• Laila,
  • Lavīze,
  • Luīze
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Kur ir transporta pietura: par ko jautā potenciālie dzīvokļu pircēji (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 15:27, 09.12.2023


Vēlme pēc ērtas un pārdomātas dzīvesvietas, kas ietver arī pieejamu vidi, viennozīmīgi tuvāko gadu laikā turpinās augt.


Diemžēl šoziem pieturvietas ir sliktā stāvoklī.

Dzīvesvietas maiņa un jauna dzīvokļa iegāde ir atbildīgs solis, tādēļ būtiski ir izvērtēt ne vien dzīvokļa atbilstību izvirzītajām prasībām, bet arī vidi, kurā tas atrodas. Veiktais pētījums liecina, ka, izvēloties ilgtermiņa dzīvesvietu, 81% Rīgas un Pierīgas iedzīvotāju ir svarīga tieši "zaļā" transporta infrastruktūra jeb sabiedriskā transporta, veloceliņu un elektroauto uzlādes pieejamība. Pētījumā arī atklāts, ka vēlamais laiks, ko iedzīvotāji ir ar mieru atvēlēt, lai no dzīvesvietas dotos uz darbu, ir 15 līdz 30 minūtes.

Aug vajadzība pēc pieejamas "zaļās" transporta infrastruktūras

Kā nozīmīgu faktoru, domājot par jaunas dzīvesvietas izvēli, 81% aptaujas dalībnieku novērtēja pieejamu jeb "zaļu" transporta infrastruktūru un "zaļās" mobilitātes iespējas, kas iekļauj ērtu piekļuvi sabiedriskajam transportam, elektroautomobiļu uzlādes iespējas, kā arī veloceliņu pieejamību.

Izteikto vēlmi dzīvot vidē, kas nodrošina ērtas pārvietošanās iespējas, apliecināja arī aptaujas dalībnieku atbildes uz jautājumu par laiku, ko vēlētos pavadīt ceļā no mājām līdz darbavietai. Lielākā daļa jeb 56% norādīja, ka šim mērķim ikdienā gribētu atvēlēt no 16 līdz 30 minūtēm, bet vairāk nekā ceturtā daļa - 33% - norādīja, ka vēlamais ceļā pavadītais laiks uz darba vietu, dzīvojot Rīgā, būtu līdz 15 minūtēm. Ņemot vērā galvaspilsētas intensīvo satiksmi un sastrēgumus, kas lielākoties autobraucējus sagaida no rītiem, tieši sabiedriskā transporta un veloceliņu ērta pieejamība var tuvināt cilvēkus vēlamajam mērķim - ceļā pavadīt pēc iespējas īsāku laiku.

"Nav noslēpums, ka jaunu daudzdzīvokļu māju plānošanas procesā kā viens no svarīgākajiem kritērijiem tiek izvirzīts atrašanās vieta. Sabiedriskā transporta pieejamība daudzdzīvokļu mājas tuvumā allaž ir bijusi vērtība, tomēr redzam, ka šobrīd pieprasījums pēc "zaļās" transporta infrastruktūras ir krietni audzis. Cilvēki arvien vairāk izvērtē gan ekonomisko, gan ekoloģisko ieguvumu, ko sniedz publiskais transports. Vēlme pēc ērtas un pārdomātas dzīvesvietas, kas ietver arī pieejamu vidi, viennozīmīgi tuvāko gadu laikā turpinās augt," stāsta eksperts Mikus Freimanis.

Cilvēki novērtē energoefektivitātes risinājumus

Arvien vairāk cilvēku apzinās daudzdzīvokļu ēku energoefektivitātes nozīmību. Jautājumā par to, vai, izvēloties jaunu dzīvokli, būtu nozīmīgs fakts, ka ēkai ir piešķirta A klases energoefektivitāte, 79% aptaujas dalībnieku atbildēja, ka tas būtu svarīgi. Tāpat arī teju puse jeb 49% respondentu norādīja, ka saules paneļi un kolektori uz daudzdzīvokļu nama jumtiem tiktu uzskatīti par priekšrocību, pieņemot lēmumu par jauna dzīvokļa izvēli.

"Vēlme nodrošināt sev un ģimenei pēc iespējas praktiskāku un finansiāli izdevīgāku dzīvesvietu ir joprojām augoša tendence. Cilvēki arvien vairāk apzinās, ka dzīvokļa uzturēšanas maksas ir iespējams ievērojami samazināt, pievēršot uzmanību ēkas energoefektivitātes rādītājiem. Tieši šī iemesla dēļ paredzams, ka saules paneļu izbūve uz ēku jumtiem kļūs vēl aktuālāka, bet A klases energoefektivitātes nodrošināšana - pašsaprotama," skaidro Mikus Freimanis.

Vēlme pēc labiekārtotas un "zaļas" apkārtnes dzīvesvietas tuvumā

Plānojot ilgtermiņa dzīvesvietas iegādi, cilvēki arvien vairāk apzina iespējas, ko piedāvā tuvējā apkārtne. 66% aptaujas respondentu norādījuši, ka dzīvesvietas tuvumā vajadzētu būt atpūtas un izklaides iespējām, tostarp bērnu rotaļu laukumiem, piknika vietām un brīvi izmantojamai zaļajai zonai. Šo kā būtisku faktoru visvairāk norādījuši tieši iedzīvotāji vecumā no 36 līdz 45 gadiem (59%) un kuru mājsaimniecībā ir divi bērni (60%).

Šī brīža dzīves dinamika pieprasa, lai kvalitatīvas atpūtas un sporta aktivitāšu iespējas visa vecuma iedzīvotājiem būtu pieejamas, nekur tālu neejot. Nekustamo īpašu attīstītāju uzdevums ir spēt izsekot aktuālajām tendencēm un sadzirdēt iedzīvotāju vēlmes. Rotaļu laukums un fizisko aktivitāšu stūris nama pagalmā šobrīd ir tikpat pieprasīts, cik iespēja ērti novietot velosipēdus un bērnu ratiņus, tādēļ, plānojot projektus, tam pastiprināti jāpievērš uzmanība.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Tuvākajā nedēļā bieži spīdēs saule

Šīs nedēļas nogalē un nākamnedēļ Latvijā bieži spīdēs saule, gaisa temperatūra pakāpeniski pazemināsies, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība Daudzi māju saimnieki Baltijā slēpjas pazemē (VIDEO)


Iepriekš uzstādīti bunkuri ar pārtikas rezervēm ļaus pārdzīvot visas nepatikšanas.

Sabiedrība Policija aicina nesteigties ar ziemas riepu nomaiņu

Valsts policija aicina marta sākumā autovadītājus nesteigties ar ziemas riepu nomaiņu, aģentūru LETA informēja Valsts policijā.

Sabiedrība Martā iespējami kārtējie plūdi Daugavā, iestādes tam gatavojas (+VIDEO)

Dabas stihijas gadījumā ir jāievēro vienkārši noteikumi.

Lasiet arī

Sabiedrība No 12. februāra būs izmaiņas 30., 37., 41. un 54. autobusa maršrutā

Turpinoties tramvaja sliežu, apakšzemes komunikāciju, kā arī citiem infrastruktūras pārbūves darbiem Slokas ielā, no šodienas izmaiņas 30., 37., 41. un 54. autobusa maršrutā, ziņo "Rīgas satiksme".

Sabiedrība Negaidīti: janvārī Latvijā vilcienu precizitāte pārsniedza ES vidējo rādītāju

Vilcienu precizitāte jeb rādītājs, kas apliecina, cik reisu ir izpildīti atbilstoši vilcienu kustības grafikam, 2024.gada janvārī bija 91,7%. Pērn vilcienu precizitāte bija 98,3%. Tā ziņo AS "Pasažieru vilciens" (PV).

Sabiedrība Pērn par 23% pieaudzis «Rīgas satiksmes» pārvadāto pasažieru skaits

Pērn par 23% pieaudzis "Rīgas satiksmes" pārvadāto pasažieru skaits.

Sabiedrība Trešdien stipras snigšanas dēļ iespējama vilcienu kavēšanās

Trešdien stipra snigšana atsevišķos Latvijas reģionos var izraisīt vilcienu kavēšanos, liecina AS "Pasažieru vilciens" publiskotā informācija.