• Digna,
  • Jautrīte,
  • Kamila
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Zimbabvē ieviesta jauna valūta

Teksta izmērs Aa Aa
Pasaule
LETA 08:20, 01.05.2024


Zimbabve otrdien laida apgrozībā jaunu valūtu, lai nomainītu Zimbabves dolāru, kas pārmērīgas devalvācijas dēļ ir zaudējis iedzīvotāju uzticību.


Foto: Youtube

Jaunā valūta zigs (ZiG) jau aprīļa sākumā tika ieviesta elektroniski, bet tagad ir iespējams lietot šo valūtu arī banknošu un monētu formā.

Šis ir Zimbabves jaunākais mēģinājums iziet no ilgstošas valūtas krīzes, kura uzsver valsts ekonomiskās problēmas. Valdība iepriekš bija apsvērusi vairākas idejas par Zimbabves dolāra nomaiņu, tostarp ieviešot zelta monētas un pat izmēģinot digitālu valūtu.

Jaunā valūta, kura nosaukums ir vārdu Zimbabves zelts (Zimbabwe Gold) saīsinājums, ir atbalstīta ar valsts zelta rezervēm. Kopš elektroniskās ieviešanas 5.aprīlī tā tomēr nav ieguvusi uzticību un pat dažas valdības iestādes atteikušās to pieņemt.

Zigs ir sestā valūta, kas Zimbabvē lietota kopš Zimbabves dolāra kursa sabrukuma 2009.gadā piecu miljardu procentu hiperinflācijas apstākļos. Tam sekoja haotiska notikumu virkne - vispirms ASV dolārs tika atļauts kā likumīgs maksāšanas līdzeklis, pēc tam to aizliedza, bet tad atkal atļāva.

Vēlāk tika izmēģinātas arī zelta monētas un digitāla valūta, tomēr ASV dolārs vēl arvien ir uzticamākais maksāšanas līdzeklis vienkāršajiem iedzīvotājiem.

Zimbabves valdība ir atļāvusi dažiem uzņēmumiem, tostarp degvielas uzpildes stacijām, atteikties no jaunās valūtas pieņemšanas un pieņemt ASV dolārus. Dažas iestādes, tostarp pasu izsniegšanas un atjaunošanas biroji, pieņem tikai ASV dolārus.

Citiem uzņēmumiem ir dots rīkojums lietot tikai jauno valūtu, pretējā gadījumā tiem draudēs sods.

Daudzi Zimbabvē vēl atceras, ka 2009.gadā hiperinflācijas laikā tika drukātas 100 triljonu Zimbabves dolāru nomināla banknotes.

Kādā brīdī maizes šķle maksāja vairāk nekā 500 miljonus Zimbabves dolāru. Restorāni izbeidza norādīt cenas ēdienkartēs, jo tās maltītes laikā mēdza pieaugt. Cilvēki staigāja apkārt ar somām, kas bija piebāztas ar banknotēm. Uzkrājumi un pensijas kļuva nevērtīgi.

Zimbabves prezidenta Emersona Mnangagvas valdība ir ķērusies pie bargām metodēm jaunās valūtas ieviešanā. Desmitiem valūtas melnā tirgus darboņu ir apcietināti par apsūdzībām jaunās valūtas graušanā. Pēc ziga elektroniskās ieviešanas tika iesaldēti dažu uzņēmumu konti bankās, jo valdība tos apsūdzēja par atteikšanos pieņemt jauno valūtu.

Valdība ir paziņojusi, ka uzticas zigam, jo to atbalsta valsts zelta rezerves. Prezidents pirmdien teiktā runā sacīja, ka uzticēšanās zigam ir "mūsu nacionālās identitātes un cieņas" lieta.

Kāds tiešsaistes ziņu medijs publicēja politisku karikatūru, kurā policists mēģina balstīt brūkošu māju ar vārdu ZiG uz tās. Karikatūrai bija paraksts "Pasaulē pirmā policijas atbalstītā valūta".


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Pasaule Stoltenbergs iebilst pret ideju, ka Polija varētu notriekt Krievijas raķetes

NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs iebilst pret ideju, ka Polija varētu notriekt Krievijas raķetes virs Ukrainas reģioniem, kas atrodas blakus Polijas robežai.

Pasaule Ukraiņu lidroboti izraisījuši ugunsgrēku rūpnīcā Krievijas rietumos

Ukrainas lidrobotu uzbrukuma rezultātā Krievijā izcēlies ugunsgrēks rūpnīcā Kurskas apgabalā, otrdien paziņojis apgabala gubernators.

Pasaule Latvija un Vācija kopīgi iepirks dronus Ukrainas atbalstam

Latvija un Vācija vienojušās par kopīgu dronu iepirkumu veikšanu Ukrainas atbalstam, informē Aizsardzības ministrija.

Pasaule Izraēlas uzbrukumā likvidēts «Hamās» komandieris

Izraēlas uzbrukumā palestīniešu teroristu grupējuma "Hamās" slēptuvei sestdien nogalināts grupējuma komandieris Rafa Salama, apstiprinājusi Izraēla.

Lasiet arī

Pasaule Francija pabeigusi karaspēka izvešanu no Nigēras

Francija piektdien paziņoja, ka pabeigusi karaspēka izvešanu no Nigēras un slēgusi vēstniecību.

Pasaule Mali divos džihādistu uzbrukumos nogalināti 64 cilvēki

Mali ziemeļos ceturtdien notika divi džihādistu uzbrukumi, kuros nogalināti 64 cilvēki, paziņoja Mali amatpersona.

Pasaule Gabonas pučisti ieceļ pagaidu prezidentu

Gabonā varu pārņēmusī armijas vadība trešdien paziņoja, ka Republikas gvardes komandieris Briss Klotērs Oligi Ngema kļūs par "pagaidu prezidentu".

Pasaule Latvija pievienosies ES līgumam ar Āfriku, Klusā okeāna un Karību valstim

Valdība ir gatava uzņemties nopietnas saistības, taču nav tām rezervējusi līdzekļus.