• Anta,
  • Antonija,
  • Dzirkstīte
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Divas trešdaļas vecāku Latvijā ir nobažījušies par bērnu vajāšanu (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 19:53, 10.08.2023


"Šie dati ir dramatiski, graujoši", - pauž aktīviste.


Atstumtība no klasesbiedriem un iebiedēšana Latvijas skolās nav nekas neparasts.

Drīz sāksies jaunais mācību gads, un atgriezīsies vecās problēmas.

Mobings Latvijas skolās ir nopietna problēma - par to liecina jaunākie vecāku aptaujas dati, ko veica vecāku organizācija "Mammamuntetiem.lv". Gandrīz 67% aptaujāto vecāku atzīst, ka viņu bērns mācību iestādē dažādu iemeslu dēļ ir apcelts, un vēl 19% zina, ka viņu atvase bijusi blakus un novērojusi pret kādu citu vērstu mobinga situāciju. Savukārt tikai 7% aptaujas dalībnieku ir pārliecināti, ka viņu bērnu neviens nav apcēlis, un vēl mazāk - tikai nepilns procents (0,74%) - ir droši, ka viņa atvasei ar mobingu vispār nav nācies saskarties. Visbiežāk bērniem nākas piedzīvot emocionālu mobingu (gandrīz 90%), taču notiek arī izstumšana (59%), fiziska pārestība (50%) un cita veida pāridarījumi.

"Šie dati, protams, ir dramatiski, graujoši. Situācija ir ļoti nopietna. Lai novērstu mobingu gan sabiedrībā kopumā, gan skolā un ģimenē, ir nepieciešama katra sabiedrības locekļa iesaiste. Mēs kā pieaugušie nedrīkstam palikt vienaldzīgi, redzot vai dzirdot par mobingu uz ielas, skolā vai kaimiņu ģimenē, un arī savā ģimenē nedrīkstam to pieļaut. Lai kaut ko mazinātu, mums visiem ir jāatzīst, ka ir problēma, ka tas, kas notiek, nav labi. Ka pazemot - vienalga, pieaugušu cilvēku vai bērnu, nosaucot viņu par resnu, neglītu, stulbu, - nav labi, ka tā ir emocionāla vardarbība. Pamanīt, atzīt, apzināties, kur es kā indivīds, kur mana ģimene atrodas šajā jautājumā, ir pirmie soļi," komentējot aptaujas datus, saka "Esi/emocionālā, sociālā intelekta centra" vadītāja Madara Mickeviča.

Tomēr svarīgi atcerēties, ka mobings nesākas skolā - tā iedīgļi meklējami apkārtējā sabiedrībā, ģimenē un katrā pašā. Tāpēc apturēt mobingu Latvijas skolās var tikai kopīgiem spēkiem - tam jābūt kopīgam "nē" šādai uzvedībai, un skaidrai nostājai gan no skolotāju, vecāku un cietušo, gan arī apkārtējo vienaudžu, klases biedru un citu līdzcilvēku puses.

To uzsver arī digitālā satura veidotājs Niklāvs Mičulis, kurš ar mobingu saskāries no abām pusēm - bijis gan tas, kuru skolā nepieņem, gan vēlāk, esot neveselīgās attiecībās, pats sāpinājis citus. "Mana galvenā mācība no šīm situācijām - nenodari citam to, ko nedarītu sev. Un vēl - svarīgi ir saprast, kas par cilvēkiem ir apkārt, mācēt atšķirt un pamanīt tos, kuri mums blakus ir jau no paša sākuma, izrunāties, ja gadījies sāpināt otru, nemaz to negribot."

Mobings ir vārds, kas aizgūts no angļu vārda bullying jeb to mob - uzbrukt barā. Mobingu mēdz dēvēt arī par vienaudžu savstarpējo vardarbību, un par tā iemeslu var kļūt visdažādākās atšķirības no pārējiem - sākot no uzvedības, ārējā izskata, sliktākām sekmēm, citādām interesēm vai mazāka materiālā nodrošinājuma.

Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Alūksnes pašvaldību brīdina par autobusu satiksmes pārtraukšanu

Netīrītu valsts nozīmes autoceļu dēļ SIA "Gulbenes autobuss" brīdinājusi Alūksnes novada pašvaldību par sabiedriskā transporta pakalpojumu pārtraukšanu, informē pašvaldībā.

Sabiedrība Rīgā sāks Mūkusalas ielas krasta promenādes pārbūvi

Šonedēļ Rīgā sāks Mūkusalas ielas krasta promenādes pārbūvi. Tas ir viens no lielākajiem Rīgas pašvaldības investīciju projektiem, kura laikā paredzēts rekonstruēt Mūkusalas ielas krastmalu 2,3 kilometru garumā un izbūvēt labiekārtotu promenādi.

Sabiedrība ST: pienākums deputātiem vakcinēties neatbilst Satversmei

Satversmes tiesā (ST) ceturtdien par neatbilstošām atzina normas, kuras kā priekšnoteikumu Saeimas deputāta dalībai Saeimas darbā noteica vakcinēšanos pret Covid-19.

Sabiedrība Krievijas prezidenta vēlēšanas notiks 17.martā

Krievijas parlamenta augstākā palāta ceturtdien apstiprināja 17 martu kā nākamo prezidenta vēlēšanu datumu.

Lasiet arī

Veselība No rītdienas Jelgavā topošās māmiņas varēs saņemt bezmaksas vingrošanu (+VIDEO)

Nodarbības palīdz apgūt dažādas relaksācijas metodes, iemāca novērst emocionālo spriedzi.

Sabiedrība Gandrīz pusei Latvijas bērnu trūkst izpratnes par naudas vērtību

Kaut arī katra otrā ģimene apspriež personīgo finanšu pārvaldīšanas pamatus, teju puse - 47% - Latvijas iedzīvotāju, kam ir bērni piecu līdz 23 gadu vecumā, norāda, ka, pēc viņu domām, bērniem sagādā grūtības izprast naudas vērtību, liecina "Swedbank" Finanšu institūta aptauja.

Sabiedrība LM: Bērnu aizsardzības centra izveide 2023.gadā izmaksās 1 653 764 eiro (+VIDEO)

Bērni var baidīties atklāt informāciju par ģimenes situāciju, pauž ministrija.

Sabiedrība Latvijā nepieciešams veicināt bērnu ar īpašām vajadzībām integrāciju (+VIDEO)

Aizspriedumi un noraidoša sabiedrības attieksme ir lielākā barjera šādiem cilvēkiem veidot dzīvi ārpus institūcijām, pauž LM.