• Armanda,
  • Armands
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Drīzumā Daugavā iespējami plūdi: kas jāzina iedzīvotājiem (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 17:25, 25.02.2024


Ja applūstošās teritorijās tiek būvētas jaunas ēkas, vai tiek rekonstruētas esošās, visu risku uzņemas potenciālais īpašnieks.


Kā vienmēr, Jēkabpils ir apdraudēta.

Latvijā būtiskākais no klimata pārmaiņu riskiem ir plūdu risks - nesen plūdi nesa lielus zaudējumus Jēkabpilī un citviet, un novērojumi rāda, ka plūdi vairs nav raksturīgi tikai pavasarim. Mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais skaidro, kā izvērtēt plūdu risku pirms zemes iegādes un kas jāņem vērā, būvējot vai renovējot māju applūstošā vietā.

"Saskaņā ar šobrīd pastāvošo normatīvo regulējumu ļoti bieži applūstošās teritorijās būvniecība netiek pieļauta, jo pašvaldības neizsniedz būvatļaujas, bet faktiski sastopamies ar daudziem gadījumiem, kad šādās vietās vai nu tiek būvētas jaunas ēkas, vai tiek rekonstruētas esošās, attiecīgi visu risku uzņemas potenciālais īpašnieks," stāsta eksperts Kaspars Sausais. Viņš norāda, ka, iegādājoties īpašumu applūstošā vietā, tas būs ne tikai neērti apdzīvojams, bet arī pastāv risks, ka īpašuma vērtība nākotnē kritīsies, kā arī var rasties problēmas īpašumu apdrošināt, jo pēc vairākkārtējas applūšanas apdrošināšanas prēmija ievērojami pieaugs vai apdrošinātāji var atteikties segt applūšanas risku.

Kā izvērtēt plūdu risku?

Pirms īpašuma iegādes būtu svarīgi rūpīgi izvērtēt plūdu risku. Valsts nodrošina iespēju iepazīties ar teritoriju applūšanas kartēm, kurās redzama gan palu ūdeņu izraisītas applūšanas, gan vējuzplūdu iespējamība, kas rodas, ja ilgstoši spēcīgs vējš dzen ūdeni pretēji upju plūdumam, paaugstinot upēs ūdens līmeni. Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra uzturētās plūdu riska un plūdu draudu kartes pieejamas šeit. Nākotnē plānots ieviest arī ledus sastrēgumu un to izraisīto plūdu modelēšanas sistēmu un izveidot vēl vienu karti un risku varbūtību.

Ko darīt, lai samazinātu plūdu ietekmi un zaudējumus?

Ja tomēr ir iegādāts īpašums plūdu riska zonā, pirms mājas būvniecības vai remonta ir vērts ievērot vairākus priekšnoteikumus, kas palīdzēs samazināt plūdu ietekmi un potenciālos zaudējumus:

- paaugstināt zemes līmeni, veicot grunts uzbēršanu, taču jāņem vērā, ka ne visur tas ir atļauts, tāpēc pirms tam ieteicams konsultēties pašvaldībā;

- nebūvēt ēku zemākajā gruntsgabala vietā;

- būvēt ēku uz paaugstinātiem pamatiem vai pāļiem, tādējādi paceļot visu ēku virs applūšanas līmeņa;

- izvairīties no pagrabstāva izbūves;

- zemākajās telpās, kas var applūst, izvēlēties vienkāršāko apdari, lai applūšanas gadījumā zaudējumi nebūtu lieli, savukārt telpas ar augstvērtīgu apbūvi ieplānot virs iespējamā applūšanas līmeņa;

- ēkas būvniecībai izvēlēties materiālus, kas ir ūdensdroši un var tikt pakļauti īslaicīgai ūdens ietekmei (izvairīties no koka ēku būvniecības);

- svarīgus elektromezglus un elektroiekārtas, piemēram, apkures katlu vai ūdenssūkni, izbūvēt virs applūšanas līmeņa;

- paredzēt iespēju, ūdens līmenim ceļoties, uzstādīt plūdu ūdens barjeras pie logiem un durvīm, kas atrodas zemākajās vietās.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Rīgā arvien populārāka kļūst velosipēdu noma (+VIDEO)

Uzlabojoties pilsētas infrastruktūrai, palielinās iespēja, ka savu nepieciešamo mērķi sasniegsi ātrāk.

Sabiedrība Prezidents vēlas piesaistīt ārvalstu mācībspēkus

Piedāvātie grozījumi faktiski noteiktu pārejas periodu, kura laikā ārzemnieks apgūst valsts valodu, bet jau iesaistās augstākās izglītības iestāžu darbā.

Sabiedrība Valsts policijas priekšniekam piešķirs ģenerāļa pakāpi

Valdība drīzumā plāno lemt par ģenerāļa pakāpes piešķiršanu Valsts policijas (VP) priekšniekam Armandam Rukam, liecina Iekšlietu ministrijas (IeM) sagatavotais rīkojuma projekts.

Sabiedrība Jelgavas mērs Rāviņš pērn algā saņēmis par 17 800 eiro vairāk

Jelgavas mēra Andra Rāviņa (ZZS) alga par darbu pašvaldībā pagājušajā gadā bijusi 58 500 eiro, kas ir par 17 835 eiro vairāk nekā gadu iepriekš, liecina Valsts ieņēmumu dienesta publiskotā amatpersonas deklarācija.

Lasiet arī

Sabiedrība Ūdenslīmeņa maksimums vairākās upēs varētu iestāties tikai gada nogalē

Lai arī atsevišķos upju posmos notece jau stabilizējusies vai pazeminās, kopumā ūdenslīmeņa maksimums vairākās upēs iestāsies tikai gada nogalē, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC).

Sabiedrība Atkušņa laikā Latvijas upēs paaugstinās ūdenslīmenis

Atkušņa laikā Latvijas upēs paaugstinās ūdenslīmenis, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) informācija.

Kriminālziņas Līdz ar spēcīgu atkusni Latvijā paaugstināsies plūdu risks

Līdz ar spēcīgu atkusni Latvijā paaugstināsies plūdu risks, aģentūru LETA informēja Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) sabiedrisko attiecību speciāliste Laima Jātniece.

Sabiedrība Ūdens līmenis Lielajā Juglā divās nedēļās cēlies par trim metriem

Oktobra lietavu ietekmē ūdens līmenis straujāk cēlies Vidzemes upēs, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra dati.