Labklājības ministrija (LM) izstrādās un ieviesīs atbalsta instrumentus ģimenes funkcionalitātes stiprināšanai, lai novērstu un mazinātu vardarbību pret bērniem ģimenē un ārpusģimenes aprūpē, kā arī vardarbību ģimenē pret pilngadīgām personām, paredz valdības otrdien apstiprinātie noteikumi.
LM vērš uzmanību, ka pēdējā gada laikā ir būtiski pieaudzis konstatēto vardarbības gadījumu skaits. Valsts policijas dati liecina, ka 2022.gadā sniegti 3957 ziņojumi par vardarbības gadījumiem ģimenē, kas ir par 7,7% vairāk nekā 2021.gadā, kad bija 3673 ziņojumi. 2022.gadā tiesas ir lēmušas par pagaidu aizsardzību pret vardarbību 1124 gadījumos, kas ir par 15% vairāk nekā 2021.gadā, kad bija 977 tiesas lēmumi.
Valsts sociālās rehabilitācijas pakalpojumus 2022.gadā saņēma 726 no vardarbības cietušas pilngadīgas personas, kas ir par 1,7% vairāk nekā 2021.gadā, kad bija 714 personas, un 2058 no vardarbības cietuši bērni, kas ir par 15% vairāk nekā 2021.gadā - 1785 bērni.
Lai mazinātu vardarbību pret bērniem ģimenē un ārpusģimenes aprūpē, kā arī attīstītu bērnu nevardarbīgas audzināšanas prasmes, turpmākos piecus gadus tiks nodrošināts jauns atbalsts bērnu likumiskajiem pārstāvjiem un audžuģimenēm. Tā laikā tiks izstrādātas un aprobētas izglītojošas programmas ģimenes pratības paaugstināšanai vecākiem un ārpusģimenes aprūpes iestāžu darbiniekiem un veidota metodika speciālistiem darbam ar vardarbībā cietušiem un vardarbību veikušiem bērniem, informē LM.
Noteikumi paredz arī izstrādāt jaunus vai pilnveidot esošos instrumentus darbam ar vardarbībā cietušiem un vardarbību veikušiem bērniem un pilngadīgām personām, ar ko domātas terapijas metodes no vardarbības cietušiem vai vardarbību veikušiem bērniem, sociālās rehabilitācijas programmas pilngadīgām personām, starpdisciplināras speciālistu komandas atbalsta pakalpojums sarežģītu vardarbības gadījumu risināšanai un citas. Plānots pilnveidot vardarbības pret bērniem un vardarbības ģimenē raksturojošo datu monitoringu kvalitatīvas informācijas iegūšanai par vardarbības ģimenē izplatību un dinamiku.
Tāpat tiks uzlabotas sabiedrības zināšanas par vardarbīgas uzvedības pazīmēm un to veidošanu un sekmēta augstāka vardarbības atpazīstamība, nodrošinot lielāku vardarbības gadījumu atklāšanas un ziņošanas skaitu. Tam paredzēts izstrādāt vadlīnijas mediācijas un izlīguma piemērošanai vardarbības ģimenē gadījumos, pilnveidot speciālistu kompetences, kā arī īstenota komunikācijas stratēģijas sabiedrības tolerances pret vardarbību mazināšanai.