• Laimdots,
  • Laimiņš,
  • Ludmila
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Somijā notiek prezidenta vēlēšanu otrā kārta

Teksta izmērs Aa Aa
Pasaule
LETA 09:33, 11.02.2024


Somijā šodien notiek prezidenta vēlēšanu otrā kārta, kurā cīņa norisināsies starp kādreizējo premjerministru Aleksandru Stubu, kurš pārstāv konservatīvos, un zaļo pārstāvi bijušo ārlietu ministru Peku Hāvisto, kas startē kā neatkarīgais kandidāts.Saskaņā ar aptauju, kuras rezultātus pirmdien publicēja laikraksts "Helsingin Sanomat", par Stubu grasās balsot 54% somu, kamēr Hāvisto var cerēt uz 46% balsu.

Lai gan prezidents Somijā visumā pilda ceremoniālu lomu, tam ir liela ietekme valsts ārpolitikas veidošanā, un nākamajam valsts galvam, kurš kļūs arī par armijas virspavēlnieku, nāksies rūpēties par jauno Helsinku vietu Eiropā pēc pievienošanās NATO.;

"Salīdzinājumā ar iepriekšējām vēlēšanām aizsardzības politikai saprotamu iemeslu dēļ ir visai svarīga nozīme," sarunā ar aģentūru AFP atzīst Somijas Starptautisko attiecību institūta vadošais pētnieks Mati Pesu.

Pēc Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā 2022.gadā Somija izšķīrās atteikties no ilgstoši piekoptās neitralitātes politikas un pievienoties NATO, kur tā tika uzņemta 2023.gada aprīlī. Vienlaikus strauji pasliktinājušās Helsinku attiecības ar Maskavu.

Krievija, ar kuru Somijai ir 1340 kilometru gara sauszemes robeža, nekavējās piedraudēt kaimiņvalstij ar "pretpasākumiem".

2023.gada augustā Somija pieredzēja nelegālo imigrantu masveida pieplūdumu no Krievijas teritorijas, ko acīmredzami bija organizējušas Maskavas varasiestādes.

Reaģējot uz šiem krievu centieniem destabilizēt situāciju Somijā, Helsinki novembrī pieņēma lēmumu par savas austrumu robežas slēgšanu.

"Faktam, ka esam tikko iestājušies NATO ir liela nozīme, jo NATO institūciju veidošana Somijā (..) lielā mērā būs jaunā prezidenta uzdevums," norāda Helsinku Universitātes doktorante politikas zinātnē Teodora Helimaki, piebilstot, ka Stubam un Hāvisto, iespējams ir vislielākā pieredze ārpolitikā starp deviņiem kandidātiem, kas cīņu sāka pirmajā vēlēšanu kārtā.

Ārpolitikas un drošības jautājumos starp abiem kandidātiem nav lielu atšķirību.

"Krievija ir atklāti pārkāpusi starptautiskās tiesības, uzbrūkot citai valstij," ceturtdien notikušo debašu laikā norādīja Stubs, aicinot konfiscēt Krievijai piederošos 300 miljardus dolāru lielos līdzekļus, kas šobrīd iesaldēti ārvalstu bankās.

Arī Hāvisto uzsvēra, ka Krievija jāpakļauj vēl stingrākām sankcijām, piebilstot, ka pēc kara beigām Maskavai būs jāmaksā reparācijas par visu, ko tā sagrāvusi.

Helimaki tomēr norāda, ka starp abiem kandidātiem ir zināmas domstarpības dažos mazāk nozīmīgos jautājumos, piemēram par to, vai pieļaujama kodolieroču izvietošana Somijas teritorijā, pret ko iebilst Hāvisto, kamēr Stubs uzskata, ka nevienu no iespējām nevajadzētu priekšlaicīgi noraidīt.

Ņemot vērā to, ka starp abiem nav nopietnu domstarpību ārpolitikā, vēlētāji savu lēmumu, visticamāk, pieņems, pamatojoties uz savām politiskajām simpātijām, uzskata Pesu.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Pasaule ASV aizliedz «Kaspersky Lab» pretvīrusu programmatūras izplatīšanu

ASV ceturtdien aizliedza Krievijas uzņēmumam "Kaspersky Lab" izplatīt Savienotajās Valstīs savus pretvīrusu programmatūras produktus, pavēstīja ASV Tirdzniecības ministrija.

Pasaule Dienvidkoreja apsvērs ieroču piegādi Ukrainai

Dienvidkorejas prezidenta birojs nosodījis Krievijas un Ziemeļkorejas noslēgto vienošanos, kas paredz savstarpēju palīdzību kara gadījumā, un paziņojis, ka apsvērs ieroču piegādi Ukrainai.

Pasaule Aptauja: Britu konservatīvajiem draud smagā sakāve partijas vēsturē

Lielbritānijas konservatīvie 4.jūlijā gaidāmajās parlamenta vēlēšanās varētu ciest vissmagāko sakāvi gandrīz 200 gadus ilgajā partijas vēsturē, liecina trešdien publicētie aptaujas rezultāti.

Pasaule Putins ieradies Vjetnamā

Krievijas diktators Vladimirs Putins ceturtdien ieradies valsts vizītē Vjetnamā, vēsta vietējie plašsaziņas līdzekļi.

Lasiet arī

Pasaule Somijas prezidenta vēlēšanās uzvarējis ekspremjers Stubs

Somijā svētdien notikušajā prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā uzvarējis konservatīvais ekspremjers Aleksandrs Stubs no Nacionālās koalīcijas partijas, apsteidzot bijušo ārlietu ministru Peku Hāvisto no zaļo partijas, kurš startēja kā neatkarīgais kandidāts, ziņo Somijas sabiedriskā raidorganizācija "Yle".

Pasaule Somijas prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā uzvar Stubs

Somijas prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā svētdien uzvarējis bijušais premjerministrs Aleksandrs Stubs, liecina balsu skaitīšanas rezultāti.

Pasaule Somijā šodien notiek prezidenta vēlēšanas

Somijā šodien notiek prezidenta vēlēšanas, kurās galvenā cīņa norisināsies starp konservatīvo bijušo premjerministru Aleksandru Stubu un bijušo ārlietu ministru Peku Hāvisto, kuru izvirzījuši zaļie.

Pasaule Somija: Krievija cenšas nelegālos imigrantus vervēt spiegošanai

Krievija mēģina nelegālos imigrantus, kas ierodas Somijā, rekrutēt kā spiegus, otrdien paziņojis Somijas Drošības un izlūkošanas dienests (SUPO).