Rīgā no 23. līdz 25.novembrim notiks Latvijas rehabilitācijas profesionālo organizāciju apvienības (LRPOA) un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) rīkotais trešais Latvijas Nacionālais rehabilitācijas kongress.
Viens no kongresa uzdevumiem ir vienotas rehabilitācijas sistēmas veidošanas stiprināšana.
Organizētāji uzsver, ka pasaulē rehabilitācija ir tikai viena, un tās sadalīšana gandrīz patstāvīgos paralēlos virzienos - medicīniskā rehabilitācija, sociālā rehabilitācija, profesionālā rehabilitācija, cilvēku ar invaliditāti, rūpju bērnu un mūžīgo bērnu problēmu risināšana un tamlīdzīgi dažādu ministriju pārraudzībā, ir mantojums no tiem laikiem, kad "visas slimības varēja izārstēt", bet cilvēku ar invaliditāti problēmu risināšana tur neiederējās.
Tādēļ kongresa laikā tiks organizēta diskusija ar dažādu rehabilitācijas jomā iesaistītu ministriju un pašvaldību pārstāvjiem jeb "Aklo svētceļnieku sarunu - Kas ir un kā izskatās zilonis" par to, vai Latvijai vajag vienotu rehabilitācijas sistēmu vai pa ministrijām un pašvaldībā, sadrumstalotus savstarpēji vāji koordinētus medicīniskās, sociālās, profesionālās un citus rehabilitācijas pakalpojumus.
Kongresa organizētāji norāda, ka rehabilitācijas sprādzienveidīgā attīstība lielā mērā ir saistīta ar nozares digitalizāciju - brīvi lietojamu informāciju tehnoloģiju nonākšanu kā speciālistu, tā pacientu rokās.
Digitalizācijas radītajiem izaicinājumiem un iespējām ir veltītas kā pirmskongresa sesijas un meistarklases, tā daudzas citas sekciju sēdes - viedās tehnoloģijas un rehabilitācija, rehabilitācija onkoloģijā, līdzdalības jēdziens cilvēka funkcionēšanā, onkoloģiskā rehabilitācija, bērnu un pusaudžu rehabilitācija, tehnisko palīglīdzekļu integrēšana rehabilitācijas pakalpojumos, militārā rehabilitācija un citas.
Divas pirmās funkcionēšanas ekosistēmai veltītās plenārsēdes tiks veltītas tādiem ikdienā maz apspriestiem jautājumiem, kā rehabilitācijas loma veselības aprūpes sistēmā Latvijā, invaliditātes politika un personu funkcionēšanas novērtēšanas sistēma Latvijā, Izglītības un zinātnes ministrijas sadarbībai ar Veselības un Labklājības ministrijām iekļaujošās izglītības politikas īstenošanā, cilvēktiesībām un cilvēkam ar funkcionēšanas ierobežojumiem, personu ar invaliditāti nodarbinātībai un citiem jautājumiem.