• Aldis,
  • Aldris,
  • Alfons
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Kultūras ministrija: Ukrainas iedzīvotāji turpinās meklēt patvērumu Latvijā

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 09:40, 25.02.2024


Valdība plāno atbalstīt Kultūras ministrijas (KM) rosināto finansējuma pārdali 4,6 miljonu eiro apmērā latviešu valodas mācību nodrošināšanai Ukrainas iedzīvotājiem, izriet no KM sagatavotā rīkojuma projekta, kas pieejams Tiesību aktu portālā.


Foto: LETA

KM norāda, ka Krievijas bruņotā, pilna mēroga iebrukuma rezultātā Ukrainas iedzīvotāji ir spiesti atstāt savas dzīvesvietas, dodoties meklēt patvērumu Eiropas Savienības valstīs, tostarp Latvijā. Ņemot vērā esošo ģeopolitisko situāciju Eiropā, īpaši - kara turpināšanos, kā arī Krievijas karadarbības izraisītus būtiskus civilās infrastruktūras bojājumus Ukrainā - var prognozēt, ka Ukrainas iedzīvotāji turpinās pamest Ukrainas teritoriju un meklēs patvērumu citās valstīs, tajā skaitā Latvijā. Tāpat, pastāvot minētajiem apstākļiem, nav pamata pieņemt, ka liela daļa Ukrainas iedzīvotāju, kas patlaban apmetušies Latvijā, tuvākajā laikā varēs atgriezties Ukrainā.

Saskaņā ar Ministru kabineta 2023.gada rīkojumu par pasākumu plānu atbalsta sniegšanai Ukrainas iedzīvotājiem Latvijas 2024.gadam, KM ir atbildīgā iestāde un Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) ir līdzatbildīgā iestāde, lai nodrošinātu Latvijā esošajiem ukraiņiem latviešu valodas mācības. Finansējuma avots šī pasākuma īstenošanai ir noteikts budžeta resora atsevišķā programmā "Finansējums Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā noteikto pasākumu īstenošanai" un paredzētais finansējums - 4,6 miljonu eiro apmērā programmas īstenošanai.

Pēc, īstenojot programmu, projektu konkursā bija noslēgti 26 līgumi ar organizācijām, kas nodrošināja latviešu valodas mācības visos Latvijas reģionos. 2023.gadā latviešu valodas mācības kopā apmeklēja 5956 personas, no kurām sekmīgi mācības pabeigušas: "A1" līmeni - 2388, "A2" līmeni - 1383, "B1" līmenī - 36 un "B2" līmeni - 71 persona.

KM skaidro, ka Ukrainas iedzīvotāji aizvien vairāk vēlas iesaistīties nodarbinātībā un, lai nodrošinātu pēc iespējas lielākas iespējas strādāt ne tikai zemi kvalificētu darbu, kā arī tiktu veicināta personu sociālekonomiskā iekļaušanās Latvijas sabiedrībā un nodrošināta latviešu valodas apguve, ir nepieciešams nodrošināt nepārtrauktu latviešu valodas apmācību.

Projektā piedāvātais risinājums sagatavots, ņemot vērā SIF pieredzi un kapacitāti, kā arī kompetenci jautājumos, kas skar atklātu projektu iesniegumu konkursu izsludināšanu, projektu izvērtēšanu un uzraudzību. Ir izvērtēta arī līdzšinējā KM un SIF sadarbība, īstenojot dažādas valsts budžeta finansētas programmas.

Ņemot vērā nepieciešamību nodrošināt atklātu un caurspīdīgu projektu īstenotāju atlasi iespējami īsā laikā, SIF ir noteikts par programmas administrētāju. Projekts paredz no valsts budžeta resora "Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums" piešķirt SIF finansējumu 4,6 miljonu eiro apmērā.

Programmas mērķis ir veicināt latviešu valodas lietojumu Ukrainas iedzīvotāju vidū, nodrošinot bezmaksas latviešu valodas mācības, sākot no "A1" valodas prasmes līmeņa un atbilstoši sākotnējam valodas prasmes līmenim, pieaugušajiem Ukrainas iedzīvotājiem, tajā skaitā arī nepilngadīgajiem Ukrainas iedzīvotājiem ar iegūtu vidējo izglītību, visos Latvijas reģionos. Programmā tiks rīkots atklāts projektu konkurss, kura mērķis ir noteikt atbilstošus pieteikumus, kuru īstenošana sniegs būtisku ieguldījumu programmas mērķa sasniegšanā.

Pēc KM paustā, lai programma varētu sasniegt savu mērķi 2024.gadā, projektu īstenošana tiks uzsākta nekavējoties pēc lēmuma par finansējuma piešķiršanu pieņemšanas. Projektu īstenotājiem tiks izmaksāts avanss atbilstoši konkursa nolikuma nosacījumiem. Tiks noteikts projektu pieteikumu iesniegšanas termiņš, paredzot projektu īstenošanas uzsākšanu 2024.gada martā vai aprīlī, tas ir, uzreiz pēc līguma noslēgšanas ar projekta īstenotāju.

Projekta konkursa pieteikumi tiks vērtēti atbilstoši administratīvajiem un atbilstības kritērijiem. Projektu pieteikumus vērtēs projektu pieteikumu vērtēšanas komisija, taču projektu pieteikumu vērtēšanai var piesaistīt atklātā konkursā izraudzītus neatkarīgus ekspertus. Atklātajā konkursā plānots atlasīt projektu pieteikumu iesniedzējus, kas nodrošinās bezmaksas latviešu valodas mācību pieejamību Ukrainas iedzīvotājiem iespējami tuvu viņu apmešanās vietām visos Latvijas reģionos.

KM norāda, ka, lai apstiprinātie projektu pieteikumi sniegtu būtisku ieguldījumu programmas mērķa sasniegšanā, apstiprinātajiem projektiem kopā jāaptver līdz 6375 pieaugušie Ukrainas iedzīvotāji. Balstoties uz 2023.gada datiem SIF administrētajā programmā finansēto latviešu valodas mācību kursu vismaz 120 stundu apmērā Ukrainas iedzīvotājiem projektu pieredzi un izmaksām, secināts, ka vidējās latviešu valodas mācību kursa izmaksas vienai personai ir 735 eiro, iekļaujot visas saistītās izmaksas.

Valodas prasmes pārbaudes - eksāmena nodrošināšana netiek noteikta kā obligāts nosacījums, bet pakalpojuma sniedzējam eksāmena kārtošana jānodrošina mērķa grupai pēc izvēles. Projekts paredz risinājumu, lai nodrošinātu vismaz 120 stundu, bet nepārsniedzot 150 stundas, latviešu valodas mācības līdz 6375 Ukrainas iedzīvotājiem.

Ņemot vērā, ka šajā konkursā kursu garums tiek variēts no 120 līdz 150 stundām, tiek noteikta vienas stundas likme 5,70 eiro stundā, iekļaujot visas saistītās izmaksas, tai skaitā pedagogu atlīdzība, mācību materiāli, telpas, mācību aprīkojums, programmas administrēšana un arī valodas prasmes pārbaudes - eksāmena nodrošināšanas izmaksas. Programmā finansējuma izlietojums tiks apstiprināts, balstoties uz latviešu valodas mācībās faktiski iesaistīto Ukrainas iedzīvotāju skaitu.

Programmā projektu īstenošanai pieejamais finansējums ir 4,5 miljoni eiro, savukārt 88 619 eiro ir plānoti programmas administrēšanas izdevumu segšanai SIF. Programmas finansējums veido 100% no projekta kopējām attiecināmajām izmaksām. Projekta izmaksu attiecināmības periods ir no līguma noslēgšanas brīža līdz 2024.gada 30.novembrim. Visām projekta aktivitātēm jābūt pabeigtām līdz 2024.gada 30.novembrim.

Visiem pakalpojumu sniedzējiem pirms mācību kursu uzsākšanas būs jāreģistrē kursu dalībnieki Integrācijas pasākumu datubāzē, kas ir SIF pārvaldībā esoša datubāze, un jānoslēdz ar SIF līgums par datubāzes izmantošanu. Tādā veidā tiks uzraudzīti un novērsti dubultās finansēšanas riski, nepieļaujot iespēju, ka viena un tā pati persona atkārtoti mācās vienu mācību līmeni dažādās mācību iestādēs.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Piektdien daudzviet gaidāms sniegs, Kurzemē laiks būs saulaināks

Piektdien daudzviet Latvijā snigs, saulaināka diena gaidāma Kurzemē, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība Mirušo piemiņas dienā Rīgā nodrošinās papildu sabiedriskā transporta reisus

Mirušo piemiņas dienā, 24.novembrī, 11., 36., 39. un 48. autobusa, kā arī 11. tramvaja maršrutā tiks nodrošināti papildu reisi, informē "Rīgas satiksme".

Sabiedrība Nedēļas nogalē gaidāmi ziemīgi laika apstākļi

Nedēļas nogalē Latvijā gaidāmi ziemīgi laika apstākļi, bet jaunnedēļ laiks kļūs nedaudz siltāks, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Sabiedrība Vasaras iesaukumam brīvprātīgi pieteikušies 782 Latvijas pilsoņi

Trešdien noslēdzās pieteikšanās valsts aizsardzības dienesta 2025.gada jūlija iesaukumam, kuram brīvprātīgi pieteicās 782 Latvijas pilsoņi, informēja Aizsardzības ministrija.

Lasiet arī

Sabiedrība Pāreja uz mācībām tikai valsts valodā privātajās iestādēs atbilst Satversmei

Satversmes tiesa (ST) trešdien atzina par Satversmei atbilstošām normas, saskaņā ar kurām privātajās izglītības iestādēs vispārējās izglītības saturs ir jāapgūst valsts valodā.

Sabiedrība Atvēl 104 000 eiro latviešu valodas zināšanu pārbaudēm Ukrainas iedzīvotājiem

Valdība otrdien nolēma atvēlēt 104 000 eiro, lai vairāk Ukrainas civiliedzīvotāju varētu kārtot latviešu valodas prasmes pārbaudi.

Sabiedrība Par valsts valodas nelietošanu aizvadītajā mācību gadā sodīti 107 pedagogi

Par valsts valodas nelietošanu profesionālo un amata pienākumu veikšanai nepieciešamajā apmērā aizvadītajā mācību gadā administratīvi sodīti 107 pedagogi, ziņo Valsts valodas centrs (VVC).

Sabiedrība Valodas eksperti Vidzemes ziemeļaustrumu daļu piekrīt dēvēt par Malēniju

Valodas eksperti Vidzemes ziemeļaustrumu daļu piekrīt dēvēt par Malēniju.