• Laila,
  • Lavīze,
  • Luīze
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Noslēgusies Cert.lv kiberdraudu meklēšanas operācija

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 18:04, 11.05.2023


Noslēgusies Informācijas tehnoloģiju (IT) drošības incidentu novēršanas institūcijas "Cert.lv" vadītā trīs mēnešu ilgā kiberdraudu meklēšanas operācija, aģentūrai LETA pavēstīja "Cert.lv" pārstāvji.Trīs mēnešu sadarbības operācijas laikā apvienotā komandā darbojās kiberdrošības speciālisti no ASV bruņoto spēku kiberpavēlniecības, Kanādas bruņoto spēku kiberpavēlniecības un Kanādas kiberdrošības centra.

"Cert.lv" vadīto kiberdraudu meklēšanas operācijas fokuss bija Latvijas kritiskās infrastruktūras aizsardzība un noturība - daloties ar informāciju par kiberdrošības apdraudējumiem klātienē un reāllaikā, sabiedrotās valstis varēja uzlabot kopīgo kibernoturību un aizsardzības spējas, norāda institūcijas pārstāvji.

Paralēli kiberdraudu meklēšanas operācijai, ASV un Kanādas bruņotie spēki kopā ar Latvijas sabiedrotajiem sniedza ieguldījumu vispārējai valsts aizsardzības spēju stiprināšanai.

"Strādājot kopā ar mūsu uzticamajiem sabiedrotajiem - ASV un Kanādu - mēs spējam atturēt, traucēt un būtiski ietekmēt to, vai kiberuzbrucējiem izdosies panākt savus mērķus, un stiprināt kopējo kibernoturību," norāda "Cert.lv" vadītāja Baiba Kaškina.

Vienlaikus viņa atzīmē, ka šāda līmeņa informācijas apmaiņa un sadarbība var tikt īstenota tikai strādājot kopā un klātienē - īstenotās aizsardzības operācijas ļauj nodrošināt, ka valsts infrastruktūra ir grūtāks mērķis kiberuzbrucējiem.

Kiberdraudu meklēšanas operācijas ir kiberaizsardzības operāciju veids, kuru īsteno ASV kiberpavēlniecības pārstāvji, ja šādu atbalstu lūdz sabiedrotie. Šoreiz atbalsts tika īstenots pēc "Cert.lv" un Aizsardzības ministrijas lūguma.

Komandas darbojās Latvijas partneru izvēlētā informācijas sistēmu tīklā, lai atklātu, uzraudzītu un analizētu ļaunprātīgas darbības, identificējot uzbrucēja klātbūtni, kā arī analizētu uzbrukumu taktiku, paņēmienus un procedūras. Līdzīgas draudu meklēšanas operācijas "Cert.lv" organizē pusotru gadu, tostarp 2022.gada rudenī īstenotas vairākas operācijas kopā ar Kanādas kiberdrošības centru, Beļģijas Militāro kiberpavēlniecību un Eiropas Savienības Kiberdrošības aģentūru.

Latvija pēdējā gada laikā ir demonstrējusi augsta līmeņa kibernoturību, jo ir bijusi starp Eiropas Savienības valstīm, kuras bija Krievijas hakeru un Krievijas valsts atbalstītu hakeru grupu top mērķi, norāda Kaškina.

"Mūsu darbā liela uzmanība joprojām vērsta uz to, lai kritiskā infrastruktūra un digitālie pakalpojumi būtu droši un pieejami ikvienam valsts iedzīvotājam," atzīmē Kaškina.

"Cert.lv" pārstāvji arī norāda, ka kiberdraudu meklēšanas operāciju rezultātā tiek iegūta būtiska informācija un ieskats par pretinieka izmantotajiem rīkiem, paņēmieniem un procedūrām. Arī šo kiberdraudu meklēšanas laikā komandas atklāja ļaunatūru un, to analizējot, ieguva vērtīgu informāciju par pretinieka aktivitātēm.

"Cert.lv" darbojas Latvijas Aizsardzības ministrijas pakļautībā un tās darbību regulē informācijas tehnoloģiju drošības likums. "Cert.lv" sniedz ieguldījumu globālajā kiberdrošības kopienā, piedaloties starptautiskos sadarbības forumos, regulāri sniedzot ieguldījumu pieredzes apmaiņā un zināšanu apmaiņā. "Cert.lv" mērķis ir nodrošināt koordinētu atbildi uz kiberdrošības incidentiem un veicināt informācijas apmaiņu starp ieinteresētajām pusēm - valsts iestādēm, privāto sektoru un katru valsts iedzīvotāju.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Daugavā lejpus Jēkabpils ūdens līmenis pazeminās

Daugavā pie Zeļķu dzelzceļa tilta, kas atrodas starp Jēkabpili un Pļaviņām, ūdens līmenis pagājušajā naktī lēni pazeminājās, piektdienas rītā tās sāka kristies strauji, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) informācija.

Sabiedrība Tuvākajā nedēļā bieži spīdēs saule

Šīs nedēļas nogalē un nākamnedēļ Latvijā bieži spīdēs saule, gaisa temperatūra pakāpeniski pazemināsies, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība Daudzi māju saimnieki Baltijā slēpjas pazemē (VIDEO)


Iepriekš uzstādīti bunkuri ar pārtikas rezervēm ļaus pārdzīvot visas nepatikšanas.

Sabiedrība Policija aicina nesteigties ar ziemas riepu nomaiņu

Valsts policija aicina marta sākumā autovadītājus nesteigties ar ziemas riepu nomaiņu, aģentūru LETA informēja Valsts policijā.

Lasiet arī

Kriminālziņas Cert.lv: 2023.gads bijis intensīvs, bet stabils

Kopumā 2023.gads kiberdrošībā bija intensīvs, bet stabils, aģentūrai LETA pavēstīja informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas "Cert.lv" pārstāvji.

Kriminālziņas IeM: kibernoziegumu skaits un intensitāte nākotnē pieaugs

Kibernoziegumu skaits un intensitāte nākotnē pieaugs, turklāt jau patlaban kibervidē noziedznieku pielietotās metodes kļūst aizvien modernākas, veidojot sarežģītas shēmas, kas noziegumu atklāšanu padara sarežģītāku, secināts Iekšlietu ministrijas (IeM) sagatavotajā Organizētās noziedzības novēršanas un apkarošanas plānā 2023.-2025.gadam.

Sabiedrība CERT: «Daudzās kiberdrošības jomās esam pārējos apsteiguši» (+VIDEO)

Taču ir arī lietas, kas nemainās: cilvēki vēl arvien iekrīt uz elementārām viltībām.

Kriminālziņas Latvijā reģistrēto apdraudēto unikālo IP adrešu skaits augustā pieaudzis par 13%

Latvijā šogad augustā reģistrētas 237 628 kādam kibertelpas apdraudējumam pakļautas unikālas IP adreses, kas ir par 13% vairāk nekā 2022.gada augustā, liecina informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas "Cert.lv" publicētā kibertelpas reģistrēto incidentu statistika.