• Zigfrīda,
  • Zigrīda,
  • Zigrīds
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvija kļūs par Eiropas Molekulārās bioloģijas laboratorijas dalībvalsti

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 18:55, 25.04.2023


Valdībā šodien atbalstīja Latvijas pievienošanos Eiropas Molekulārās bioloģijas laboratorijai (EMBL) un Eiropas Molekulārās bioloģijas konferencei (EMBC) dalībvalsts statusā.



Izglītības un zinātnes ministrijā skaidro, ka iespēja uz laiku strādāt kādā no EMBL zinātniskajām grupām vai pretendēt uz ilgāku sadarbības stipendiju esot būtisks mehānisms Latvijas zinātnes cilvēkkapitāla attīstībai.

Tāpat tā esot iespēja iepazīstināt ar saviem pētījumiem starptautisku izcilu zinātnieku loku, jo daudzi zinātnisko grupu vadītāji ir Eiropas Pētniecības padomes (ERC) projektu grantu vadītāji. IZM ieskatā sadarbība ar EMBL palīdzētu Latvijas zinātniekiem "ienākt priviliģētajā ERC pasaulē". Līdz šim Latvija ir saņēmusi vienu ERC projekta grantu 7.pamatprogrammas laikā, bet Eiropas Savienības Pētniecības un inovāciju pamatprogrammas "Apvārsnis 2020" laikā - nevienu.

IZM ieskatā dalība EMBL būs nozīmīgs atbalsts biomedicīnas, medicīnas tehnoloģiju un farmācijas jomās, kā arī veicinās Latvijas zinātnisko publikāciju īpatsvara pieaugumu. Tāpat kļūšana par EMBL un EMBC dalībvalsti nodrošinās, ka Latvija arī turpmāk pilnā apmērā izmantos resursus Covid-19 datu portāla pētniecībai, kā arī plašam sabiedrības veselības pētījumu lokam.

Lai Latvija piedalītos EMBL kā dalībvalsts, tai vispirms jāiestājas EMBC. Kandidātvalsts tiek uzaicināta kļūt par EMBC dalībnieku ar vienbalsīgu balsojumu EMBC konferences sesijā. Pieteikumu EMBC Latvijas vārdā parakstīs izglītības un zinātnes ministrs.

Nepieciešamais finansējums EMBL dalības maksas segšanai šogad ir 121 328 eiro, 2024. gadā – 151 513 eiro, 2025. gadā – 187 029 eiro, 2026. gadā – 286 068 eiro, 2027. gadā - 286 068 eiro, 2028. gadā un turpmāk – 287 221 eiro.

Savukārt nepieciešamais finansējuma apmērs Latvijas dalībai EMBC dalībvalsts statusā šogad ir 25 285 eiro, 2024. gadā – 25 671 eiro, 2025. gadā – 26 057 eiro, 2026. gadā – 59 447 eiro, 2027. gadā – 60 339 eiro, 2028. gadā – 61 244 eiro.

Plānots, ka dalības maksa EMBC un EMBL tiks nodrošināta no valsts budžeta piešķirtā bāzes finansējuma zinātnei. Valdība uzdeva IZM izstrādāt un iesniegt līdz 1.jūnijam izskatīšanai grozījumus MK noteikumos par kārtību, kā tiek piešķirts bāzes finansējums zinātniskajai darbībai.

Atbilstoši pārskatam par EMBL darbību 2021. gadā, pētniecības izmaksas veido 33%, pakalpojumi un pakalpojumu atbalsts – 38%, apmācība un zināšanu izplatīšana – 7%, administratīvais atbalsts - 10%, vispārējā uzturēšana – 12%. Līdz ar to 78% no izmaksām ir uzskatāmas par pētniecības un zināšanu izplatīšanas izmaksām.

Valstu iemaksas tiek aprēķinātas, balstoties uz neto nacionālo ienākumu pēc faktoru izmaksām pēc OECD datiem.

Šobrīd Latvijai ir perspektīvās dalībvalsts statuss ar mērķi Latvijas zinātniekiem un institūcijām sniegt piekļuvi EMBL resursiem. No 2020.gada marta līdz 2023.gada martam ar EMBL sadarbojās vairāk nekā 90 zinātnieku, savukārt vairāk nekā 30 zinātnieku izmantoja piedāvātos kursus un seminārus. Rezultātā ir sagatavoti četri kopīgi projektu pieteikumi, kā arī uzsākts viens projekts, kurā iesaistīts Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs (BMC), nodrošinot finansējuma piesaisti Latvijas institūcijām.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Inese Lībiņa-Egnere: Rīgā jāpanāk progress Īpašā tribunāla izveidē

Šodien Rīgā notiek starptautiska sanāksme, kurā tiek izstrādāti tiesiski mehānismi, lai izveidotu Īpašo tribunālu agresijas noziegumam pret Ukrainu.

Sabiedrība Latvijā atrada veidu, kā strādāt ar «grūtiem» bērniem (+VIDEO)

Jaunizveidotās speciālistu komandas sniegs būtisku atbalstu uzvedības izaicinājumu risināšanā.

Sabiedrība Kažociņš: Baltijas valstis ir tehnoloģiski ļoti ievainojamas

Baltijas valstis ir tehnoloģiski ļoti ievainojamas, un tas ir jāsaprot, komentējot konstatētos zemūdens kabeļu bojājumus Baltijas jūrā, intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" sacīja bijušais Valsts prezidenta padomnieks nacionālās drošības jautājumos Jānis Kažociņš.

Sabiedrība Nākamās nedēļas sākumā, kļūstot siltākam, sniegs nokusīs

Pēc ziemīgas nedēļas nogales jau pirmdien Latvijā atgriezīsies siltāks laiks. Kurzemē sniegs nokusīs strauji, citviet tas notiks pakāpeniskāk, prognozē sinoptiķi.

Lasiet arī

Sabiedrība Proteīna izpēti ES vadīs LZA akadēmiķe (+VIDEO)

“Sigma-1 Europe” pulcē 24 valstu dažādu disciplīnu zinātniekus.

Pasaule ASV investors vēlas iegādāties Nord Stream 2

ASV investors Stīvens Linčs lūdzis Savienoto Valstu valdībai atļauju iegādāties gāzesvadu "Nord Stream 2", ja tas tiktu piedāvāts izsolē bankrota procedūrā Šveicē, ziņo laikraksts "Wall Street Journal".

Sabiedrība Diskusija par eksāmeniem neietekmēs eksāmenu norisi pašreizējā mācību gadā

Vai mainīsies pārbaudes darbu kārtība, beidzot 9. un 12. klasi?

Veselība Aicina antibiotikas lietot piesardzīgi

Šonedēļ, Pasaules Antibiotiku nedēļas laikā, Zāļu valsts aģentūra (ZVA) aicina iedzīvotājus antibiotikas lietot tikai pēc ārsta norādījumiem un ievērot pareizu lietošanas kārtību, lai novērstu antimikrobiālās rezistences attīstību un saglabātu šo zāļu efektivitāti nākotnē.