• Anrijs,
  • Arkādijs
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Gandrīz pusei Latvijas bērnu trūkst izpratnes par naudas vērtību

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 21:43, 29.10.2023


Kaut arī katra otrā ģimene apspriež personīgo finanšu pārvaldīšanas pamatus, teju puse - 47% - Latvijas iedzīvotāju, kam ir bērni piecu līdz 23 gadu vecumā, norāda, ka, pēc viņu domām, bērniem sagādā grūtības izprast naudas vērtību, liecina "Swedbank" Finanšu institūta aptauja.


Foto: LETA

Aptaujā noskaidrots, ka 38% bērnu vismaz reizi nedēļā saņem kabatas naudu, taču daudziem sagādā grūtības pārdomāta tās tērēšana.

Apmēram katrs ceturtais bērns ar vecākiem pārrunā personīgo finanšu pārvaldību un naudas vērtību, savukārt katra otrā ģimene apspriež personīgo finanšu pārvaldīšanas pamatus. Tomēr visbiežāk, pēc vecāku domām, bērniem sagādā grūtības tieši naudas vērtības izpratne (47%).

Tāpat 43% vecāku uzskata, ka bērniem ir grūtības ar apdomīgu naudas tērēšanu un pārdomātu iepirkšanos, un it īpaši tā uzskata Rīgā dzīvojošie bērnu vecāki.

Kā rāda aptaujas rezultāti, bērni līdz 15 gadu vecumam visbiežāk (vidēji 79%) kabatas naudu tērē konfektēm un citām uzkodām. Šī tendence nav mainījusies kopš iepriekšējā pētījuma 2017.gadā.

Līdz 10 gadu vecumam kabatas nauda bieži tiek atvēlēta arī rotaļlietām - tās iegādājas galvenokārt pirmsskolas vecuma bērni (61%), kā arī septiņus līdz 10 gadus veci bērni (34%). No 11 gadu vecuma pieaug interese par spēlēm, izklaidēm, kā arī apģērbiem un apaviem, un kopš 2017.gada jaunieši līdz 19 gadu vecumam kabatas naudu par apģērbu un apaviem sākuši tērēt biežāk.

Vecāku atbildes liecina, ka bērni no savas kabatas naudas veido arī uzkrājumus. Pirmsskolas vecuma bērni visbiežāk krāj rotaļlietām (47%). No septiņu gadu vecuma pieaug interese par tehniku - viedtālruņiem, datoriem, planšetēm, spēļu konsolēm un tamlīdzīgi, bet jaunieši no 16 gadu vecuma jau krāj transportlīdzeklim - velosipēdam, skrejritenim, skrituļdēlim, skrituļslidām. Savukārt, sasniedzot 20 gadu vecumu, biežāk tiek krāta nauda ceļojumiem un ekskursijām (26%).

Salīdzinot ar 2017.gada pētījuma datiem, pieaugusi pirmsskolas vecuma bērnu interese par tehnoloģijām, taču saglabājas arī interese par rotaļlietām, bet pēc septiņu gadu vecuma pieaugusi interese krāt dažādiem citiem mērķiem. Jaunieši 20-23 gadu vecumā ievērojami biežāk krāj ceļošanai (2017.gadā - 16%).

Aptauju par bērnu kabatas naudu veicis "Snapshots" 2023.gada septembrī, aptaujājot 1001 Latvijas iedzīvotāju, kam ir bērni piecu līdz 23 gadu vecumā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Sestdien dažviet Latvijā iespējams pērkona negaiss

Sestdien dažviet Latvijā iespējams pērkona negaiss, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi.

Sabiedrība Satiksmes ministrija plāno likvidēt AS "Ventas osta"

Satiksmes ministrija (SM) plāno likvidēt AS "Ventas osta", liecina Tiesību aktu portālā (TAP) publicētais rīkojuma projekts.

Sabiedrība Latvijas darbinieki ņem mazāk atvaļinājumu nekā viņu Baltijas kaimiņi (+VIDEO)

Kvalificēti speciālisti norāda, ka izņēmuma kārtā nākas iesaistīties darba procesā.

Lasiet arī

Sabiedrība Latvijas SOS bērnu ciematu asociācija atklās jaunu atbalsta centru Valmierā

Latvijas SOS bērnu ciematu asociācija Valmierā 19.jūnijā atklās jaunu SOS Ģimeņu atbalsta centru, aģentūru LETA informēja asociācijā.

Veselība PTAC aicina vecākus rūpēties par bērnu drošību uz batutiem

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) aicina vecākus rūpēties par bērnu drošību uz batutiem un piepūšamajām atrakcijām, aģentūru LETA informēja PTAC.

Sabiedrība Aptauja: Latvijā 17% iedzīvotāju bērnu drošību savā apkaimē vērtē kā ļoti labu

Latvijā 17% iedzīvotāju, bet Rīgā 9% bērnu drošību savā apkaimē vērtē kā ļoti labu, liecina aprīlī veiktā "Norstat" un nekustamo īpašumu attīstītāja "Bonava Latvija" aptauja.

Veselība Traumatologs: uzraugiet savus bērnus, lai izvairītos no savainojumiem (+VIDEO)

Jāvēro, vai pēc galvas sasituma neseko vemšana, reiboņi, apātija vai samaņas zudums.