• Armanda,
  • Armands
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvija plāno ar 150 000 eiro atbalstīt palestīniešus un Izraēlas iedzīvotājus

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 10:01, 08.11.2023


Latvija plāno ar 150 000 eiro atbalstīt palestīniešus un Izraēlas iedzīvotājus, liecina Ārlietu ministrijas (ĀM) rīkojuma projekta anotācija, kas ievietota Tiesību aktu portālā (TAP).


Foto: LETA

Rīkojuma mērķis ir noteikt, ka ĀM veic iemaksu ANO Palestīnas bēgļu palīdzības un darba aģentūras Tuvajos Austrumos (UNRWA), Pasaules Pārtikas programmas (WFP) un Izraēlas Sarkanā vairoga ("Magen David Adom") budžetā, lai sniegtu atbalstu palestīniešu un Izraēlas iedzīvotājiem, reaģējot uz pašreizējo saspīlējumu un humāno krīzi Tuvajos Austrumos.

ĀM norāda, ka, veicot iemaksas šajās organizācijās, Latvija paudīs solidaritāti ar palestīniešu iedzīvotājiem, kuri saskaras ar pieaugošu humāno krīzi, kas ir pastiprinājusies, Izraēlai reaģējot uz "Hamās" teroristiskā grupējuma uzbrukumiem Izraēlai 7.oktobrī. Tāpat atbalsts paustu solidaritāti Izraēlai, kas turpina saskarties ar regulāriem "Hamās" teroristu uzbrukumiem.

Kopš 7.oktobra "Hamās" uzbrukuma Izraēlā ir gājuši bojā 1400 cilvēku, bet vairāk nekā 3000 ievainoti. Ir informācija par vairāk nekā 220 ķīlniekiem, kuri ir "Hamās" gūstā Gazas joslā. Vienlaikus "Hamās" uzbrukumi no Gazas joslas turpinās, kamēr ir pastiprinājušies arī teroristu uzbrukumi no Libānas teritorijas, kuru kontrolē grupējums "Hizbullā".

Pēc ĀM paustā, Gazas joslā ir gājuši bojā vairāk nekā 10 000 cilvēku. Lai gan Izraēlas aizsardzības spēku uzbrukumi ir mērķēti pret "Hamās", ir faktiski neiespējami nodalīt "Hamās" objektus no civilās infrastruktūras. Tādējādi pieaug bažas par iedzīvotāju drošību un humānajām sekām Gazas joslā.

Gazas joslā patlaban ir vairāk nekā 640 000 iekšēji pārvietoto personu, kuri meklē drošību, evakuējoties no visvairāk apdraudētajiem Gazas joslas ziemeļiem. Tomēr uzlidojumi tiek veikti arī Gazas dienvidos. Lai gan 1.novembrī notika pirmā ierobežotā ārvalstnieku un ievainoto evakuācija caur Rafahas robežpunktu ar Ēģipti, kopumā iedzīvotājiem nav iespējas izceļot no Gazas joslas, jo minētais robežpunkts joprojām ir slēgts. Kopš 21.oktobra ir uzsākta pakāpeniska un pagaidām ierobežota starptautiskās humānās palīdzības piegāde, taču tā ir nepietiekamā apjomā, kā arī pastāv draudi humānās palīdzības sniedzēju drošībai.

ĀM akcentē, ka, ņemot vērā humāno krīzi Gazas joslā, aptuveni 2,2 miljoni Gazas joslas iedzīvotāju saskaras ar pieaugošu pārtikas, ūdens, medikamentu un citu pirmās nepieciešamības preču trūkumu. Gazas joslas iedzīvotāji jau ilgstoši iztiek ar aptuveni 1 litru ūdens dienā, vienlaikus samazinoties pārtikas un medikamentu krājumiem.

Tāpat, pēc ĀM paustā, turpinoties Izraēlas aizsardzības spēku cīņai ar "Hamās" teroristiem, iedzīvotāji regulāri tiek pakļauti drošības apdraudējumiem, jo tie nevar rast drošu patvērumu, tostarp medicīnas iestādēs un skolās, kas ir starptautiski aizsargāti civilās infrastruktūras objekti.

Ņemot vērā Gazas joslas ierobežoto teritoriju, iedzīvotājiem faktiski vairs nav drošu patvēruma vietu, turklāt strauji izplatās infekcijas slimības. Vienlaikus iedzīvotājiem nav iespēju atstāt apdraudēto teritoriju, jo Izraēla pašreizējās karadarbības laikā ir slēgusi robežu ar Gazas joslu, kamēr Ēģipte vienīgo robežpārejas punktu ir daļēji slēgusi, izmantojot to tikai ierobežotai humāno kravu piegādei, skaidro ĀM.

Starptautiskās humānās palīdzības organizācijas saskaras ar pieaugošām grūtībām sniegt atbalstu iedzīvotājiem, bieži apšaudēs ciešot arī starptautisko organizāciju darbiniekiem un palīdzības sniedzējiem. Uzlidojumos Gazā ir gājuši bojā jau 79 ANO darbinieki, un šis skaits ieaug.

Neskatoties uz grūtībām, starptautiskās palīdzības organizācijas turpina darbu Gazas joslā, no kurām būtiskāko atbalstu sniedz UNRWA, kas tradicionāli ir viena no vadošajām ANO sistēmas organizācijām, kas strādā ar palestīniešu bēgļiem, kā arī WFP, kurai ir arvien lielāka loma pārtikas piegāžu nodrošināšanai Gazas joslai.

Vienlaikus Izraēla turpina saskarties ar "Hamās" uzbrukumiem, kuru rezultātā joprojām ik dienas cieš vairāki desmiti iedzīvotāju. Medicīnas iestādēs atrodas arī vairāki simti sākotnējo uzbrukumu upuru, kuriem ir nepieciešama turpmāka medicīniskā palīdzība, kā arī rehabilitācija. Pastiprinoties uzbrukumiem valsts ziemeļos, palielinās cietušo skaits arī šajā Izraēlas daļā. Šādos apstākļos būtisku ieguldījumu sniedz Izraēlas Sarkanais vairogs, kas ir Izraēlas humānās palīdzības vadošā organizācija un Starptautiskā Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness kustības dalībniece.

Iecerēts, ka ĀM 2023.gadā veiks iemaksu 100 000 eiro apmērā UNRWA budžetā, 20 000 eiro apmērā WFP budžetā, kā arī 30 000 eiro apmērā Izraēlas Sarkanā vairoga norādītajā kontā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Jelgavas mērs Rāviņš pērn algā saņēmis par 17 800 eiro vairāk

Jelgavas mēra Andra Rāviņa (ZZS) alga par darbu pašvaldībā pagājušajā gadā bijusi 58 500 eiro, kas ir par 17 835 eiro vairāk nekā gadu iepriekš, liecina Valsts ieņēmumu dienesta publiskotā amatpersonas deklarācija.

Sabiedrība Šodien kavējas vilcieni Jelgavas virziena līnijā

Pirmdien kavējas vilcieni Jelgavas virziena līnijā, liecina AS "Pasažieru vilciens" (PV) publiskotā informācija.

Sabiedrība Zināms, cik pērn nopelnīja Balvu novada domes priekšsēdētājs Maksimovs

Balvu novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs (Latgales partija) pērn nopelnījis 51 768 eiro, kas, salīdzinot ar 2022.gadu, ir par 9% vairāk, liecina mēra iesniegtā valsts amatpersonas deklarācija.

Sabiedrība Aptauja: Ukrainas vai kara bēgļu atbalstam ziedojuši 38,7% Latvijas iedzīvotāju

Ukrainas vai kara bēgļu atbalstam ziedojuši 38,7% Latvijas iedzīvotāju, liecina tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS, pēc aģentūras LETA pasūtījuma, veiktās aptaujas dati.

Lasiet arī

Sabiedrība Latvija aptur ikgadējo maksājumu ANO Palestīniešu bēgļu lietu aģentūrā

Arī Latvija aptur ikgadējo maksājumu ANO Palestīniešu bēgļu lietu aģentūrā (UNRWA), liecina Ārlietu ministrijas (ĀM) ieraksts tviterī.

Pasaule Deviņas valstis pārtrauc finansēt palīdzību palestīniešu bēgļiem

Jau deviņas donorvalstis apturējušas finansējumu ANO palestīniešu bēgļu aģentūrai (UNRWA), svētdien vēsta "Radio Brīvība".

Pasaule Netanjahu noraida ASV aicinājumus izveidot Palestīnas valsti

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu ceturtdien publiski noraidījis ASV aicinājumus ierobežot Izraēlas militāro ofensīvu Gazas joslā vai veikt pasākumus Palestīnas valsts izveidei pēc kara.

Pasaule Blinkens: ASV atbalsta taustāmus soļus palestīniešu valsts labā

ASV atbalsta "taustāmus soļus" palestīniešu valsts izveidošanas labā, trešdien palestīniešu pašpārvaldes prezidentam Mahmudam Abasam apliecināja ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens.