Satiksmes ministrija izstrādājusi noteikumus par psiholoģiskās korekcijas veikšanu sodītajiem vadītājiem.
Noteikumu projekta tiesiskais regulējums tiek piemērots transportlīdzekļu vadītājiem, kuri sodīti par transportlīdzekļa vadīšanu alkohola, narkotisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē vai reibumā un kuriem pirmstermiņa veselības pārbaudē nekonstatē alkohola, narkotisko vai psihotropo vielu pārmērīgu, kaitējošu lietošanu vai atkarību, un kuri vēlas atgūt transportlīdzekļu vadīšanas tiesības.
Tādējādi Noteikumu projekts paredz:
-noteikt uzvedības korekcijas programmas organizēšanas un norises kārtību, uzdevumus, saturu un ilgumu personām, kuras sodītas par transportlīdzekļa vadīšanu alkohola reibumā vai narkotisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē un kuram pirmstermiņa veselības pārbaudē nekonstatē alkohola, narkotisko vai psihotropo vielu pārmērīgu, kaitējošu lietošanu vai atkarību;
-noteikt, ka specializētā medicīniskā komisija pēc transportlīdzekļa vadītāja veselības pārbaudes informē transportlīdzekļa vadītāju, ka tas var atgūt transportlīdzekļa vadīšanas tiesības tikai tad, ja ir piedalījies uzvedības korekcijas programmas grupu nodarbībās.
-noteikt, ka informāciju par nepieciešamību apmeklēt uzvedības korekcijas programmas grupu nodarbības, specializētā medicīniskā komisija divu darbdienu laikā ievada transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistrā. Tādējādi transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistra turētājiem (VAS “Ceļu satiksmes drošības direkcija”) būs pieejama informācija, par to, ka persona tiesības var atgūt, ja personai nav medicīnisku pretindikāciju (kas nozīmē, ka tādas ir bijušas un cilvēks ir ārstējies) vai arī informācijas saņemšanas par pabeigtu dalību uzvedības korekcijas programmas grupu nodarbībās. Jānorāda, ka informācija par nepieciešamību personai apmeklēt uzvedības korekcijas programmas grupu nodarbības tiek fiksēta esošajās informācijas sistēmās, bet to pielāgošanai papildu līdzekļu piesaiste nebūs nepieciešama.
2019.gadā gadā Latvijā ceļu satiksmē konstatēti 3730 transportlīdzekļu vadītāji alkohola reibumā, bet transportlīdzekļu vadītāji narkotisko vielu iespaidā bija 222, 2021.gadā konstatēti 3534 transportlīdzekļu vadītāji alkohola reibumā un narkotisko vielu iespaidā - 226. 2022.gadā attiecīgi – 2429 un 164.
2021.gadā vadītāja apliecību atjaunojuši 1768 vadītāji, 2022.gadā - 1548, kuriem transportlīdzekļu vadīšanas tiesības tikušas atņemtas par transportlīdzekļa vadīšanu alkohola reibumā, narkotisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē, kārtojot abus eksāmenus ar iemeslu “Atjaunošana ar eksāmenu” un izejot pirmstermiņa veselības pārbaudi. 2020.gada oktobrī 4612 vadītājiem bija liegumi ar aktīvu norīkojumu uz pirmstermiņa veselības pārbaudi, 2021.gadā – 4452 un 2022.gadā - 4359, ziņo vietne mk.gov.lv.