• Sarmīte,
  • Tabita
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvijas iedzīvotāji ir gatavi palīdzēt saglabāt dabiskās pļavas

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 21:52, 12.09.2023


Vairākums Latvijas iedzīvotāju ir gatavi palīdzēt saglabāt dabiskās pļavas, liecina Latvijas Dabas fonda (LDF) šovasar veiktās aptaujas rezultāti.


Foto: Latvijas Dabas Fonds

Latvijas dabiskās pļavas pašlaik ir uz izzušanas robežas - tās saglabājušās vien 0,9% valsts teritorijas. Tāpēc jau vairāk nekā piecus gadus tieši dabisko pļavu saglabāšana, atjaunošana un ilgtspējīgas apsaimniekošanas veicināšana ir viena no LDF prioritātēm.

Lai labāk izprastu sabiedrības attieksmi un zināšanas par dabiskajām pļavām, LDF šovasar veica aptauju. Tajā noskaidrots, ka 73% respondentu uztrauc dabisko pļavu izzušana Latvijā, savukārt 74% iedzīvotāju būtu gatavi kaut ko darīt, lai tās saglabātu un atjaunotu. Tajā pašā laikā aptauja arī liecina, ka tikai viena trešā daļa iedzīvotāju zina, ka dabiskās pļavas Latvijā izzūd.

Vairākums jeb 74% Latvijas iedzīvotāju ir gatavi rīkoties dabisko pļavu labā - galvenokārt aptaujātie varētu iegādāties produktus, kuri nāk no dabiskajām pļavām - gaļu, medu un zāļu tējas. Tāpat aptaujas dalībnieki norāda, ka cīnītos pret invazīvajām sugām, piemēram, lupīnām un latvāņiem (29%), kā arī nepļautu mauriņu vai tā daļu, ļaujot izziedēt savvaļas augiem (23%). Savukārt 18% būtu gatavi savā īpašumā atjaunot vai iekopt dabisko pļavu un 14% - ievākt dabisko pļavu augu sēklas un iesēt tās savā īpašumā.

Tajā pašā laikā tikai 28% Latvijas iedzīvotāju ir pazīstami ar faktu, ka dabiskās pļavas Latvijā izzūd. 28% respondentu ir dzirdējuši apgalvojumu "lai dabiskās pļavas Latvijā saglabātos, tām nepieciešama cilvēka veikta apsaimniekošana".

Vaicāti par pirmajām asociācijām saistībā ar dabisko pļavu, respondenti minēja pļavu, kurā zied rudzupuķes, pīpenes, magones (26%), zāli un garu zāli (22%), kā arī pļavu, kas aug savā vaļā un netiek apsaimniekota (20%).

LDF botāniķe Rūta Sniedze-Kretalova skaidro, ka pļavas cilvēkiem ir svarīgas kā daļa no Latvijas identitātes, taču pašlaik novērojams tas, ka, līdzīgi kā pašas pļavas, zūd arī iedzīvotāju izpratne par to, kas tad ir īsta dabiskā pļava. Tā, piemēram, bieži pieminētās rudzupuķes un magones pļavās neaug, jo tās ir tīrumu nezāles. Tāpat dominē uzskats, ka dabiskā pļava ir aizaugusi un nekopta, kamēr realitātē dabiskajai pļavai ļoti nepieciešams cilvēks un ilgtspējīgi veikta apsaimniekošana - ekstensīva pļaušana ar zāles novākšanu vai noganīšana, skaidro botāniķe.

Viņa atzīst, ka labā ziņa ir tā, ka cilvēki ir gatavi darboties pļavu labā, ko rāda gan šī aptauja, gan LDF īstenotā pļavas sēklu vākšanas akcija "Darām pļavu kopā!", kā arī pilsētas pļavu iniciatīva.

Aptaujā LDF arī noskaidroja, ar kādiem augiem iedzīvotājiem saistās pļava. Vairums jeb 76% Latvijas iedzīvotāju visbiežāk kā augu, kas saistās ar dabisko pļavu, nosauc parasto pīpeni, 67% - āboliņu, bet 51% - madaru. Sievietes un lauku teritorijās dzīvojošie ir zinošāki par augiem dabiskajās pļavās.

Cilvēki vecumā no 18-24 gadiem biežāk nosauca madaru, āboliņu, baldriānu, savukārt vecāka gadagājuma cilvēki no 55-65 gadiem - vīgriezi un rasaskrēsliņu.

Aptaujā arī tika aplūkots, kāda tipa zālājam cilvēki dod priekšroku sev tuvākajā vidē. Ja pagalmos lielākā daļa jeb 72% respondentu joprojām izvēlas koptu un zemu nopļautu mauriņu, tad piemājas teritorijā un pilsētu zaļajās zonās vairāk nekā trešdaļa aptaujāto dod priekšroku arī pļavai, kas tiek pļauta divas reizes sezonā vai mauriņam ar nenopļautām ziedošu savvaļas augu saliņām.

Aptauju "Latvijas iedzīvotāju zināšanas par dabiskajām pļavām" veica pētījumu kompānija "Kantar" pēc LDF pasūtījuma. Veicot tiešsaistes intervijas internetā, pētījumā tika uzrunāti 1000 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 65 gadiem.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Sārts: Putina draudi Latvijai varētu kļūt biežāki

NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts piektdien intervijā Latvijas Radio pieļāva, ka Krievijas prezidenta Vladimira Putina draudi Latvijai varētu kļūt biežāki, tuvojoties Krievijas prezidenta vēlēšanām, kas gaidāma nākamā gada 17.martā.

Sabiedrība Sniega dēļ ir jāmaina auto stāvēšanas prakse, brīdina varasiestādes (+VIDEO)

Nolaidīgajiem autovadītājiem pašvaldība piemēros sodus.

Sabiedrība Tuvākajās dienās palaikam snigs un kļūs siltāks

Tuvākajās diennaktīs visā Latvijā palaikam snigs, nākamnedēļ gaisa temperatūra brīžiem pakāpsies nedaudz virs nulles, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība LIZDA satraucas par pirmsskolas pedagogu skaita samazināšanu

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) aicina Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) normatīvajos aktos noteikt, cik pedagogiem bērnudārzos ir jābūt uz noteiktu bērnu skaitu, aģentūrai LETA pavēstīja LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga.

Lasiet arī

Interesanti fakti Nedēļas nogalē notiks putnu vērošanas pasākumi (+VIDEO)

Organizatorisko darbu finansiāli atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds un Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem.

Sabiedrība Līdaku nārsta platības uzlabošanai Burtnieku ezerā izpļauti ūdensaugi

Lai uzlabotu līdaku nārsta platību, Burtnieku ezerā izpļauti ūdensaugi.

Sabiedrība Rudens Putnu dienu pasākumi notiks arī Ķemeros, Salacgrīvā, Kolkā un Līgatnē

Rudens Putnu dienu pasākumi notiks arī Ķemeros, Salacgrīvā, Kolkā un Līgatnē, informē Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) Ķemeru Nacionālā parka dabas centrs.