• Muntis,
  • Verners
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


FM un Latvijas Banka tiek aicināta ņemt tirgus prakses piemērus no kaimiņvalstīm

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 15:33, 09.08.2023


Piecas Latvijas finanšu tehnoloģiju ("fintech") sektoru pārstāvošās organizācijas nosūtījušās vēstules Finanšu ministrijai (FM) un Latvijas Bankai, aicinot veikt izmaiņas regulējumā, lai adaptētu labākos finanšu tehnoloģiju tirgus prakses piemērus no kaimiņvalstīm, informēja Latvijas Blokķēdes attīstības asociācijas valdes loceklis Mārtiņš Puķe.


Tīna Lūse
Foto: LETA

Viņš uzsver, ka, izlēmīgi un savlaicīgi veicot izmaiņas, Latvijas Banka un FM veiktu platu soli, lai pozicionētu Latviju kā finanšu tehnoloģijām draudzīgu valsti, un piesaistītu finanšu pakalpojumu sniedzējus un jaunuzņēmumus no dažādām Eiropas Savienības valstīm. Tas nodrošinātu arī lielāku konkurenci Latvijas finanšu pakalpojumu tirgū un pievilcīgāku piedāvājumu klientiem.

Vēstuli parakstījušas Latvijas Blokķēdes attīstības asociācija, "Fintech Latvija" asociācija, Latvijas Jaunuzņēmumu asociācija, Latvijas Maksājumu un elektroniskās naudas iestāžu asociācija, kā arī Latvijas Pūļa finansēšanas pakalpojumu sniedzēju asociācija.

Vēstulē organizāciju pārstāvji aicina lēmumu pieņēmējus uz trim konkrētiem soļiem - nodrošināt iespēju finanšu tehnoloģiju pakalpojumu sniedzējiem, piekļūt starptautiskajai norēķinu sistēmai SEPA nepastarpināti caur Latvijas Banku, nodrošināt iespēju Latvijas Bankā atvērt maksājumu kontus finanšu tehnoloģiju pakalpojumu sniedzējiem, kā arī pielāgot pakalpojumus atbilstoši Eiropas Savienības (ES) kriptoaktīvu tirgus regulai.

"Fintech Latvija" asociācijas vadītāja Tīna Lūse skaidro, ka šāda nepieciešamība ir aktuāla virknei finanšu tehnoloģiju uzņēmumu, tostarp maksājumu iestādēm un kriptovalūtu pakalpojumu sniedzējiem, kā arī pastarpināti citiem finanšu tehnoloģiju sektora dalībniekiem, kuri norēķiniem izmanto maksājumu iestāžu starpniecību. Minētie tirgus dalībnieki SEPA sistēmai piekļūst, izmantojot banku pakalpojumus, taču šāds darbības modelis ir saistīts ar vairākiem attīstību traucējošiem faktoriem.

Lai arī tie "fintech" uzņēmumi, kas ar bankām sadarbojas, sadarbību novērtē labi, tomēr jāņem vērā, ka ne visas bankas vēlas specializēties sadarbībai ar minētajiem finanšu tehnoloģijas jomas uzņēmumiem, attiecīgi, Latvijā pieejamais pakalpojumu klāsts ir visai ierobežots, uzsver Lūse.

Viņa piebilst, ka bankām ir atšķirīgas finanšu tehnoloģiju uzņēmumiem izvirzītās atbilstības prasības sadarbības sākšanai, un nereti arī Latvijas Bankas licencētiem finanšu tehnoloģiju uzņēmumiem sadarbība tiek atteikta, tāpēc piekļuve SEPA caur centrālo banku varētu šos procesus padarīt gan mazāk laikietilpīgus, gan arī prasības prognozējamākas.

Savukārt Puķe norāda, ka piekļuve SEPA sistēmai nepastarpināti caur Latvijas Banku dotu virkni ieguvumu, kas valsti padarītu pievilcīgu "fintech" uzņēmumiem Latviju izvēlēties kā mītnes valsti.

Tāpat Puķe min, ka Lietuvas "fintech" sektora attīstība ir bijusi ievērības cienīga pēdējā desmitgadē, pieaugot gandrīz piecas reizes septiņu gadu laikā - no 55 "fintech" uzņēmumiem 2014.gadā līdz vairāk nekā 260 uzņēmumiem 2021.gadā, un radot vairāk nekā 6000 darbavietu. "Arī Latvijai ir iespēja rīkoties un, neieguldot milzīgus līdzekļus infrastruktūras izveidē, bet ieviešot modernu un mūsdienu biznesa videi atbilstošu regulāciju, kļūt pievilcīgākai finanšu jomas uzņēmumiem, tostarp inovatīviem jaunuzņēmumiem," viņš min.

Puķe informē, ka 2023.gada 20. aprīlī Eiropas Parlaments ir pieņēmis regulu par kriptoaktīvu tirgiem (MiCA). MiCA ir izstrādāta ar mērķi veicināt un atbalstīt digitālo finanšu potenciālu inovācijas un konkurences ziņā, vienlaikus mazinot riskus. MiCA tiek izstrādāta saskaņā ar Eiropas Komisijas prioritātēm, proti, ar mērķi panākt, lai Eiropa būtu gatava digitālajam laikmetam, un izveidot nākotnei gatavu ekonomiku un finanšu sistēmu, kas darbojas iedzīvotāju labā.

Cita starpā MiCA noteiks kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzēju licencēšanas un uzraudzības prasības. Licence būs nepieciešama, lai sniegtu dažādus kriptoaktīvu pakalpojumus ES, piemēram, kriptoaktīvu turēšana, kriptoaktīvu apmaiņa pret valsts oficiālu valūtu vai citiem kriptoaktīviem. Vienā ES valstī licencēts kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzējs būs tiesīgs sniegt kriptoaktīvu pakalpojumus visā ES.

Tāpat MiCA regula nosaka, ka kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzējiem jābūt kontiem bankās vai centrālajā bankā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Uz vienotā Sabiedriskā medija valdes locekļu amatiem izvirzīts 21 kandidāts

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (SEPLP) izsludinātajā konkursā uz pieciem topošās VSIA "Latvijas Sabiedriskais medijs" (LSM) valdes locekļu amatiem otrajai kārtai izvirzīts 21 pretendents.

Sabiedrība Galīgajā lasījumā skatīs grozījumus valsts valodas stiprināšanai darba tirgū

Plānots, ka ar grozījumiem tiks aizstāvētas darbinieku tiesības, veicot darba pienākumus, izmantot valsts valodu un netikt diskriminētiem ar nepamatotām prasībām pēc svešvalodas zināšanām.

Sabiedrība Atbalsta aizliegumu reklamēt alkoholisko dzērienu cenas vai atlaides

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija trešdien pirms trešā lasījuma atbalstīja grozījumus Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā, kas paredz Latvijā ieviest aizliegumu alkoholisko dzērienu audio un audiovizuālajās reklāmās reklamēt šo dzērienu cenas vai atlaides.

Sabiedrība CVK piedāvā uzlabot vēlēšanu zīmes. Kā tās izskatīsies?

Par vēlēšanu sistēmu sagatavošanu atbildīgā Valsts reģionālās attīstības aģentūra (VRAA) norāda, ka pašreizējais biļetens ir problemātisks, jo tiek bieži pieļauta kļūda - kādu kandidātu neatbalstot, vēlētājs ievelk rombiņā mīnusu, nevis izsvītro vārdu.

Lasiet arī

Sabiedrība Noraida priekšlikumu kandidātu sarakstus iesniegt būtiski agrāk pirms vēlēšanām

Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas deputāti šodien noraidīja Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšlikumu partiju deputātu kandidātu sarakstus prasīt iesniegt ne vēlāk kā 120 dienas jeb četrus mēnešus pirms vēlēšanām.

Sabiedrība VDD komentē «TikTok» un «Telegram» iespējamu bloķēšanu Latvijā

Lēmumam par sociālo tīklu "TikTok" un "Telegram" iespējamu bloķēšanu ir jābūt politiskam, turklāt, lai šāds risinājums būtu efektīvs, par ierobežošanu būtu jāvienojas vismaz visām trim Baltijas valstīm, šādu vērtējumu vēstulē Saeimai paudis Valsts drošības dienests (VDD).

Sabiedrība Uz vienotā Sabiedriskā medija valdes locekļu amatiem izvirzīts 21 kandidāts

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (SEPLP) izsludinātajā konkursā uz pieciem topošās VSIA "Latvijas Sabiedriskais medijs" (LSM) valdes locekļu amatiem otrajai kārtai izvirzīts 21 pretendents.

Sabiedrība Galīgajā lasījumā skatīs grozījumus valsts valodas stiprināšanai darba tirgū

Plānots, ka ar grozījumiem tiks aizstāvētas darbinieku tiesības, veicot darba pienākumus, izmantot valsts valodu un netikt diskriminētiem ar nepamatotām prasībām pēc svešvalodas zināšanām.