• Rozālija,
  • Roze
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Izstrādāts rīks Latvijas iedzīvotāju izpratnes veicināšanai par zaļmaldināšanu

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 08:20, 11.12.2022


Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūts izstrādājis pamatzināšanu testu, lai interaktīvā veidā palīdzētu cilvēkiem atpazīt zaļmaldināšanu.Virkne uzņēmumu, reaģējot uz pieaugošo pieprasījumu pēc videi draudzīgas biznesa pieejas, arvien biežāk izmanto savā komunikācijā dažādus "zaļos" saukļus jeb marķējumus, tostarp "ilgtspējīgs produkts", "CO2 neitrāls produkts vai pakalpojums", "Eko produkts", "videi draudzīgs produkts", tomēr liela daļa Latvijas iedzīvotāju neizprot šo saukļu nozīmi.

Zināšanu tests sniedz ikvienam interesentam iespēju pārliecināties, cik kritiski viņi vērtē dažādus "zaļos" saukļus. Vienlaikus platformā ir apkopoti praktiski padomi, kā atpazīt ar zaļmaldināšanu saistītās situācijas ikdienā.

Tests pieejams vietnē "www.incsr.eu/ilgtspejas-tests/".

Šī testa izstrādi veicinājuši kompānijas "Kantar" veiktās aptaujas dati par dažādu "zaļo" saukļu uztveri Latvijas sabiedrībā. Dati liecina, ka viszemākā izpratne ir par šobrīd tik populārā marķējuma "ilgtspējīgs produkts" nozīmi - katrs ceturtais jeb 23% aptaujāto atzīst, ka īsti nezina, ko tas nozīmē. Ne viens vien uzskata, ka šādi saukli tiek apzīmētas preces un pakalpojumi atbilst starptautiskiem kvalitātes standartiem, ko apliecina atzīti sertifikāti, tos iespējams pilnībā vai daļēji pārstrādāt vai arī tie paredzēti ilgstošai lietošanai Tikai 29% norāda, ka šajā gadījumā runa ir par atbildīgi ražotām precēm un pakalpojumiem, kuru izstrādē ir ņemta vērā to ietekme uz cilvēkiem un vidi.

Savukārt salīdzinoši vislielākā izpratne ir par marķējumu "CO2 neitrāls produkts vai pakalpojums" un "100% pārstrādājams produkts, tā iepakojums" nozīmi. Pirmajā gadījumā 59% aptaujāto norāda, ka runa ir par produktiem, kuru ražošanai un transportēšanai izmantotas tehnoloģijas, kas nerada oglekļa dioksīda izmešus. Bet otrajā gadījumā - ka runa ir par produktiem, kas pilnībā vai daļēji ir ražoti no bioloģiski noārdāmiem kompostējamiem materiāliem, vai produktiem, ko pilnībā vai daļēji iespējams pārstrādāt. Vienlaikus ir cilvēki, kuru vērtējumā ar šādi tiek apzīmēti veselīgi un dārgi produkti.

Jāpiebilst, ka būtiski augstāka izpratne par dažādu marķējumu patieso nozīmi ir jauniešiem vecumā no 18 līdz 29 gadiem.

Kopumā tikai 0,8% aptaujāto uzskata, ka dažādi "zaļie" saukļi nenozīmē neko, un tie ir tikai un vienīgi populisms.

Aptauja īstenota 2022.gada jūnijā, tiešsaistē aptaujājot 1000 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 60 gadiem.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Liepājas šosejas auditā konstatēta viena problēma

Liepājas šosejas posma, kurā jūnija beigās notika vairāki smagi ceļu satiksmes negadījumi, auditā konstatēti redzamībai traucējoši zāles un krūmu apaugumi, ceturtdien intervijā Latvijas Radio sacīja Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) valdes priekšsēdētājs Aivars Aksenoks.

Sabiedrība Šovasar Rīgā veiks līdz šim lielākos ielu remontdarbus

Šovasar Rīgā tiks veikti līdz šim lielākie ielu remontdarbi, šodien preses konferencē žurnālistiem solīja Rīgas mērs Vilnis Ķirsis (JV).

Sabiedrība Latvijā notiks psihoemocionālā atbalsta nometnes bērniem no Ukrainas

Latvijā notiks divas vasaras psihoemocionālā atbalsta nometnes 40 bērniem no Ukrainas, informēja labdarības organizācija "Ziedot.lv".

Sabiedrība Nākamnedēļ Rīgā sāks seguma atjaunošanas darbus Kārļa Ulmaņa gatvē

Nākamnedēļ Rīgā sāks seguma atjaunošanas darbus Kārļa Ulmaņa gatvē, un plānots, ka autovadītājiem dienas laikā būs pieejamas divas braukšanas joslas katrā virzienā, bet naktīs, kad satiksmes intensitāte ir mazāka, braukt varēs pa vienu no trim joslām.

Lasiet arī

Sabiedrība Valmieras pašvaldība mežu sargās rūpīgāk (+VIDEO)

50% jeb vairāk nekā 147 000 ha no novada teritorijas aizņem mežu platības.

Sabiedrība Lielajā Baltezerā centīsies traucēt kormorānu ligzdošanai

Lielajā Baltezerā iecerēts traucēt kormorānu ligzdošanai uz salām, tuvējās pašvaldības informējusi Dabas aizsardzības pārvalde (DAP).

Interesanti fakti Durbes ligzdas jauno jūras ērgli sauks Hugo

Durbes ligzdas jauno jūras ērgli sauks Hugo, noskaidrots Latvijas Dabas fonda (LDF) rīkotajā aptaujā. Aptaujā piedalījās 1732 cilvēki, un ar 556 balsīm uzvarējis vārds Hugo.

Sabiedrība Aicina dot vārdu Durbes ligzdas jaunajam jūras ērglim

Latvijas Dabas fonds (LDF) aicina dot vārdu Durbes ligzdas jaunajam jūras ērglim, kas pagaidām tiek dēvēts par H kungu, liecina LDF tviterī publiskotais aicinājums.