• Meta,
  • Sniedze
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Policija aizliedz cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem izbraukt no Latvijas

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 07:44, 01.09.2023


Pēc IeM informācijas, nepieciešams novērst cilvēku tirdzniecību, 2023. gadā aktivitātēm tiks tērēti 1 525 892 eiro.


"Likumprojekts atbilst Latvijas saistībām", pauž IeM.

Likumprojekts "Grozījumi likumā "Par policiju"" izstrādāts, lai paredzētu nacionālo mehānismu lēmuma par liegumu personai izceļot no Latvijas Republikas pieņemšanai.

Likumprojekts paredz noteikt, ka, saņemot informāciju vai iesniegumu, Valsts policijas darbinieks nekavējoties izvērtē, vai ir pietiekams pamats uzskatīt, ka personas dzīvība, veselība vai drošība var tikt apdraudēta jeb, vai pastāv personas neaizsargātība. Termins "neaizsargāta persona" projekta ietvaros nav aprobežots ar personas rīcībspēju.

Mafija un "nekonvencionāla izdziedināšana"

Valsts policija ir konstatējusi, ka personu vervēšanas ekspluatācijai tendences, lielākoties, paliek nemainīgas. Proti, vervēšana notiek, izmantojot internetu, sociālos tīklus vai personiskas pazīšanās: iepazīstoties interneta tīmeklī, atsaucoties uz vilinošiem darba un iepazīšanās sludinājumiem, ar paziņu, radinieku, darbā iekārtošanās komersantu līdzdalību un apzinātu rīcību. Mazinās personu piespiešanas aspekts un draudi, lielākoties, tiek izmantota maldināšana vai labumu solīšana, kā arī personas ievainojamība. Visbiežāk informāciju par potenciālajiem cilvēku tirdzniecības upuriem un iespējamu personu ekspluatāciju Valsts policija saņem no Latvijas Republikas diplomātiskajām pārstāvniecībām ārvalstīs un Konsulārā departamenta, Valsts darba inspekcijas, pašvaldību sociālajiem dienestiem, potenciālā cilvēku tirdzniecības upura vai viņa tuviniekiem, ārvalstu tiesībsargājošajām iestādēm vai nevalstiskajām organizācijām.

Kā piemērs, kad lēmums par liegumu personai izceļot no Latvijas Republikas varētu tikt pieņemts, būtu turpmāk minētais gadījums.

Rīcībspējīgai personai ir noteikts lietot medikamentus tās psihiskā stāvokļa dēļ. Vienlaikus konstatēts, ka, pārtraucot attiecīgu medikamentu lietošanu, persona kļūst ievainojama. Minētā persona ar tīmekļa vietnes starpniecību ir iepazinusies ar ārzemnieku, kas to aicina pie sevis ciemos. Minētais ārzemnieks pārstāv uzskatu par atteikšanos no tradicionālās medicīnas (arī medikamentiem) jeb postulē "nekonvencionālo izdziedināšanu", tostarp sadarbībā ar "partneri" no trešajām valstīm. Attiecīgā persona, tās lētticības un ievainojamības dēļ nolemj doties uz ārvalstīm, domādama, ka tiks tādējādi izdziedināta. Vienlaikus ārzemnieka paustās izdziedināšanas metodes patiesā izpausme ir cilvēktirdzniecība.

Attiecīgā "dziedināšanas organizācija" jau ir nonākusi Valsts policijas redzeslokā, jo ārvalstu kolēģi ir ziņojuši par līdzīgiem gadījumiem praksē, kur attiecīgas personas to lētticības dēļ ir devušās uz ārvalsti apmeklēt konkrēto organizāciju. Savukārt, pārtraucot medikamentu lietošanu, minēto personu veselības stāvoklis kļūst vēl ievainojamāks.

Ārvalstu kolēģi Valsts policijai ir ziņojuši, ka tiem nav bijis iespējams aizkavēt personu izceļošanu, jo gadījumi tikuši konstatēti pēc tam, kad personas jau bija atstājušas valsti. Personas tika izsludinātas meklēšanā un tās tika atrastas citā trešajā valstī ar pazīmēm, ka tās tikušas iesaistītas cilvēktirdzniecībā. Pēc šo personu atgriešanas uzturēšanās valstī un medikamentu lietošanas atsākšanas personas vairs nespēja atcerēties notikušo.

2023. gadā nepieciešamais finansējums ir 1 525 892 euro no, kuriem 1 425 892 euro ir ieplānots budžeta likumā Iekšējā drošības fonda projektam "Šengenas informācijas sistēmas pilnveidošana", savukārt 100 000 euro ir 2022. gada finansējuma neapguve, kuru Iekšlietu ministrija nepieciešamības gadījumā var pieprasīt no valsts budžeta.

Nenoskaidrotas personas ir aicinājušas izbraukt uz ārvalstīm

Valsts policijas uzaicinājumam piedalīties likumprojekta apspriešanā atsaucās Resursu centru cilvēkiem ar garīgiem traucējumiem "Zelda".

RC "Zelda" norādīja, ka praksē ir bijuši gadījumi, kad cilvēki ar garīgiem traucējumiem (cilvēki ar psihiskās veselības traucējumiem un cilvēki ar intelektuālās attīstības traucējumiem) ir izceļojuši no valsts, jo internetvidē vai telefoniski nenoskaidrotas personas tos ir aicinājušas izbraukt uz ārvalstīm.

Ņemot vērā, ka likumprojektā ietvertais regulējums ir jauns, RC "Zelda" pauda arī bažas, kā likumprojektā noteiktais regulējums būs īstenojams praksē, proti, kā notiks lēmuma pieņemšanas process, kādi būs kritēriji lēmuma pieņemšanai, tā pārskatīšanai, kā arī, kā notiks personas apliecinoša dokumenta maiņa un tā atgūšana, un tā apmaksas kārtība.

Tai pat laikā RC "Zelda" norādīja, ka cilvēkus ar garīgiem traucējumiem ir nepieciešams aizsargāt, lai tās savas neaizsargātības dēļ nekļūtu par upuriem.

Krišs Ziverts


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Automašīnām jābūt aprīkotām ar ziemas riepām

No šodienas līdz 1.martam automašīnām un autobusiem, kuru pilna masa nav lielāka par 3500 kilogramiem, obligāti jābūt aprīkotiem ar riepām, kas paredzētas braukšanai ziemas apstākļos, paredz Ceļu satiksmes noteikumi.

Sabiedrība Sākoties decembrim, Latviju klāj līdz 30 centimetriem dziļš sniegs

Decembra pirmajā rītā valsts centrālo un austrumu daļu klāj līdz 30 centimetriem (cm) bieza sniega kārta, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) dati.

Sabiedrība Piesakoties brīvprātīgi VAD, iespējams saņemt lielāku atalgojumu

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Raimonds Bergmanis (AS) atgādina, ka, piesakoties brīvprātīgi Valsts aizsardzības dienestā (VAD), iespējams izvēlēties, kur dienēt.

Sabiedrība Austrumu slimnīcas infektologi aicina reizi gadā veikt HIV testu

Atzīmējot HIV/AIDS dienu, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) infektologi aicina ikvienu veikt vienkāršu asins analīzi, lai būtu iespēja pārliecināties, ka neesat inficēts ar imūndeficīta vīrusu, aģentūru LETA informēja slimnīcā.

Lasiet arī

Kriminālziņas Daugavgrīvā no ūdens izcelts miris cilvēks

Piektdienas rītā glābēji Rīgā, Daugavgrīvā no ūdens izcēluši mirušu cilvēku, informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD).

Kriminālziņas Kaislības Ventspilī: vīrietis draudēja nogalināt cilvēkus

Likumsargi pabeiguši izmeklēšanu pret ventspilnieku par draudiem nogalināt cilvēkus.

Sabiedrība Meklējot pazudušo sievieti, lūdz atsaukties iedzīvotājus ar videoreģistratoriem

Turpinot meklēt pazudušo Annu Jansoni, kuras četrus mēnešus vecā meitiņa bez dzīvības pazīmēm tika atrasta mežā novietotā automašīnā, Valsts policija (VP) aicina atsaukties iedzīvotājus ar videoreģistratoru ierakstiem, kuri šā gada 1.novembrī no plkst.11 līdz 17 brauca pa autoceļu P101 Kalnciems-Kūdra.

Sabiedrība Ķirsis uzdevis izvērtēt Rīgas Pašvaldības policijas priekšnieka rīcību

Pēc prokuratūras aicinājuma Rīgas mērs Vilnis Ķirsis (JV) uzdevis izvērtēt Rīgas Pašvaldības policijas priekšnieka Jura Lūkasa rīcību.