• Baņuta,
  • Vilija,
  • Vits,
  • Žermēna
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Eksperts: topošie seniori Latvijā var palielināt pensijas avansā (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 07:15, 17.03.2024


Pasīvi pārvaldītam ieguldījumu plānam pat nav nepieciešama regulāra profesionāļu klātbūtne.


Jums ir jāatvēl laiks, lai parūpētos par pienācīgu atpūtu pēc darba dzīves.

Kā liecina aptaujas dati, 67% Latvijas sabiedrības nezina, kāda ir viņu izvēlētā pensijas 2. līmeņa komisijas maksa, turklāt 43% nezina, kā to noskaidrot. Latvijas eksperti skaidro, kā uzzināt, cik maksājam savas pensijas pārvaldniekam.

"Dažādiem pensiju plāniem komisijas maksas Latvijā var atšķirties no 0,08% līdz pat 1% no uzkrājuma apjoma gadā. Šī pozīcija tiešā veidā ietekmē pensijas apjomu - mazākas komisijas maksas sniedz iespēju veidot lielāku uzkrājumu, kas ilgākā termiņā var veidot vērā ņemamu starpību," skaidro pensiju eksperts Kārlis Purgailis. "Vienlaikus, izvēloties, kuram privātajam pārvaldītājam uzticēt savu pensiju uzkrājumu, vērts pievērst uzmanību ne tikai komisijas maksai. Jāizvērtē arī līdzekļu pārvaldnieka profesionalitāte, pieredze un ieguldījumu ienesīguma vēsturiskie rezultāti, savukārt pakalpojuma izmaksām jābūt samērīgām pret saņemto rezultātu."

Dodies uz manapensija.lv

Tieši šī interneta vietne uzskatāma par sava veida Latvijas pensiju sistēmas ābeci, kurā iespējams uzzināt visu par savu uzkrājumu vecumdienām.

Lai noskaidrotu izvēlētā pensijas plāna izmaksas, dodies uz sadaļu "Pensiju 2. līmenis" un izvēlies "Aktuālie dati". Šajā sadaļā varēsi izpētīt visu piedāvāto pensiju plānu sasniegtos rezultātus dažādos laika nogriežņos, pensiju pārvaldnieku ziņojumus, kur atspoguļots, kādos finanšu aktīvos līdzekļi tiek ieguldīti, un citu svarīgu informāciju.

Salīdzini kopējo izmaksu koeficientu

Lai sāktu vērtēt komisiju apmēru, nepieciešams atvērt sava izvēlētā pensijas plāna sadaļu. Tālāk iespējams aplūkot katra pensijas plāna pamatinformāciju, tostarp automātiski aprēķinātu kopējo izdevumu koeficientu (KIK). Tas atspoguļo izvēlētā ieguldījumu plāna faktisko izdevumu (atlīdzība līdzekļu pārvaldītājam, līdzekļu turētājam un pārējie ieguldījumu plāna pārvaldes izdevumi) attiecību pret aktīvu vidējo vērtību pēdējā gada ietvaros.

Salīdzini pārvaldīšanas izmaksas

Katra plāna aprakstā pieejama arī atsevišķa sadaļa, kas konkrēti iezīmē pārvaldīšanas izmaksas. Tās veido pastāvīgā komisijas maksa, pārvaldīšanas komisija un turētājbankas komisija. Tāpat pensijas pārvaldnieks var piemērot mainīgās komisijas likmi, kas visbiežāk notiek atkarībā no sasniegtā ienesīguma. Šī sadaļa sniedz visaptverošu izmaksu uzskaitījumu, kas pamatā jāskatās, salīdzinot dažādu pensiju pārvaldnieku piedāvājumus.

Kuriem plāniem komisijas maksas būs mazākas?

Pēdējos gados komisiju apmēru samazina pasīvi pārvaldīto jeb tā saucamo indeksu plānu piedāvājumi. Pasīvi pārvaldītam ieguldījumu plānam nav nepieciešama regulāra profesionāļu klātbūtne plāna pārvaldīšanā - process ir automatizēts un ietver nelielu tiešo speciālistu iesaisti, līdz ar to šiem plāniem komisijas maksas var būt ievērojami mazākas.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība LVC: Būvdarbi notiek 75 valsts autoceļu posmos

Visos valsts reģionos rit aktīva ceļu būvdarbu sezona un autovadītājiem ir jārēķinās ar satiksmes ierobežojumiem un papildu laiku ceļā 75 valsts autoceļu posmos, aģentūru LETA informēja VSIA "Latvijas valsts ceļi" (LVC).

Sabiedrība Ventspils novada Vārves pagastā notiks jūras desanta izsēšanās operācija

Starptautiskajās militārajās mācībās "Baltops 24", kurās Latvijas teritorijā piedalās aptuveni 1500 Latvijas un sabiedroto karavīru, plānota arī jūras desanta izsēšanās Ventspils novadā, aģentūru LETA informēja Nacionālie bruņotie spēki.

Sabiedrība Piektdien austrumu un centrālajos novados gaidāms lietus

Piektdien daudzviet Latgalē, Sēlijā un Vidzemē, kā arī vietām Zemgalē gaidāms lietus, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība Saeima atsakās no lielo pilsētu un blakus novadu apvienošanas

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, atsakoties no lielo pilsētu un blakus novadu apvienošanas.

Lasiet arī

Sabiedrība Vai Latvijas seniori spēs sasniegt Skandināvijas uzplaukumu (+VIDEO)

Lai būtiski nepazeminātos dzīves kvalitāte, pensijai vajadzētu būt vismaz 70-80% apmērā no pirmspensijas ienākumiem.

Sabiedrība LM iesniegusi apspriešanai grozījumus par ikmēneša piemaksu pie pensijas

Labklājības ministrija (LM) iesniegusi publiskai apspriešanai grozījumus Ministru kabineta noteikumos par ikmēneša piemaksu pie vecuma un invaliditātes pensijas.

Ekonomika Privāto pensiju fondu pensiju plānos pērn iemaksāts par 17,9% vairāk

Latvijas privāto pensiju fondu pensiju plānos pagājušajā gadā iemaksāti 113,645 miljoni eiro, kas ir par 17,9% vairāk nekā 2022.gadā, aģentūra LETA uzzināja Latvijas Bankā.

Ekonomika Daudziem cilvēkiem nav ne jausmas par pensiju otrajā līmenī sakrājamo summu

Lielākajai daļai jeb 59% Latvijas iedzīvotāju nav ne jausmas, cik varētu sakrāt pensiju otrajā līmenī sava darba mūža laikā, liecina pēc "SEB Life and Pension Baltic SE" pasūtījuma veiktās aptaujas dati.