Visas pakalpojuma izmaksas klientiem sedz valsts.
80 klientu un 60 darbinieku – tik liela šobrīd ir Valsts sociālās aprūpes centra “Kurzeme” filiāles “Aizvīķi” saime. Cilvēkiem ar garīga rakstura slimībām tur ir mājas.
Iestādes vadītāja Gražina Ķervija viņus dēvē par brāļiem un māsām, jo, atrodoties ilgstošā aprūpē, visi dzīvo cits citam cieši līdzās zem viena jumta. No centra aiziet vien tad, ja aiz brīvas gribas izvēlas pārcelties dzīvot citur. Taču tādi gadījumi ir reti.
“Aizvīķi” ir valsts iestāde, tā pakļauta Valsts sociālās aprūpes centram “Kurzeme” ar sešām filiālēm, savukārt tas atrodas Labklājības ministrijas tiešā pakļautībā.
“Pie mums brīvu vietu nemēdz būt, uz vietām ir rinda. Visus cilvēkus, kas tajā ir, pa iestādēm sadala valsts. Kad mums atbrīvojas vieta, piemēram, klients deinstitucionalizācijas projektā pārcēlās uz grupu dzīvokli Liepājā, uzrakstām pieprasījumu Sociālās integrācijas valsts aģentūrai, un ātri vien ir cits klients vietā,” paskaidroja vadītāja.
Visas pakalpojuma izmaksas klientiem sedz valsts, bet 15% no pabalsta vai pensijas katram izmaksā uz rokas. To naudu viņi drīkst tērēt pēc saviem ieskatiem.
Citi iet uz veikalu nopirkt kādus konfektes, cepumus, limonādi vai specifisku kafiju. Brīvi cilvēki, neviens nevar liegt pirkt, ko vēlas, kaut arī centrā ir 100% ar visu nodrošināti.
“Aizvīķu” iemītniekiem ik pa laikam priekšnesumus sniedz Kalētu Mūzikas un mākslas skolas pirmsskolas grupas bērni. Tos viņiem palīdz sagatavot skolotāja Rūta Feldmane.
Viņa pastāstīja vietnei liepajniekiem.lv, ka uz Aizvīķiem bērnus ved tāpēc, ka šādā veidā viņiem var mācīt solidaritāti, žēlsirdību un iejūtību. Svarīgi, lai mazie redz, ka ir arī citādāki cilvēki nekā vairums. Protams, iepriekš viņus sagatavo, pastāsta, ka blakus dzīvo arī invalīdi.