• Alberts,
  • Madis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvijā un Eiropā apdraudētie mazie ķīri iecienījuši Baltijas jūras ūdeņus

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 12:49, 30.01.2024


Latvijā un Eiropā apdraudētie mazie ķīri iecienījuši Baltijas jūras ūdeņus, informē Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) "LIFE REEF" projekta koordinatore Gunta Gabrāne.


Foto: Wikipedia

Minētajā projektā 2022. un 2023.gadā veiktas putnu aviouzskaites Latvijas ekskluzīvās ekonomiskās zonas jūras ūdeņos. Abos gados uzskaitīti 18 000 mazo ķīru (Hydrocoloeus minutus) visās projekta izpētes teritorijās.

Projekta eksperts ornitologs Pēteris Daknis skaidro, ka Latvijā mazais ķīris ir samērā rets ligzdotājs. Tā ligzdojošā populācija novērtēta kā stipri apdraudēta, bet ziemojošā populācija - pat kā kritiski apdraudēta. Arī Eiropā šīs sugas populācija nav liela, vien 24 000 - 45 000 pāru pēc "BirdLife International" datiem, turklāt ar lejupejošu tendenci.

"Jauniegūtie dati Latvijas ekskluzīvās ekonomiskās zonas jūras ūdeņos dod jaunas zināšanas par mūsu ūdeņu nozīmi šai sugai pēcligzdošanas un migrācijas periodos," norāda Daknis.

Uzskaitēs redzams, ka mazie ķīri Latvijas piekrasti izmanto kā barošanās un atpūtas vietas. Sugas lielākais drauds ir ūdens piesārņojums, tāpat kolonijās ligzdojošo sugu pēdējos gados ietekmējusi arī putnu gripa, taču Eiropas populācijas lejupslīdes iemesls ir neskaidrs. Lai sugu pasargātu no iznīcības, citviet pasaulē tiek veidotas īpaši aizsargājamas jūras teritorijas. Latvijā šāda iemesla dēļ neviena jūras teritorija nav veidota.

Taču jauniegūtie dati norāda, ka "LIFE REEF" izpētes teritorijas atbilst un pat pārsniedz Putnu direktīvas izvirzītos kritērijus aizsargājamo teritoriju izveidei. Par šādas teritorijas nepieciešamību vēl būs jālemj ornitologiem, kad būs apkopoti visu projektā veicamo uzskaišu dati, skaidro Daknis.

Mazie ķīri ir nelieli kaijveidīgie putni ar kontrastējošu, melnbaltu tērpu, kam vasarā raksturīgs tumšs galvas apspalvojums. Tie barojas ar ūdens virsējos slāņos notveramām zivīm, gaisā un uz ūdens esošiem kukaiņiem. Latvijā ligzdo 150-400 mazo ķīru pāru, ligzdošanas kolonijas sastopamas vairākos ezeros un Daugavā.

Pēc ligzdošanas vasaras otrajā pusē un migrāciju laikā visbiežāk novērojami jūras piekrastē, kad Latvijas teritoriju šķērso arī ārpus Latvijas ligzdojošā populācija daļa. Neliels skaits ziemo atklātā jūrā rietumos no Latvijas krastiem, retāk Rīgas jūras līcī. Piekrastē mazie ķīri ziemā biežāk novērojami pēc vētrām.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Lāce: Loginas atkāpšanās no amata bija viņas pašas lēmums

Kultūras ministre Agnese Logina (P) lēmumu par atkāpšanos pieņēmusi pati, intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" teica partijas "Progresīvie" virzītā ministres amata kandidāte Agnese Lāce, komentējot izskanējušo informāciju, ka lēmums par Loginas atkāpšanos neesot bijis viņas pašas.

Sabiedrība Otrdien daudzviet īslaicīgi līs un vietām dārdēs pērkons

Otrdien daudzviet Latvijā gaidāms īslaicīgs lietus, vietām līs intensīvi un pērkona pavadībā, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība Valsts policijas koledža meklē pasniedzējus

Valsts policija izsludinājusi konkursu uz vairākām pasniedzēju amata vietām, liecina sludinājumi oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Sabiedrība CVK locekļi kritizē komisijas vadītāju par viņu nepietiekamu iesaisti

Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) sēdē pirmdien CVK priekšsēdētājas Kristīnes Saulītes darbu kritizēja trīs komisijas locekļi, pārmetot komisijas "neiesaistīšanu" Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu balsu apkopošanas procesā, kamdēļ arī viņiem neesot bijusi iespēja pārliecināties par rezultātiem.

Lasiet arī

Sabiedrība Lielajā Baltezerā centīsies traucēt kormorānu ligzdošanai

Lielajā Baltezerā iecerēts traucēt kormorānu ligzdošanai uz salām, tuvējās pašvaldības informējusi Dabas aizsardzības pārvalde (DAP).

Interesanti fakti Durbes ligzdas jauno jūras ērgli sauks Hugo

Durbes ligzdas jauno jūras ērgli sauks Hugo, noskaidrots Latvijas Dabas fonda (LDF) rīkotajā aptaujā. Aptaujā piedalījās 1732 cilvēki, un ar 556 balsīm uzvarējis vārds Hugo.

Sabiedrība Aicina dot vārdu Durbes ligzdas jaunajam jūras ērglim

Latvijas Dabas fonds (LDF) aicina dot vārdu Durbes ligzdas jaunajam jūras ērglim, kas pagaidām tiek dēvēts par H kungu, liecina LDF tviterī publiskotais aicinājums.

Interesanti fakti Dabas aizsardzības pārvalde aicina brīvprātīgos glābt krupjus

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) jau trešo gadu, īstenojot kampaņu "Misija - Krupis. Izglāb princi!", aicina pieteikties brīvprātīgos krupju glābējus, lai aktīvajā migrācijas laikā noteiktā ceļa posmā palīdzētu krupjiem droši šķērsot brauktuvi.