Juna advokāts apliecināja, ka impīčmenta ceļā atstādinātais prezidents joprojām apņēmīgi atsakās atbildēt uz izmeklētāju jautājumiem par karastāvokļa izsludināšanu.
Formāls apcietinājums Junam noteikts svētdien pēc tam, kad trešdien viņu aizturēja rezidencē Seulā. Viņam draud ieslodzījums par īslaicīgo karastāvokļa izsludināšanu, kas izraisījis plašāko politisko krīzi Dienvidkorejā kopš valsts demokratizācijas pagājušā gadsimta 80.gadu beigās.
Seulas Rietumu rajona tiesā saistībā ar lēmumu noteikt Junam apcietinājumu izcēlās nekārtības, un Juna atbalstītāji sabojāja ēkas galvenās durviss un logus. Jau pirms tiesas sēdes apkārtējās ielās pulcējās Juna atbalstītāji, kuri uzbruka izmeklētāju automašīnām, kad tie devās prom no tiesas sēdes, kurā tika nolemts apcietināt impīčmenta ceļā no amata atstādināto prezidentu.
Kārtības nodrošināšanai tika norīkoti simtiem policistu un aizturēti gandrīz 90 protestētāju.
Ar advokātu starpniecību izplatītajā paziņojumā Juns pauda nožēlu, ka tiesa neatzina viņa dekrēta par karastāvokli "taisnīgo mērķi", kā arī mudināja savus atbalstītājus miermīlīgi paust savu neapmierinātību. Viņš aicināja policiju saudzīgu izturēties pret protestētājiem.
Tiesa paziņoja, ka pastāv riski, ka Juns varētu iznīcināt pierādījumus
Korupcijas izmeklēšanas birojs augsta ranga amatpersonām, kas vada kopīgu izmeklēšanu ar policiju un armiju, tagad var pagarināt Juna apcietinājuma laiku līdz 20 dienām, kuru laikā viņi lietu nodos prokuratūrai apsūdzības izvirzīšanai.
Izmeklētāji pārbauda, vai Juna 3.decembra dekrēts par karastāvokli bija sacelšanās mēģinājums. Lai gan Dienvidkorejas prezidentiem ir plaša imunitāte pret kriminālvajāšanu, kamēr viņi ir amatā, aizsardzība neattiecas uz apsūdzībām par sacelšanos vai nodevību.
Par saistību ar karastāvokļa ieviešanu apsūdzēts arī bijušais aizsardzības ministrs un vairāki augsta ranga armijas komandieri.
Juns 3.decembra vakarā pārsteidza valsti un starptautisko sabiedrību, izsludinot karastāvokli pirmoreiz kopš astoņdesmitajiem gadiem un nosūtot karavīrus un helikopterus uz parlamentu.
Prezidents 4.decembra rītā atcēla karastāvokli pēc tam, kad visi klātesošie Nacionālās asamblejas deputāti aicināja prezidentu to atcelt. Parlaments kopš 14.decembra ir atstādinājis Junu no amata impīčmenta ceļā.
Juns kā pamatojumu karastāvokļa noteikšanai minēja opozīcijas lomu, apsūdzot to simpatizēšanā Ziemeļkorejai. Kopš Korejas kara beigām 1953.gadā starp Dienvidkoreju un Ziemeļkoreju oficiāli pastāv karastāvoklis, jo karš beidzās ar pamieru, nevis miera līgumu.
Juna atcelšana no amata jāapstiprina Konstitucionālajai tiesai, kurai lēmums Juna lietā jāpieņem 180 dienu laikā. Ja Konstitucionālā tiesa apstiprinās Juna atcelšanu, divu mēnešu laikā būs jāsarīko jaunas prezidenta vēlēšanas.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri