Visvairāk iedzīvotāji vēlas redzēt pie savas mājas bērnu rotaļu laukumu.
Neraugoties uz finansiālajām grūtībām vienā no Latgales valstpilsētām, vietējās institūcijas iedzīvotājus sagaida.Rēzeknes valstspilsētas pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Aleksejs Stecs, kurš pārrauga mājokļa jautājumus, vairākkārt uzsvēris, ka sākotnēji iedzīvotāju aktivitāte bijusi ārkārtīgi zema, pieteikumu gandrīz nebija, taču pēc tam, kad pilsētā sāka parādīties arvien vairāk labiekārtotu pagalmu, rēzeknieši sadarbībā ar saviem māju apsaimniekotājiem sāka iesaistīties procesā un pieņemt lēmumus par labu savam mājoklim un dzīves kvalitātei.
Jaunajā Pašvaldību likumā (stājās spēkā ar 2023. gadu) būtisks uzsvars likts uz līdzdalības pasākumiem un sabiedrības iesaisti jautājumos, kas saitīti ar pašvaldības darbu, uz savstarpēju mijiedarbību, atgriezeniskās saites veidošanu, kas nesīs redzamus rezultātus abām pusēm un pilsētai kopumā. Jauninājumi šajā ziņā tiek ieviesti pakāpeniski, atbilstoši jaunajai likumdošanai, tomēr jau pašlaik varam runāt par produktīvu iedzīvotāju un pašvaldības savstarpējo sadarbību. Pašvaldības atbalsta programmu daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanai, pagalmu teritoriju labiekārtošanai, dzīvojamo māju pieslēgšanai centralizētajām ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmām noteikti var minēt kā veiksmīgāko sadarbības piemēru.
Daudziem jau ir piemirsies, kā pārsvarā izskatījās Rēzeknes daudzdzīvokļu māju iekšpagalmi pirms 10–15 gadiem. Tolaik pagalmu infrastruktūru varētu raksturot šādi: izdrupis un izdangāts asfalta segums uz piebrauktuvēm, servitūtiem un ietvēm, slikts apgaismojums vai tā neesamība, nedroši un nolietoti bērnu rotaļu laukuma elementi. Un, protams, aktuāla problēma ar mazām, šaurām autostāvvietām. Turklāt tobrīd rēzeknieši un arī pārējie Latvijas iedzīvotāji vēl bija ārkārtīgi tālu no izpratnes par to, ka bez personīgas iniciatīvas, komunikācijas ar kaimiņiem un kopīgiem lēmumiem situācija uz priekšu nevirzīsies. Rēzeknes pašvaldība rada risinājumu un piedāvāja iedzīvotājiem atbalsta programmu dzīvojamā fonda energoefektivitātes paaugstināšanai un pagalmu labiekārtošanai.
Virzieni bija sekojoši: piebrauktuvju un gājēju ietvju rekonstrukcija, autostāvvietu (atbalsts līdz 50% no darbu izmaksām), servitūtu izbūve (līdz 75%), bērnu/trenažieru laukumu ierīkošana vai atjaunošana (līdz 95%, bet ne vairāk kā 7000 eiro), pagalma apgaismojuma ierīkošana (50%), kā arī palīdzība ES struktūrfondu finansēto energoefektivitātes paaugstināšanas projektu tehniskās dokumentācijas sagatavošanai (95%, bet ne vairāk kā 2800 eiro).
Pašvaldība pārskatīja saistošos noteikumus un pievienoja jaunu iniciatīvu – ja iedzīvotāji piedalās pasākumā savas mājas energoefektivitātes paaugstināšanai ar ES struktūrfondu finansējumu, saskaņā ar apstiprināto būvniecības ieceres dokumentāciju, pēc darbu pabeigšanas pašvaldība piešķir 20%, bet ne vairāk kā 30 000 eiro, ziņo rezekne.lv.