Skolotāja: Mākslīgo intelektu mācību procesā nevajag aizliegt

Sabiedrība
LETA 16:31, 03.06.2023 0

Mākslīgā intelekta esamību nevar noliegt, tāpēc mācību procesā to vajadzētu izmantot proaktīvi, nevis aizliegt, šādu nostāju pauda izglītības projekta "Skola2030" vecākā eksperte, Salaspils 1.vidusskolas vēstures skolotāja Annija Bergmane.

 

Vēstures skolotāja mākslīgā intelekta rīkus izmantojusi gan stundu plānošanā, ja jāaizvieto cita priekšmeta skolotāja, gan stundu veidošanā, piedāvājot skolēniem meklēt patiesus faktus tekstā, kur atspoguļota jauniešu vidū populārā seriālā notiekošais Otrā pasaules kara laikā. Vaicāta, vai mākslīgais intelekts nepiedāvā vēstures faktu interpretāciju vai maldinošu informāciju, Bergmane norādīja, ka vienmēr pārbaudot piedāvāto, bet līdz šim nav saskarusies.

Mākslīgā intelekta rīku izmantošana mācību procesā radījusi daudz jautājumu un neskaidrību, it īpaši skolotājiem, kuriem nereti ir aizdomas, ka domrakstos reizēm parādās mākslīgā intelekta radīti teksti, piemēram, no "ChatGPT". Valsts izglītības satura centrs gan aģentūrai LETA norādīja, ka šobrīd nav plānots strādāt pie tā, lai izstrādātu vadlīnijas, kad tiek fiksēta mākslīgo rīku izmantošana.

Bergmanes ieskatā būtu nepieciešams paplašināt plaģiātisma jēdzienu, jo plaģiāts ir cita darba uzdošana par savu, vienlaikus mākslīgā intelekta radītais nevienam nepiederot. Tāpat vajadzētu atteikties no apjomīgu mājasdarbu uzdošanas, tos liekot izstrādāt mācību stundas laikā skolotāja uzraudzībā, tādējādi novēršot iespējamo mākslīgā intelekta rīku izmantošanu.

Viņa atzina, ka skolēni, pildot uzdoto, nereti izmantojuši mākslīgā intelekta rīku "ChatGPT" un pēc tam uzdevuši to kā savu veikumu, tomēr vairums gadījumu skolotājs to varot pamanīt. Bergmane arī novērojusi, ka "ChatGPT" spējot atpazīt savu uzrakstīto.

Eiropas Komisijas (EK) ētikas nostādnēs pedagogiem par mākslīgā intelekta izmantošanu mācīšanas procesā pausts, ka, neatkarīgi no tā, vai mākslīgā intelekta izmantošana ir sistēmas, skolas vai klases līmenī, esot svarīgi rūpīgi apsvērt rīku ētisku izmantošanu.

Šo procesu būtu jāvada skolu vadībai. Pirms mākslīgā intelekta sistēmas ieviešanas ieteicams pieņemt skolas mēroga politiku un procedūras, lai noteiktu gaidas un sniegtu norādījumus par to, kā konsekventi risināt problēmas. Par tām svarīgi informēt arī pedagogus, izglītojamos un viņu vecākus, lai viņi saprastu, kas no viņiem tiek gaidīts.

EK ieskatā, pedagogiem un skolas vadītājiem būtu jāizprot mākslīgā intelekta un mācību analītisko datu pamatus, tostarp jāpārzina Eiropas Savienības ētikas vadlīnijas un pašnovērtējuma instrumenti, kā arī jāapzinās atbildība par datu drošības un privātuma nodrošināšanu.

Tāpat plānots, ka uz mākslīgā intelekta sistēmām attieksies Eiropas Savienības regulējums - mākslīgā intelekta akts, kas šobrīd ir izstrādē.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Ieteikumi tiem, kas vēlas atpūsties Rīgas pludmalēs (+VIDEO)

Peldsezonas laikā peldvietu un aktīvās atpūtas zonu teritorijās tiek nodrošināta patstāvīga teritoriju uzturēšana.

Sabiedrība Kūrorta svētkos Jūrmalā notiks aviošovs un uguņošana

Sestdien, 31.maijā, Jūrmalā notiks vasaras ieskaņas pasākums - Kūrorta svētki -, kuros paredzēts arī aviošovs un uguņošana, informēja pilsētas pašvaldībā.

Sabiedrība No pašvaldību vēlēšanu sarakstiem svītroti 48 deputāta amata kandidāti

No iesniegtajiem pašvaldību vēlēšanu sarakstiem kopumā svītroti 48 deputāta amata kandidāti, liecina aģentūras LETA apkopotā Centrālās vēlēšanu komisijas informācija.

Sabiedrība Rheinmetall risina sarunas par militārā aprīkojuma ražošanu Latvijā

Latvijas valdība risina sākotnējās sarunas ar Vācijas aizsardzības industrijas uzņēmumu "Rheinmetall" par militārā aprīkojuma ražošanu Latvijā, pirmdien vēsta ziņu aģentūra "Bloomberg", atsaucoties uz cilvēkiem, kas ir pazīstami ar šo jautājumu.

Lasiet arī