2024. gadā doktoranti Latvijā varēs saimniekot ar 1792 eiro mēnesī (+VIDEO)

Sabiedrība
VS.LV 09:19, 28.12.2023 0

Valsts finansēs arī 66 jauno zinātnieku nodarbināšanu.

 

Labas ziņas tiem, kuri iegūst augstākās izglītības grādus Latvijā. Nākamgad viņiem būs ko ēst un nopirkt mācību grāmatas.

Ministru kabinets apstiprinājis Izglītības un zinātnes ministrijas izstrādātos noteikumus ES fondu pasākuma “Doktorantūras granti” īstenošanai, lai arī turpmāk nodrošinātu iespējas doktorantiem, tai skaitā doktora grāda pretendentiem, iegūt grantus promocijas darba izstrādei. Par studiju vai zinātniski pētnieciskā darba veikšanu doktorantam mēnesī noteikta 1292 eiro atlīdzība, kā arī pieejams finansējums pētniecības izmaksu segšanai – 500 eiro mēnesī.

ES fondu programmas kopējais plānotais finansējums ir 19,1 miljons eiro, t.sk. trīs miljoni eiro elastības finansējuma. EK lēmums par elastības finansējuma piešķiršanu tiks pieņemts 2026. gadā.

Nepietiekamais zinātnisko darbinieku skaits ir būtisks šķērslis Latvijas konkurētspējai un dalībai ES inovāciju procesos un programmās, kā arī kavē jaunu zināšanu radīšanu, tālāknodošanu un inovāciju attīstību Latvijā. Programmas finansējums ir nozīmīgs, lai Latvijas augstskolām paplašinātu iespējas piesaistīt jaunus doktorantus, kā arī noturēt jau esošos, kas savu turpmāko profesionālo karjeru vēlas saistīt ar akadēmisko un zinātnisko darbu augstskolā vai nozarē. Turpinot grantu programmu, tiks stiprināta tautsaimniecības izaugsmei un transformācijai nepieciešamā pētniecības un attīstības cilvēkkapitāla kapacitāte viedās specializācijas jomās, ziņoja labsoflatvia.lv.

ES fondu programmas finansiālā atbalsta mehānismu doktorantūras studiju programmu īstenošanai īstenos ierobežotas projektu iesniegumu atlases veidā, paredzot finansējumu tām augstskolām, kas nodrošina doktorantūras studiju programmas, atbilstošu sniegumu pētniecībā un citus rezultatīvos rādītājus.

Plānots, ka ES fondu finansiālā atbalsta mehānismu būs iespējams izmantot ne mazāk kā 264 doktorantiem vismaz 12 mēnešu periodā, paredzot, ka vismaz 25 % no granta saņēmējiem līdz projekta beigām iegūs doktora grādu. Tiks nodrošināta arī vismaz 66 slodžu izveide zinātnē nodarbinātajiem.

Līdzšinējam ES fondu atbalstam ir pozitīva ietekme gan uz doktorantūras studiju programmās imatrikulēto skaitu, gan doktora studiju programmu absolventu skaitu un doktora grādu ieguvušo skaitu. Laika posmā no 2020. līdz 2022. gadam doktorantūras studijās imatrikulēto skaits pieaudzis par 33 %, absolventu skaits palielinājies par 48 %, bet doktora grādu ieguvušo skaits – par 35%.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Valsts kancelejā apvienos departamentus; protestā darbinieki amatus pametīs

Valsts kancelejas direktors nolēmis apvienot Komunikācijas departamentu un Stratēģiskās komunikācijas departamentu, plānojot, ka darbu neviens nezaudēs, tomēr, izmaiņām nepiekrītot, daļa cilvēku darbu atstās, aģentūrai LETA sacīja Valsts kancelejas direktors Raivis Kronbergs.

Sabiedrība Inese Lībiņa-Egnere: Rīgā jāpanāk progress Īpašā tribunāla izveidē

Šodien Rīgā notiek starptautiska sanāksme, kurā tiek izstrādāti tiesiski mehānismi, lai izveidotu Īpašo tribunālu agresijas noziegumam pret Ukrainu.

Sabiedrība Latvijā atrada veidu, kā strādāt ar «grūtiem» bērniem (+VIDEO)

Jaunizveidotās speciālistu komandas sniegs būtisku atbalstu uzvedības izaicinājumu risināšanā.

Sabiedrība Kažociņš: Baltijas valstis ir tehnoloģiski ļoti ievainojamas

Baltijas valstis ir tehnoloģiski ļoti ievainojamas, un tas ir jāsaprot, komentējot konstatētos zemūdens kabeļu bojājumus Baltijas jūrā, intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" sacīja bijušais Valsts prezidenta padomnieks nacionālās drošības jautājumos Jānis Kažociņš.

Lasiet arī

Interesanti fakti Latvijas zinātnieki atgriezās no ekspedīcijas Svalbāras arhipelāga (+VIDEO)

Šobrīd LHEI aicina pieteikties uzņēmumus, privātpersonas, kas vēlētos sniegt finansiālu atbalstu 2025.gada ekspedīcijai.

Interesanti fakti Latviešu pētnieces atgriezušās no ekspedīcijas Arktikā

Latvijas Hidroekoloģijas institūta (LHEI) mikroplastmasas pētniecības grupas zinātniskās darbinieces atgriezušās no ekspedīcijas Svalbāras salu arhipelāga, Norvēģijā, kur pētīha tur esošo mikroplastmasas piesārņojumu, informē LHEI vadošā pētniece Inta Dimante-Deimantoviča.

Interesanti fakti Kosmosa pētnieki no Ventspils veikuši svarīgu atklājumu (+VIDEO)

Matemātiskajā modelī pētīta molekulu spēja sasalt uz mikroskopiskiem minerālu putekļiem.

Interesanti fakti Kaut kas neparasts notiek ar Zemes atmosfēras polārajiem virpuļiem

Dienvidu polārais virpulis var drīzumā sabrukt, kas var izraisīt pēkšņas un radikālas laikapstākļu izmaiņas.