• Rozālija,
  • Roze
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Mairs Briedis neizpratnē par lidmašīnu atstātajām sliedēm (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
EKSKLUZĪVI! 12:21, 29.09.2023


Latvijas bokseris Mairis Briedis pārsteidzis savus ''Facebook'' sekotājus ar savādiem jautājumiem.


Foto: Scanpix

Trešdien, 27. septembrī, sportists savā ''Facebook'' lapā publicēja video, kurā redzamas debesis ar lidmašīnu atstātām gāžu sliedēm. Briedis bija neizpratnē par redzēto:

''Nejauši nofilmēju video, pasakiet man vai tā ir nejaušība, jauns fizikas likums vai apzināta pāri darīšana cilvēkiem/dabai? Kādas ir jūsu domas?''

Publikācijas komentāros ''Facebook'' lietotāji neslēpa savu pārsteigumu par boksera jautājumu, kā arī zobojās par viņa zināšanu trūkumu. ''Tā ir slikta izglītība, valodu nezināšana, un kritiskās domāšanas trūkums,'' rakstīja Egons Ligeris.

Viens no lietotājiem - Jānis Utināns - gan izvēlējās atbildēt uz doto jautājumu ar pilnu nopietnību:

''Debesīs aiz lidmašīnām redzamās baltās sliedes ir pār Latviju tranzītā lidojušo gaisa kuģu dzinēju atstātās inversijas gāzu sliedes. Šo parādību sauc arī par gaisa kuģa dzinēju atstāto kondensācijas taku, kas ir normāla un aviācijā ierasta parādība.

Inversijas gāzu sliedes baltā krāsā veidojas, gaisa kuģim lidojot desmit un vairāk kilometru augstumā (tuvu vai virs tropopauzes), kur ārēja gaisa temperatūra ir kļuvusi konstanti nemainīga un ir mīnus 57 grādi pēc Celsija. Ūdens tvaikiem sasalstot, veidojas inversijas gāzu sliede, kas parasti pēc neilga laika izgaist un līdz zemes virsmai nenonāk. Inversijas gāzu sliežu lielums un forma ir atkarīgs no gaisa mitruma un vēja virziena šajā kreisēšanas lidojumu augstumā, tādēļ katrā reizē šīs sliedes izskatās dažādas (plašākas, šaurākas utt.).

Laiks, kādā sliedes pazūd, ir atkarīgs no gaisa kuģa apkārtnes atmosfēras apstākļiem. Ja gaiss ap lidmašīnu ir ļoti sauss, ledus kristāli atkal pārvērtīsies ūdens tvaikos un izzudīs dažu minūšu laikā.
Tomēr - mitrs gaiss liek ledus kristāliem palikt un var pat izplatīties, atstājot plašāku un ilgstošāku sliežu ceļu, ko var neatšķirt no dabā sastopamajiem spalvu mākoņiem.''

Latvijas sportists apliecināja, ka to visu jau saprot, bet nespēj izprast, kāpēc sliedes pēkšņi pazūd. Utināns sprieda, ka lidmašīna varēja mainīt augstumu.

Tomēr Briedis nerimās un dienu vēlāk publicēja vēl vienu videoklipu.

''Komentāros pie manas publikācijas par lidmašīnu dīvainām gāžu astēm daži man pārmeta fizikas nezināšanu. Izskatās, ka katru dienu fizikas likumi mūsu debesīs strādā citādāk. Šodien beidzot redzēju normālās inversijas gāžu sliedes, kuras ir īsas un uzreiz izgaist, lidmašīnai virzoties uz priekšu. Citreiz var redzēt, ka vienai lidmašīnai ir parastas gāžu sliedes, bet tepat blakus lido ar biezu ļoti lēnu izgaistošu sliedi.''

''Facebook'' lietotāja Mārtiņa Sīpola skaidrojums:

''Viena un tā pati fizikālā parādība var strādāt un izpausties dažādi, ja apkārtējā vide ir dažāda. Lidmašīnas lido dažādos augstumos, atmosfēras spiediens tur ir dažāds, dažādu ķīmisko savienojumu daudzums ir dažāds. Tas viss ietekmē to, ko varam novērot.''

Lai arī par šo Brieža publikāciju komentāros uzjautrinājās, daļa komentētāju pauda reālu satraukumu par šādu domu gājienu.

''Es kā 18 gadīgs jaunietis skatos un brīnos, cik degradēta ir Latvijas sabiedrība mūsdienās. Absurdi, ka šis kādam var likties kā inde vai speciāla darbība. Domāju, ka joks, bet komentāros daudz piekritēju. Šausmas,'' rakstīja Jānis Stilve.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība ECT konstatē pārkāpumu saistībā ar homofobisku uzbrukumu

Šodien, 2024.gada 18.jūlijā Eiropas Cilvēktiesību tiesa pasludināja spriedumu lietā Deniss Hanovs pret Latviju, atzīstot Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 3. (spīdzināšanas un cietsirdīgas izturēšanās aizliegums) un 8. panta (tiesības uz privāto dzīvi) pārkāpumus kopsakarā ar 14. pantu (diskriminācijas aizliegums).

Sabiedrība Liepājas šosejas auditā konstatēta viena problēma

Liepājas šosejas posma, kurā jūnija beigās notika vairāki smagi ceļu satiksmes negadījumi, auditā konstatēti redzamībai traucējoši zāles un krūmu apaugumi, ceturtdien intervijā Latvijas Radio sacīja Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) valdes priekšsēdētājs Aivars Aksenoks.

Sabiedrība Šovasar Rīgā veiks līdz šim lielākos ielu remontdarbus

Šovasar Rīgā tiks veikti līdz šim lielākie ielu remontdarbi, šodien preses konferencē žurnālistiem solīja Rīgas mērs Vilnis Ķirsis (JV).

Sabiedrība Latvijā notiks psihoemocionālā atbalsta nometnes bērniem no Ukrainas

Latvijā notiks divas vasaras psihoemocionālā atbalsta nometnes 40 bērniem no Ukrainas, informēja labdarības organizācija "Ziedot.lv".

Lasiet arī

Pasaule Urzula fon der Leiena par spēcīgāku un pārtikušāku Eiropu

Eiropas Parlamentā notiek balsošana par Eiropas Komisijas priekšsēdētāju.

Sabiedrība Viļakā demontēts padomju režīmu slavinošais piemineklis

Demontēts Viļakas skvērā esošais padomju režīmu slavinošais piemineklis, informē Balvu novada pašvaldība.

Sabiedrība Strasbūras tiesa nav konstatējusi cilvēktiesību pārkāpumus

Latvijas valsts tiesā uzvar jautājumā par pāreju uz mācībām tikai latviešu valodā.

Sabiedrība airBaltic lidmašīna naktī uz trešdienu ielidojusi Baltkrievijas gaisa telpā

Latvijas nacionālās aviokompānijas "airBaltic" lidmašīna, kas bija ceļā no Rīgas uz Prištinu Kosovā, naktī uz trešdienu, 17.jūliju, uz īsu brīdi ielidoja Baltkrievijas gaisa telpā, apstiprināja "airBaltic" pārstāvis Augusts Zilberts.