Sievietēm, kuru bērns vai bērni nav dzimuši reģistrētā laulībā, ir divas iespējas, lai bērna dzimšanas reģistrā būtu ieraksts par tēvu, portālā liepajniekiem.lv atgādina Dienvidkurzemes novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Iveta Juškeviča.
Pirmā visvienkāršākā – bērna tēvs brīvprātīgi atzīst paternitāti, tas notiek, kad bērna tēvs un māte dzimtsarakstu nodaļā iesniedz kopīgu pieteikumu.
Latvijā bērna tēvam ir tiesības brīvprātīgi atzīt paternitāti savai atvasei jebkurā laikā – kaut vai desmit gadus pēc bērna piedzimšanas. Vienīgi jāņem vērā, ka tam būs nepieciešama bērna piekrišana, ja viņš sasniedzis divpadsmit gadu vecumu. Vīrietis var sevi atzīt kā tēvu arī vēl pirms bērna dzimšanas.
Tāpat Latvijā vairs nav nekādu šķēršļu brīvprātīgas paternitātes atzīšanai, ja vīrietis ir precējies, bet ne ar sava bērna māti. Būtiska lieta – brīvprātīgi atzītu paternitāti nevar ne atcelt, ne atsaukt, ne pēc kāda laika no tās atteikties.
Otrs variants, ja nav iespējams bērna paternitāti noteikt brīvprātīgi, bērna mātei ir iespēja vērsties tiesā ar prasību paternitātes noteikšanai tiesas ceļā.
Liepājas Dzimtsarakstu nodaļā vienā no atskaitēm atrodama informācija, ka bērniem bagātākajai māmiņai (pašas dzemdēti) ir pavisam 12 dēli un meitas. Zināms arī, ka viens pilsētas iedzīvotājs, vīrietis, oficiāli atzinis 22 savus bērnus, kas dzimuši vairākām sievietēm.