• Saulvedis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Saeima labos sabiedriskā medija finansēšanas modeļa līdzšinējo redakciju

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 22:50, 12.09.2023


Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija otrdien lēma labot sabiedriskā medija finansēšanas modeļa līdzšinējo redakciju, nedefinējot finansējuma absolūtos skaitļus, kā arī nenosakot konkrētu periodu finansējuma procentpunktu kāpināšanai.


Foto: LETA

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (SEPLP) priekšsēdētājs Jānis Siksnis komisijas sēdē sacīja, ka esošā redakcija ļauj interpetēt finansēšanas modeli tā, ka plānotie 0,12% no iekšzemes kopprodukta (IKP) ir jāsasniedz piecu gadu periodā, taču SEPLP uzsver, ka padomes prasība ir jau uzreiz palielināt finansējumu līdz 0,12% no IKP, bet piecos gados ir jāsasniedz Eiropas līmenis.

Saskaņā ar SEPLP un Kultūras ministrijas (KM) izstrādāto likumprojektu pārejas noteikumi paredzētu, ka sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu budžets 2024.gadā sasniedz 0,12% no iekšzemes kopprodukta (IKP), 2025.gadā - 0,13% no IKP, bet 2026.gadā - 0,14% no IKP līdzvērtīga apjoma. Pret to iebilda Finanšu ministrija (FM), norādot, ka šāds lēmums iepriekšējā komisijas sēdē netika pieņemts un nav šobrīd garantējams.

Vienlaikus sēdes dalībnieki bija vienisprātis, ka bez sabiedrisko mediju attīstības plāna, kas paredz skaidru finansēšanas modeli, nevar turpināt sarunas par sabiedrisko mediju apvienošanu.

Deputāti diskusijās vienojās, ka procentpunktu pieaugums likumprojektā nav jānorāda, jo IKP katru gadu pieaug. Attiecīgi finansējuma pieaugums sabiedriskajiem medijiem katru gadu veidosies izrietoši no kopējā IKP pieauguma.

Siksnis norādīja, ka piekrīt iziet uz šādu kompromisu, vienlaikus prasot skaidru solījumu no valsts, ka nepieciešamās investīcijas tiek garantētas un ka tās tiek skaidri ierakstītas likumā, tostarp nenosakot 0,12% no IKP kā griestus, bet gan kā minimālo apjomu.

Deputāte Ingrīda Circene (JV) un Finanšu ministrijas pārstāve Līga Šulca norādīja, ka nozares likums nav budžeta likums, un tajā nevar ierakstīt summas absolūtos skaitļos.

Jau ziņots, ka KM izstrādājusi grozījumus Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likumā, paredzot ieviest jaunu sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu finansēšanas modeli.

Turpmāk plānots noteikt, ka sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu valsts budžeta dotācijas apjomu veidos ne mazāk kā 0,12% no attiecīgajam gadam prognozētā IKP apjoma, pie tam ar pieaugošu finansējumu turpmākajiem trīs gadiem.

KM ieskatā minētie grozījumi nodrošinātu mediju neatkarību, atbilstību medija paredzētajām funkcijām, prognozējamību trīs gadu perspektīvā, kā arī ļaus pietuvoties Eiropas vidējam finansējuma līmenim, kas ir 0,16% no IKP.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Kā izskatās jaunais Skanstes parks par 22 396 062 eiro (+VIDEO)

Apkaimes īpatnība ir lielais neapbūvēto un degradētu teritoriju īpatsvars.

Sabiedrība EK pārskats: Latvijas skolotājiem trūkst zināšanu par ilgtspējas jautājumiem

Lai gan lielākā daļa skolotāju piekrīt, ka mācību procesā ir jāiekļauj ilgtspējas jautājumi, tikai nedaudzi jūtas pietiekami apmācīti, lai to darītu, izriet no Eiropas Komisijas ikgadējā ziņojuma "Izglītības un mācību pārskats 2024".

Sabiedrība Kam ir iespēja atgūt IIN 20% apmērā, skaidro eksperts (+VIDEO)

Vislabāk būtu ieguldīt atpakaļ savā pensiju kapitālā.

Lasiet arī

Sabiedrība SEPLP atteikusies pārskatīt vienotā LSM valdes locekļu sastāvu un algas apmēru

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (SEPLP) nepārskatīs topošā vienotā VSIA "Latvijas sabiedriskais medijs" (LSM) valdes locekļu sastāvu un algas apmēru, pauda SEPLP pārstāve Sandra Baltruka.

Sabiedrība Latvijas Sabiedriskā Medija valdes locekļiem noteikta mēnešalga 9200 eiro apmērā

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (SEPLP) izsludinātajā konkursā uz pieciem topošās VSIA "Latvijas Sabiedriskais medijs" (LSM) valdes locekļu amatiem kopumā pieteikušies 78 kandidāti, bet vislielākā konkurence ir uz valdes locekļa posteni, kas atbildēs par personāla vadību.

Sabiedrība Pētīs Latvijas iedzīvotāju mediju satura lietošanas paradumus

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) izsludinājusi iepirkumu pētījumam par Latvijas iedzīvotāju mediju satura lietošanas paradumiem, liecina informācija Elektronisko iepirkumu sistēmā (EIS). Paredzamā līgumcena ir 20 661 eiro.

Sabiedrība Priede: Mediju politikas pamatnostādnes ir tikai starta signāls

Kultūras ministrijas izstrādātās Latvijas mediju politikas pamatnostādnes 2024.-2027.gadam ir tikai starta signāls, jo par reālajām iespējām īstenot dokumentā definētos mērķus varēs spriest tad, kad būs redzams īstenošanas plāns, aģentūrai LETA pauda VSIA "Latvijas Televīzija" (LTV) valdes priekšsēdētājs Ivars Priede.