Krievijas ceļotāji ir prom, mūsējie veido pusi
Vērts atzīmēt, ka pirms pandēmijas sākuma Latvijas restorāniem un viesnīcām peļņu nesušo ceļotāju skaita ziņā pirmajā vietā bija Krievijas Federācijas pilsoņi. Kopš 2020. gada pavasara Maskava ir noteikusi bargus ierobežojumus savu pilsoņu izceļošanai, un kopš 2022. gada pavasara, pēc kara sākuma ar Ukrainu, Krievija ir nonākusi starptautiskā izolācijā. Tagad vīzu ieceļošanai Latvijā iegūt ir gandrīz neiespējami - izņēmumi tiek veikti tikai tuvu radinieku slimības vai nāves gadījumā.
Pēc Ekonomikas ministrijas datiem, 2022.gada beigās tūristu plūsmā uz Latviju pirmo vietu sāka ieņemt tūristi no Igaunijas (11,8%) un Lietuvas (10,3%). Pirmajā pieciniekā bija arī apmeklētāji no Apvienotās Karalistes (5,9%), Vācijas (5,1%) un Somijas (3,1%). Ievērojamu daļu - aptuveni pusi no ārzemnieku skaita - joprojām veido paši Latvijas iedzīvotāji, kuri ceļo pa savu zemi.
Protams, salīdzinot ar krieviem, kuri pieraduši naudu tērēt īpaši nedomājot, izvēloties dārgākos viesnīcas un pasūtot greznas maltītes, Rietumeiropas viesi ir daudz taupīgāki. Labā ziņa ir tā, ka kopš krievi neieceļo Latvijā, mūsu valsts ir izvairījusies no agresīviem konfliktiem starp krieviem un ukraiņiem. Šādas nesaskaņas ļoti bieži notiek viesnīcās Turcijā. Nesen tāds konflikts beidzās ar veselas Jaroslavļas futbola komandas piekaušanu.
Nostalģija pēc senču dzimtenes
Latvijā sāk ierasties arvien vairāk viesu no tālām zemēm. Kā VS.LV pastāstīja profesionālais gids Eitans Štakelbergs, pēc Covid-19 ierobežojumu atcelšanas, ir palielinājusies tūristu plūsma no Izraēlas. Štakelberga kungs specializējas mazo grupu apkalpošanā.
Daudzus gadus dzīvojot Izraēlā, rīdzinieks ekskursijas pa Rīgu un Latviju vada ivritā. Jautāts, vai izraēlieši, kas apmeklē Latviju, atšķiras no citiem Eiropas tūristiem, Eitāns atbild: «Man šķiet, viņi neredz nekādu atšķirību. Izmēģinājuši latviešu tradicionālos ēdienus un dzērienus, tūristi stāsta, ka tie viņiem ļoti garšīgi». Protams, Rīgas apskates ekskursijā ir iekļautas mūsu slavenās gotikas, jūgendstila un funkcionālisma ēkas. Pēdējās ir ļoti tuvas izraēliešiem - galu galā visa vecā Telaviva tika apbūvēta ar Bauhaus stila mājām 20. gadsimta 20. un 30. gados.
Eitāna ekskursiju ietver dažādu ar ebreju tautas dzīvi Latvijā saistītu apskates objektu apmeklēšanu - tagadējo un bijušo sinagogu, slavenu ebreju dzimtās vietas, kopienai piederošo ēku apskati. Daudzi tūristi lūdz rezervēt biļetes, lai redzētu Nacionālo operu un baletu. Ceļvedis plāno paplašināt savu pakalpojumu klāstu: «Domāju par zivju degustāciju Engurē un par maršrutu pa Vidzemi: Cesvaine, Alūksne, Stāmeriena».
Voldemārs Burkevics
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri