Ģenerālprokurors Juris Stukāns Saeimai nosūtīja ziņojumu par savas institūcijas darbu.
Atbilstoši ģenerālprokurora pavēlei par struktūrvienību kompetenci – izmeklēšanas uzraudzību, kriminālvajāšanu, valsts apsūdzības uzturēšanu un citu likumā noteikto prokurora funkciju izpildi par visas valsts teritorijā izdarītiem noziedzīgiem nodarījumiem kriminālprocesos, kuri tiek izmeklēti Valsts drošības dienestā, izņemot (kopš 2023. gada 1. oktobra) noziedzīgus nodarījumus, kas paredzēti KL 74.1 pantā, 77.1 –77.3 pantā un 78. pantā, uzdots veikt Īpaši pilnvarotu prokuroru nodaļai Ģenerālprokuratūras līmenī. Ievērojama daļa no tiem ietverti KL X nodaļā un kvalificējami kā noziegumi pret valsti.
2023. gadā uzsākti un uzraudzībā pieņemti 39 kriminālprocesi (2022. gadā 48 kriminālprocesi). No Valsts drošības dienesta kriminālvajāšanas uzsākšanai saņemti 27 kriminālprocesi (2022. gadā 16 kriminālprocesi). 30 kriminālprocesos 39 personām celta apsūdzība par 62 noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu un uzsākti 2 procesi piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanai juridiskajai personai. Visbiežāk pie kriminālatbildības sauktas personas par genocīda, nozieguma pret cilvēci, nozieguma pret mieru un kara nozieguma attaisnošanu (KL 74. 1 pants), nacionālā, etniskā un rasu naida izraisīšanu (KL 78. pants), starptautisko organizāciju un Latvijas Republikas noteikto sankciju pārkāpšanu (KL 84. pants), spiegošanu (KL 85. pants), noziedzīgas organizācijas izveidošanu nolūkā izdarīt sevišķi smagus noziegumus pret cilvēci vai mieru, kara noziegumus, īstenot genocīdu vai izdarīt sevišķi smagus noziegumus pret valsti (KL 89. 1 pants).
Valsts drošības dienestā sadarbībā ar uzraugošajiem prokuroriem tiek turpināta izmeklēšana kriminālprocesā par Krievijas Federācijas bruņoto spēku plaša mēroga iebrukumu Ukrainas teritorijā, starptautisko kontaktpunktu darbība un noziegumu, kas saistīti ar sankciju pārkāpumiem, koordinēšana un izmeklēšana.
Liela nozīme minētās kategorijas noziedzīgu nodarījumu izmeklēšanā ir sadarbībai ar Ukrainas Ģenerālprokuratūru, citām apvienotās izmeklēšanas grupas valstīm, Starptautisko Krimināltiesu un citām iesaistītajām institūcijām, lai atbalstītu un veicinātu Ukrainas un Starptautiskās Krimināltiesas spējas izmeklēt kara noziegumus. Īpaši pilnvarotu prokuroru nodaļas kompetences ietvaros ņemta dalība 27 koordinācijas sanāksmēs, iesaistoties apvienotās izmeklēšanas grupas darbībā, Starptautiskā centra kriminālvajāšanai par agresijas noziegumu pret Ukrainu darbībā, Genocīda tīkla kontaktpunkta un Terorisma tīkla kontaktpunkta darbībā.
Notikusi sadarbība ar Starptautiskās Krimināltiesas izmeklētājiem, viņiem sniegts atbalsts, organizējot liecinieka pratināšanu Latvijā. Kriminālprocesa ietvaros notiek liecinieku un cietušo personu, kas ieradušās Latvijā no Ukrainas un bijušas tiešie notikumu aculiecinieki, apzināšana un pratināšana, kā arī viņu rīcībā esošo video un foto izņemšana, lai pēc iespējas ātrāk tiktu iegūti un procesuāli nostiprināti pierādījumi par Ukrainā pastrādātiem noziegumiem pret cilvēci, mieru un kara noziegumiem.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri