• Baiba,
  • Barba,
  • Barbara
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Mairs Briedis neizpratnē par lidmašīnu atstātajām sliedēm (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
EKSKLUZĪVI! 12:21, 29.09.2023


Latvijas bokseris Mairis Briedis pārsteidzis savus ''Facebook'' sekotājus ar savādiem jautājumiem.


Foto: Scanpix

Trešdien, 27. septembrī, sportists savā ''Facebook'' lapā publicēja video, kurā redzamas debesis ar lidmašīnu atstātām gāžu sliedēm. Briedis bija neizpratnē par redzēto:

''Nejauši nofilmēju video, pasakiet man vai tā ir nejaušība, jauns fizikas likums vai apzināta pāri darīšana cilvēkiem/dabai? Kādas ir jūsu domas?''

Publikācijas komentāros ''Facebook'' lietotāji neslēpa savu pārsteigumu par boksera jautājumu, kā arī zobojās par viņa zināšanu trūkumu. ''Tā ir slikta izglītība, valodu nezināšana, un kritiskās domāšanas trūkums,'' rakstīja Egons Ligeris.

Viens no lietotājiem - Jānis Utināns - gan izvēlējās atbildēt uz doto jautājumu ar pilnu nopietnību:

''Debesīs aiz lidmašīnām redzamās baltās sliedes ir pār Latviju tranzītā lidojušo gaisa kuģu dzinēju atstātās inversijas gāzu sliedes. Šo parādību sauc arī par gaisa kuģa dzinēju atstāto kondensācijas taku, kas ir normāla un aviācijā ierasta parādība.

Inversijas gāzu sliedes baltā krāsā veidojas, gaisa kuģim lidojot desmit un vairāk kilometru augstumā (tuvu vai virs tropopauzes), kur ārēja gaisa temperatūra ir kļuvusi konstanti nemainīga un ir mīnus 57 grādi pēc Celsija. Ūdens tvaikiem sasalstot, veidojas inversijas gāzu sliede, kas parasti pēc neilga laika izgaist un līdz zemes virsmai nenonāk. Inversijas gāzu sliežu lielums un forma ir atkarīgs no gaisa mitruma un vēja virziena šajā kreisēšanas lidojumu augstumā, tādēļ katrā reizē šīs sliedes izskatās dažādas (plašākas, šaurākas utt.).

Laiks, kādā sliedes pazūd, ir atkarīgs no gaisa kuģa apkārtnes atmosfēras apstākļiem. Ja gaiss ap lidmašīnu ir ļoti sauss, ledus kristāli atkal pārvērtīsies ūdens tvaikos un izzudīs dažu minūšu laikā.
Tomēr - mitrs gaiss liek ledus kristāliem palikt un var pat izplatīties, atstājot plašāku un ilgstošāku sliežu ceļu, ko var neatšķirt no dabā sastopamajiem spalvu mākoņiem.''

Latvijas sportists apliecināja, ka to visu jau saprot, bet nespēj izprast, kāpēc sliedes pēkšņi pazūd. Utināns sprieda, ka lidmašīna varēja mainīt augstumu.

Tomēr Briedis nerimās un dienu vēlāk publicēja vēl vienu videoklipu.

''Komentāros pie manas publikācijas par lidmašīnu dīvainām gāžu astēm daži man pārmeta fizikas nezināšanu. Izskatās, ka katru dienu fizikas likumi mūsu debesīs strādā citādāk. Šodien beidzot redzēju normālās inversijas gāžu sliedes, kuras ir īsas un uzreiz izgaist, lidmašīnai virzoties uz priekšu. Citreiz var redzēt, ka vienai lidmašīnai ir parastas gāžu sliedes, bet tepat blakus lido ar biezu ļoti lēnu izgaistošu sliedi.''

''Facebook'' lietotāja Mārtiņa Sīpola skaidrojums:

''Viena un tā pati fizikālā parādība var strādāt un izpausties dažādi, ja apkārtējā vide ir dažāda. Lidmašīnas lido dažādos augstumos, atmosfēras spiediens tur ir dažāds, dažādu ķīmisko savienojumu daudzums ir dažāds. Tas viss ietekmē to, ko varam novērot.''

Lai arī par šo Brieža publikāciju komentāros uzjautrinājās, daļa komentētāju pauda reālu satraukumu par šādu domu gājienu.

''Es kā 18 gadīgs jaunietis skatos un brīnos, cik degradēta ir Latvijas sabiedrība mūsdienās. Absurdi, ka šis kādam var likties kā inde vai speciāla darbība. Domāju, ka joks, bet komentāros daudz piekritēju. Šausmas,'' rakstīja Jānis Stilve.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Uz Latvijas robežas rindā stāvošo kravas auto skaits pārsniedz 1500

Svētdienas rītā trīs Latvijas robežkontroles punktos, gaidot iebraukšanu Krievijā vai Baltkrievijā, rindā kopumā stāv vairāk nekā 1500 kravas auto, liecina Valsts robežsardzes apkopotā informācija.

Sabiedrība 2024. gadā Daugavpils uzlabos sociālo palīdzību (+VIDEO)

Pieaugs arī to personu un mājsaimniecību skaits, kas varēs saņemt pašvaldības pabalstus.

Sabiedrība Lāstekas kad krīt: rīdziniekus aicina būt piesardzīgiem

Rīdzinieki aicināti būt piesardzīgiem no jumtiem krītošu lāsteku un no sniega svara lūstošu koku zaru dēļ, informē Rīgas dome.

Sabiedrība Nepareizi novietota auto dēļ Rīgā apstājusies 11.tramvaja kustība (VIDEO)

Nepareizi novietota auto dēļ Rīgā ir apstājusies 11.tramvaja kustība.

Lasiet arī

Sabiedrība Ātri savāc parakstus pret tiesību atņemšanu par ātruma pārsniegšanu par 30 km/h

Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" trīs dienās savākti vairāk nekā 11 000 parakstu pret priekšlikumu, kas paredzētu tiesību atņemšanu par braukšanas ātruma pārsniegšanu par vairāk nekā 30 kilometriem stundā.

Pasaule Venecuēlieši atbalstījuši teritoriālās pretenzijas uz Gajānas Esekibo reģionu

Venecuēla paziņojusi, ka 95% vēlētāju referendumā svētdien atbalstījuši valsts teritoriālās pretenzijas uz Esekibo reģionu, uz kuru pretendē gan Karakasa, gan Gajāna.

Sabiedrība Rīt sabiedriskie aktīvisti pulcēsies Jūrmalā (+VIDEO)

Tiks apspriesti jautājumi, kas saistīti ar nevalstiskā sektora līdzdalību pašvaldības darbā.

Ekonomika Patērētās dabasgāzes apmērs Latvijā desmit mēnešos samazinājies par 0,4%

Latvijā patērētās dabasgāzes apmērs šogad desmit mēnešos samazinājies par 0,4% salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes publiskotie dati.