisko Wi-Fi tīklu izmantošanas un uzlādes iespējām, jo uzbrucēji var piekļūt informācijai arī tad, kad veicam telefona uzlādi pie lidostā vai kafejnīcā pieslēgtas USB ligzdas. Telefonu lietotājiem papildu drošību nodrošinās "Automātiskās bloķēšanas" funkcija, kas automātiski novērsīs datu noplūdi un ļaunprogrammatūras ielādēšanu no nedrošiem USB savienojumiem.

8. Pārliecinies par telefona drošību

Ierīces iestatījumos sadaļā "Drošība un konfidencialitāte" ierīce pati pārbaudīs, vai visi iepriekš minētie drošības priekšnosacījumi darbojas un telefons ir maksimāli pasargāts no uzbrukumiem. Ierīce ātri un efektīvi pārbaudīs bloķēšanas ekrānu, konta drošību (divu soļu autentifikāciju, konta atkopšanās metodes, pēdējo aktivitāti kontā), programmu drošību un atjauninājumus. Tāpat, ir vērts telefona iestatījumos ieslēgt programmu aizsardzību, kas automātiski lejupielādēs antivīrusa programmu "McAfee", ka arī aktivizēt attālināto ierīces kontroli, gadījumā, ja telefons nonācis nelabvēļu rokās vai pazudis. Ar tādu lietotņu palīdzību kā "Find My Mobile" būs iespējams atrast telefona lokāciju un attālināti nobloķēt, lai to vairs nevarētu izmantot citi lietotāji.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Nedēļas nogalē gaidāmi ziemīgi laika apstākļi

Nedēļas nogalē Latvijā gaidāmi ziemīgi laika apstākļi, bet jaunnedēļ laiks kļūs nedaudz siltāks, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Sabiedrība Vasaras iesaukumam brīvprātīgi pieteikušies 782 Latvijas pilsoņi

Trešdien noslēdzās pieteikšanās valsts aizsardzības dienesta 2025.gada jūlija iesaukumam, kuram brīvprātīgi pieteicās 782 Latvijas pilsoņi, informēja Aizsardzības ministrija.

Sabiedrība Atklāta jaunā LU klīnisko studiju bāze Stradiņa slimnīcā

Ēkas rekonstrukcijā investēti vairāk nekā 2 miljoni euro.

Sabiedrība Piektdien daudzviet Latvijā uzsnigs

Piektdien lielā Latvijas daļā gaidāms sniegs, pārsvarā tas būs neliels, vietām īslaicīgi snigs stiprāk, prognozē sinoptiķi.

Lasiet arī

Kriminālziņas CERT aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem pret krāpnieciskām e-vēstulēm (+VIDEO)

Neapšaubāmi datu un kontu aizsardzībai drošu un unikālu paroļu izmantošana ir svarīga, taču nereti ar to ir par maz.

Pasaule Sprūds Minhenes drošības konferencē mudina Rietumus vairāk investēt aizsardzībā

Rietumiem daudz vairāk resursu ir jāinvestē aizsardzībā, lai spētu atbalstīt gan Ukrainu, gan stiprinātu NATO kolektīvo aizsardzību, uzsvēris Latvijas aizsardzības ministrs Andris Sprūds (P), piedaloties Minhenes drošības konferencē un tiekoties ar sabiedroto valstu amatpersonām.

Sabiedrība Rinkēvičs: ir jāgatavojas visiem scenārijiem

Pārdomāti, racionāli un bez nolemtības sajūtas ir jāgatavojas visiem scenārijiem, sociālajā medijā "Facebook" uzsver Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, komentējot izskanējušās runas par iespējamu Krievijas uzbrukumu kādai NATO dalībvalstij nākamo trīs līdz desmit gadu laikā.

Sabiedrība Pastiprina sodus par noziegumiem pret valsts drošību

Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Krimināllikumā, ar kuriem tiks pastiprināta kriminālatbildība par noziegumiem pret valsts drošību, par atsevišķiem nodarījumiem pat paredzot iespēju piemērot mūža ieslodzījumu.