Ģeopolitiskā un energokrīze, arī pieaugošā inflācija strauji ietekmē arī mājokļu uzturēšanu: daudziem ir problēmas samaksāt mājokļa uzturēšanas izdevumus, uzkrājas komunālie parādi. Tas ir kā apburtais loks - rēķini kļūst arvien lielāki un tos arvien grūtāk apmaksāt, jo ēkas nav siltinātas, bet renovācija prasa investīcijas.
«Tas kopumā var novest (vai jau ir novedis - kā redzam pēc pēdējā mēneša notikumiem Ventspils un Valdemāra ielas mājās) pie tā, ka mājoklis kļūst par nepanesamu slogu - tas vairs nav drošs, jo tajā nav veikti ieguldījumi, rēķini milzīgi, bet investīcijas, lai tos mazinātu — nav», - brīdina Latvijas Dzīvokļu īpašnieku biedrību asociācija "Mājoklis".
Latvijas vidusmēra iedzīvotāja mājoklis ir vecāks par viņu pašu un mājas ir būvētas laikmetā, kad energoresursu cenas bija zemas. Latvijā ir aptuveni 1 miljons mājokļu, no kuriem 69% atrodas daudzdzīvokļu mājās. Dzīvojamo fondu galvenokārt veido 60.-80.gados būvētas sērijveida daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas, kurās ar katru gadu pieaug siltuma patēriņš, jo ēkas norobežojošās konstrukcijas nolietojas, un māju tehniskais stāvoklis kļūst aizvien kritiskāks.
Statistikas dati rāda drūmu ainu: pēdējos 13 gados, kad Latvijā sākās daudzdzīvokļu māju siltināšanas programmas, ar valsts atbalstu, kas būtībā ir Eiropas Savienības struktūrfondu grants, nosiltinātas vien 1600 daudzdzīvokļu mājas jeb tikai 10% no kopējā skaita, kurām tas noteikti būtu jādara.
VAI IESPĒJAMS SCENĀRIJS, KA TUVĀKO 10 LĪDZ 15 GADU LAIKĀ DAUDZI CILVĒKI PALIKS BEZ MĀJOKĻA? Pēc Latvijas Valsts kontroles revīzijas slēdziena 2020.gadā tika konstatēts, ka no revīzijā veiktajām pārbaudēm 60% daudzdzīvokļu dzīvojamās mājās ir būtiski bojājumi: jumta seguma caurtece vai jumta seguma neatbilstošs stāvoklis, mitri pamati u.c.
Šobrīd esošais renovācijas ātruma līmenis ir zem 1% ēku gadā, tas nozīmē, ka nav iespējams nodrošināt visu to māju renovāciju, kam tas šobrīd ir nepieciešams, lai glābtu no bojāejas.
Savlaicīgi un šobrīd jau jāsaka - steidzami - neveicot renovāciju un mājas tehnisko stāvokli neuzlabojot, ar augstu ticamību tuvākajos 10-15 gados māju nolietojums sasniegs tādu kritisko slieksni, ka ēkas ekspluatācija vairs netiks atļauta. Ko var darīt jau šodien?
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri