• Akvelīna,
  • Ernestīne,
  • Ingmārs
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


VDD: arī Ķīnas kibervienības ir sākušas izrādīt interesi par Latviju

Teksta izmērs Aa Aa
Pasaule
LETA 11:46, 13.03.2024


Visaugstāko apdraudējumu Latvijas kiberfrontē rada Krievijas specdienestu vadītās kibergrupas, tomēr arī Ķīnas kibervienības ir sākušas izrādīt manāmu interesi par Latviju, teikts Valsts drošības dienesta (VDD) pagājušā gada darbības pārskatā.Lielākos kiberspiegošanas draudus Latvijai joprojām rada naidīgu ārvalstu specdienestu kontrolē esošas kibergrupas. Tieši šīm kibervienībām ir visaugstākā sagatavotība, resursi un iemaņas, lai plānotu un realizētu sarežģītas kiberizlūkošanas operācijas.

Ārvalstu specdienestu vadīto kibergrupu mērķi ir dažādi. Visbiežāk tie kompromitē datorsistēmas, proti, neatļauti iefiltrējas šajās sistēmās, lai tūlītēji izgūtu sensitīvu izlūkinformāciju, sabotētu datorsistēmu darbību vai arī iznīcinātu tajās esošos datus. Tomēr ļoti bieži naidīgo valstu kontrolētie grupējumi veic datorsistēmu kompromitēšanu, lai iegūtu un nostiprinātu ilgstošu slēptu klātbūtni šajās sistēmās, teikts pārskatā.

Šādu slēptu pastāvīgu klātbūtni specdienestu vadītās kibergrupas var izmantot ilgtermiņā, lai nepieciešamības gadījumā veiktu jebkuru no iepriekš uzskaitītajām ļaundabīgajām darbībām upura datorsistēmā.

Tāpat Krievijas specdienestu kontrolē esošās kibergrupas pērn turpināja īstenot tā dēvētos piegādes ķēdes uzbrukumus, kas patlaban ir uzskatāmi par vienu no bīstamākajiem un grūtāk identificējamiem kiberdrošības apdraudējumiem. Tie ir komplicēti uzbrukumi, kuri parasti tiek īstenoti, lai iefiltrētos un veiktu kaitnieciskas darbības vai nu lielā daudzumā datorsistēmu vienlaikus, vai konkrētās labi aizsargātās sistēmās.

Šādos gadījumos kibernoziedznieki potenciālajam mērķim uzbrūk caur kādu no tā piegādes ķēdes dalībniekiem. Piemēram, pirms piegādes potenciālajam mērķim ar ļaunatūru var tikt inficētas datorsistēmas, programmatūra vai tās atjauninājumi.

VDD vērtējumā liela daļa kiberuzbrukumu joprojām izdodas informācijas tehnoloģiju pārvaldītāju un lietotāju pieļautu kļūdu dēļ. Kiberuzbrucēji savā labā izmanto neprasmīgi konfigurētus datortīklus un vāju kiberhigiēnas ievērošanu.

VDD vērsis uzmanību, ka augstus kiberspiegošanas riskus rada vāji aizsargātiem lietotāju kontiem piešķirtas nesamērīgas piekļuves tiesības, piemēram, valsts nozīmes datubāzēm.

Kopumā secināts, ka kiberapdraudējuma līmenis Latvijas kibertelpā aizvadītajā gadā saglabājās nemainīgi augsts, tomēr situācija kopumā bija un arī pašlaik ir vērtējama kā stabila. Situāciju kiberdrošības jomā turpināja ietekmēt Ukrainā notiekošais karš, ko Krievija izvērsa arī kibertelpā. Kiberuzbrukumi tika īstenoti ne tikai pret Ukrainu, bet arī kara skarto valsti atbalstošām NATO un ES dalībvalstīm, tajā skaitā Latviju.

Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā Latvijas valsts institūcijas un citi stratēģiski svarīgi objekti ir būtiski uzlabojuši gatavību un aizsardzības spējas pret kiberuzbrukumiem, tādējādi stiprinot Latvijas kibertelpas drošību. Pateicoties veiktajiem sagatavošanās pasākumiem, lielākā daļa valsts iestāžu un citu haktīvistu izraudzīto mērķu pērn spēja tūlītēji reaģēt, izmantojot jaunākos aizsardzības risinājums.

Saistībā ar minēto lielākā daļa Krievijas haktīvistu uzbrukumu bija neveiksmīgi, nenesot uzbrucējiem gaidītos rezultātus.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Pasaule Spānija pieprasa no Argentīnas prezidenta publisku atvainošanos

Spānija pirmdien pieprasījusi publisku atvainošanos no Argentīnas prezidenta Havjera Mileja par Spānijas premjerministra Pedro Sančesa sievas nodēvēšanu par korumpētu.

Pasaule Par uzbrukumu tūristiem Afganistānā uzņemas atbildību «Islāma valsts»

Džihādistu grupējums "Islāma valsts" uzņēmies atbildību par uzbrukumu ārzemju tūristiem Afganistānā, kurā tika nogalināti trīs Spānijas pilsoņi un trīs afgāņi, bet starp ievainotajiem ir Lietuvas pilsone.

Pasaule Irānas mediji: Raisi un citi avarējušā helikoptera pasažieri gājuši bojā

Irānas prezidents Ibrahims Raisi un vēl astoņi cilvēki, kas atradās avarējušā helikopterā, ir gājuši bojā, pirmdien ziņo Irānas valsts mediji.

Pasaule Nav pazīmju,ka avarējušajā Irānas prezidenta helikopterā kāds būtu palicis dzīvs

Glābēji nav konstatējuši pazīmes, ka avarējušajā helikopterā, kurā lidoja Irānas prezidents Ibrahims Raisi un citas amatpersonas, kāds būtu palicis dzīvs, pirmdien vēsta Irānas valsts televīzija.

Lasiet arī

Pasaule Igaunijas valsts iestādes piedzīvojušas līdz šim lielāko kiberuzbrukumu

Nedēļas nogalē daudzu Igaunijas valsts iestāžu tīmekļa vietnes skāra līdz šim lielākais piekļuves atteices (DDoS) uzbrukumu vilnis, taču, pateicoties veiktajiem pasākumiem, to ietekme nebija liela, vēsta laikraksts "Postimees".

Ekonomika Privātie uzņēmēji Latvijā saņems finansējumu dalībai kiberdrošībā (+VIDEO)

Noteikumi par konkrētas grantu programmas īstenošanu tiek virzīti atsevišķi.

Sabiedrība Pret hibrīdo agresiju: jaunieši tiek iesaukti kiberkaraspēkā (+VIDEO)

Izaicinājumā var piedalīties ikviens Latvijas Republikas valstspiederīgais vecumā no 14 līdz 24 gadiem.

Pasaule Pērn lielākajā daļā gadījumu kiberapdraudējuma avots bijusi Krievija - SAB

Pērn situācija Latvijas kibertelpā turpinājusi saglabāties stabila un uzbrukumu intensitāte, līdzīgi kā iepriekšējā gadā, ir bijusi mainīga - tie realizēti viļņveidīgi, turklāt lielākajā daļā gadījumu kiberapdraudējuma avots bijusi Krievija, pagājušā gada darbības pārskatā norādījis Satversmes aizsardzības birojs (SAB).