• Meta,
  • Sniedze
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Pie Ministru kabineta protestē pret veco mežu izciršanu

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 14:46, 21.11.2023


Šodien vairāki desmiti cilvēku pie Ministru kabineta ēkas pulcējušies klusajā protestā, iestājoties par veco mežu saglabāšanu.


Foto: LETA

Pie valdības ēkas sanākuši apmēram 50 cilvēki. Protestētājiem līdzi ir plakāti, kas aicina aizsargāt Eiropas Savienības nozīmes meža biotopus Latvijā. Uz plakātiem rakstīts, piemēram, "Izcirtīsim šodien, domāsim rīt", "Cirvis lems, zāģis darīs", "Tukša ciršana" un citi uzraksti.

Protestētāji ir uzlīmējuši sev uz mugurām oranžus krustus, tādējādi vizualizēt ideju, ko tie pārstāv. Pasākuma dalībniekiem līdzi ir paņemts arī motorzāģis. Protestētāji reprezentē kokus, kurus ir paredzēts izcirst. Daži protesta dalībnieki ir nogūlušies zemē, tēlojot jau nocirstus kokus.

Pikets ir klusais protests, attiecīgi saukļi pasākuma dalībnieku starpā neizskan.

Kā ziņots, reaģējot uz publiskajā telpā izskanējušo informāciju par Klimata un enerģētikas ministrijas (KEM) plāniem izcirst vecos mežus, iniciatīva "100 kailcirtes" aicina uz veco mežu aizstāvības protestu.

Iniciatīvas pārstāvis Jānis Balodis skaidro, ka protesta mērķis ir atgādināt valdībai, ka vecie meži ir Latvijas dabas daudzveidības pamats, kas joprojām tiek iznīcināts.

Jau vēstīts Tiesību aktu portālā (TAP) novembra sākumā tika publiskots aktualizētais Nacionālā enerģētikas un klimata plāna 2021.-2030.gadam projekts.

Tostarp tajā minēts, ka, mērķtiecīgi un ilgtspējīgi veidojot mežaudžu struktūru un to noturību, ir iespējams palielināt oglekļa dioksīda (CO2) piesaistes zemes izmantošanas, zemes izmantošanas maiņas un mežsaimniecības sektorā, veicināt koksnes izmantošanu būvniecībā, kā arī biomasas izmantošanu enerģētikā.

Tāpat plāna projektā atzīmēts, ka mazproduktīvu audžu nomaiņa veicina CO2 piesaistes palielināšanos, kā arī vecina ilgtspējīgu zemes apsaimniekošanu, nodrošina teritorijas ekonomiskās vērtības pieaugumu un iespējas iegūt augstvērtīgāku koksnes materiālu. Pasākuma īstenošanai ir piemērotas platības, kas atbilst neproduktīvu audžu statusam atbilstoši Meža likumam.

Klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis (ZZS) novembra sākumā intervijā Latvijas Radio pauda, ka klimata mērķu sasniegšanā ir jārod balansu starp dabas daudzveidību, klimata mērķiem, vidi, kā arī ir jāievēro tautsaimniecības un sabiedrības intereses. "Neviens neplāno vienkārši izcirst vecus mežus tāpat vien. Tas ir absurdi," sacīja ministrs.

Vienlaikus Melnis prognozēja, ka visas iesaistītās puses ar gala lēmumu nebūs pilnībā apmierinātas. "Šaubos, ka mēs spēsim apmierināt visu pušu intereses un visi būs laimīgi. Labākajā gadījumā visi būs nedaudz neapmierināti ar mūsu balansu, jo viedokļi ir fundamentāli pretēji," teica Melnis.

Savukārt novembra vidū Melnis intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" pauda, ka veco mežu izciršana nav vienīgais plāns klimata mērķu sasniegšanai.

Viņš skaidroja, ka vēl bez veco mežu izciršanas plānā ir arī citi veidi emisiju mazināšanai. Piemēram, transportlīdzekļu jomā, kur ministrija saskata variantus elektrotransportlīdzekļu iegādes palielināšanā pašvaldībām un uzņēmējiem. Tāpat, pēc ministra teiktā, būs jāturpina māju siltināšanas veicināšana, kā arī kokmateriālu izmantošanas veicināšana māju būvniecībā, tādējādi iekapsulējot kokā jau uzkrātās emisijas.

Tāpat Melnis teica, ka saistībā ar šo plāna punktu vēl būs jāiegulda darbs, gan sadarbojoties ar vides organizācijām, gan Ekonomikas ministriju un Zemkopības ministriju, jo vērā jāņem vairāki aspekti.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Automašīnām jābūt aprīkotām ar ziemas riepām

No šodienas līdz 1.martam automašīnām un autobusiem, kuru pilna masa nav lielāka par 3500 kilogramiem, obligāti jābūt aprīkotiem ar riepām, kas paredzētas braukšanai ziemas apstākļos, paredz Ceļu satiksmes noteikumi.

Sabiedrība Sākoties decembrim, Latviju klāj līdz 30 centimetriem dziļš sniegs

Decembra pirmajā rītā valsts centrālo un austrumu daļu klāj līdz 30 centimetriem (cm) bieza sniega kārta, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) dati.

Sabiedrība Piesakoties brīvprātīgi VAD, iespējams saņemt lielāku atalgojumu

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Raimonds Bergmanis (AS) atgādina, ka, piesakoties brīvprātīgi Valsts aizsardzības dienestā (VAD), iespējams izvēlēties, kur dienēt.

Sabiedrība Austrumu slimnīcas infektologi aicina reizi gadā veikt HIV testu

Atzīmējot HIV/AIDS dienu, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) infektologi aicina ikvienu veikt vienkāršu asins analīzi, lai būtu iespēja pārliecināties, ka neesat inficēts ar imūndeficīta vīrusu, aģentūru LETA informēja slimnīcā.

Lasiet arī

Sabiedrība Mazinās dzērveņu lasītāju pārkāpumi Teiču dabas rezervātā

Mazinās dzērveņu lasītāju pārkāpumi Teiču dabas rezervātā, aģentūru LETA informēja Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) Latgales reģionālas administrācijas dabas izglītības speciāliste Diāna Selecka.

Kriminālziņas Glābēji pirmdien palīdzējuši no meža izkļūt diviem cilvēkiem

Augšdaugavas novadā glābēji pirmdien palīdzējuši no meža izkļūt diviem cilvēkiem, kuri bija apmaldījušies.

Sabiedrība Valmieras novadā notiks pirmais LPS Meža dienu seminārs

Šodien plkst.11 Valmieras novadā, Kocēnu kultūras namā notiks pirmais Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) Meža dienu seminārs.

Ekonomika Meža nozares eksportā samazinās gan apjoms, gan produktu vērtība

Meža nozares eksportā samazinās gan apjoms, gan produktu vērtība, intervijā aģentūrai LETA stāstīja Latvijas Kokrūpniecības federācijas (LKF) viceprezidents Kristaps Klauss.