• Imgarde,
  • Irmgarde
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Deputāts rosina likumā godināt Brīvības pieminekļa Rīgā autorus

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 19:59, 18.03.2023

Saeimas deputāts Andrejs Ceļapīters (JV) rosina likumā godināt visus Brīvības pieminekļa Rīgā autorus, informēja deputāta pārstāvis.


Foto: LETA

Ceļapīters iesniedzis priekšlikumus grozījumiem Brīvības pieminekļa un Rīgas Brāļu kapu likumā. Viņa ieskatā, mākslinieku likteņi nebija vienkārši, tāpēc tas uzdod morālu pienākumu pieminēt likumā visus nacionālās svētvietas autorus.

Deputāts rosina papildināt likumā norādīto nacionālās svētvietas autoru Kārļa Zāles, Ernesta Štālberga un Kārļa Skalbes vārdus ar vārdiem: "Andreja Zeidaka ainavu arhitektūru un Ragnara Mīrsmēdena veidoto Brīvības tēlu, Arnolda Viļa Naikas un Jāņa Zibeņa kaltās zvaigznes. Kopā ar Kārli Zāli pieminekli veidoja tēlnieki Nikolajs Rambaks un Mārtiņš Šmalcs, akmeņkaļi Viktors Koļesņikovs, Alfrēds Rullis, Jānis Kramovskis, Eduards Jākobsons, Jānis Ādminis, Pēteris Stepanovs un Stefans Sokolovs, arhitekti Nikolajs Voits, Alfrēds Laukirbe un Staņislavs Aloizijs Borbals, kā arī būvmehānikas speciālisti Edvīns Musinovičs un Persijs Zīlīte."

Kā norāda Ceļapīters, esošajā likumā kā Brīvības pieminekļa līdzautors minēts arhitekts Štālbergs, lai gan viņa projekts esot īstenots daļēji. "Rīgas pilsētas valdi faktiski pārliecināja Andrejs Zeidaks, ka dzīvē ir īstenojams viņa praktiskais projekts. Ja likumdevējs izvēlējies ceļu, ka likumā godina autorus, tad cieņpilni būtu godināt visus tos māksliniekus un amata pratējus, kuri piedalījās radošajā darbā," ir pārliecināts Ceļapīters.

Deputāts uzsver, ka Zviedrijas Karalistes varkalis Ragnārs Aleksis Mirsmēdens (1889-1989) veidoja Brīvības jeb Uzvaras alegorijas tēlu. Metālmākslinieks Arnolds Vilis Naika (1908-1991) veidoja augšējo un labās puses zvaigzni, bet metālmākslinieks Jānis Zibens (1909-1967) veidoja kreisās puses zvaigzni. Savukārt Persijs Zīlīte (1878-1945) bija arī Finanšu ministrijas un Saeimas nama jumta konstrukciju autors.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Augšdaugavas novadā appludināti vismaz 8 ceļu posmi un ne tikai

Augšdaugavas novadā ūdens līmenis turpina kāpt, appludināti vismaz astoņi ceļu posmi, kā arī sācis applūst vasarnīcu kooperatīvs, kurā ir dzīvojamās mājas, pastāstīja Augšdaugavas novada izpilddirektors Pēteris Dzalbe.

Sabiedrība Grandiozas idejas par Uzvaras parka nākotni. Vicemērs ieskicē iespējamo

Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Edvards Ratnieks uzskata, ka Uzvaras parkam jāatgūst savu vēsturisko nozīmi par godu uzvarai pār bermontiešiem, kāds tas bija starpkaru periodā. Nākotnē šajā parkā varētu notikt daļa no valsts nozīmes pasākumiem un militārām parādēm valsts svētkos un atceres dienās, VS.lv informēja Rīgas domes Ārējas komunikācijas nodaļā.

Sabiedrība Aicina Kariņu nekavējotes aktualizēt jautājumu par pulksteņu griešanas atcelšanu

Saeimas frakcija "Progresīvie" aicina Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu (JV) nekavējoties aktualizēt Eiropas Savienības Padomē jautājumu par sezonālās laika maiņas atcelšanu, informēja partijā.

Sabiedrība Sestdien ugunsgrēkos Latvijā cietuši divi cilvēki

Aprīļa pirmajā dienā Latvijā reģistrēti 22 ugunsgrēki, kuros cietuši cietuši divi cilvēki, aģentūra LETA uzzināja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD).

Lasiet arī

Izklaide Jāredz! Topu iekarotājiem OLAS - jauna dziesma un būs albums (+VIDEO)

Latvijā plašu atpazīstamību iekarojušais repa duets "OLAS" šobrīd atrodas pašmāju straumētāko ierakstu topa virsotnē ar savu nesen izdoto dziesmu "Dzīvot Kaifs", tādējādi vēlreiz pierādot, ka grupa "OLAS" ir viena no iecienītākajām grupām Latvijas mūzikas scēnā

Sabiedrība Uzlabojušās laika prognozes nākamajai nedēļai. Ko tagad sola sinoptiķi?

Nākamnedēļ anticiklona ietekmē Latvijā pārsvarā gaidāms sauss laiks, liecina jaunākās laika prognozes.

Sabiedrība Daugavpilī ūdenslīmenis cēlies par 0,1 metru, bet jaunas teritorijas neapplūst

Daugavpilī ūdenslīmenis pēdējās diennakts laikā cēlies apmēram par 0,1 metru, bet šobrīd papildu teritorijas neapplūst, pastāstīja Daugavpils civilaizsardzības organizators Mārtiņš Ruļuks.

Ekonomika Šonedēļ Baltijas biržās visvairāk tirgotas Tallinna Kaubamaja Grupp akcijas

Šonedēļ Baltijas biržās lielākais apgrozījums bija ar Igaunijas prāmju satiksmes uzņēmuma "Tallinna Kaubamaja Grupp" akcijām, liecina tirdzniecības dati.