Premjerministrs: Armēnija nepiedalījās Kalnu Karabahas pamiera izstrādē

Pasaule
LETA 19:32, 20.09.2023 0

Armēnija nav piedalījusies Kalnu Karabahas un Azerbaidžānas pamiera vienošanās projekta izstrādē, trešdien pavēstīja Armēnijas premjerministrs Nikols Pašinjans, paužot cerību, ka pamiers tiks ievērots.

 

Ar uzrunu televīzijā Pašinjans uzstājās pēc tam, kad "de facto" neatkarīgās Kalnu Karabahas armēņu republikas un Azerbaidžānas vadības pārstāvji bija paziņojuši, ka ir panākta pamiera vienošanās un ka notiks sarunas par strīdus reģiona integrāciju Azerbaidžānā.

"Armēnija nepiedalījās Kalnu Karabahā ar Krievijas miera uzturētāju starpniecību notikušajā pamiera deklarācijas teksta izstrādē," sacīja premjers.

Viņš arī atkārtoti uzsvēra, ka Armēnijai "nav armijas" Kalnu Karabahā.

Armēnija "pieņēmusi zināšanai' Kalnu Karabahas pārstāvju paziņojumus, norādīja premjers. Cita starpā tajos bija minēts, ka viņi piekrituši tikties ar Azerbaidžānas varas pārstāvjiem par Kalnu Karabahas integrāciju Azerbaidžānā.

Pašinjans arī pauda cerību, ka Krievijas miera uzturētāji, kas Kalnu Karabahā atrodas kopš 2020.gada atbilstoši ar Maskavas starpniecību panāktā miera līguma nosacījumiem, garantēs pamieru.

"Mēs ceram, ka militārā eskalācija neturpināsies, jo patlabanējos apstākļos ir ļoti svarīgi garantēt stabilitāti un apturēt kaujas," uzsvēra Pašinjans.

Premjers aicināja Maskavas misiju "garantēt Kalnu Karabahas armēņu drošību, radīt apstākļus, lai armēņiem būtu tiesības dzīvot savās mājās, savā zemē".

Armēņu separātisti Kalnu Karabahā trešdien paziņoja, ka pieņēmuši Azerbaidžānas noteikumus sarunu uzsākšanai un noliek ieročus.

Arī Azerbaidžāna apstiprinājusi, ka tā dēvētie pretterorisma pasākumi Kalnu Karabahā tiks pārtraukti plkst.13.00 un rīt notiks sarunas.

Azerbaidžāna otrdienas rītā paziņoja, ka tās armija sākusi militāru operāciju "de facto" neatkarīgajā Kalnu Karabahā. Operācijas mērķis esot "konstitucionālās kārtības atjaunošana".

Azerbaidžānas Aizsardzības ministrija raksturoja šo militāro kampaņu kā "pretterorisma operāciju", kas turpināšoties līdz armēņu karaspēka izvešanai no Kalnu Karabahas.

Azerbaidžāna otrdienas vakarā pieprasīja armēņu separātistiem Kalnu Karabahā nolikt ieročus un piedāvāja sarunas ar armēņu pārstāvjiem gadījumā, ja viņi padosies.

Kalnu Karabaha, kas padomju laikā bija Azerbaidžānas PSR sastāvā, kopš deviņdesmito gadu sākuma ir "de facto" neatkarīga armēņu republika. Kaut arī kopš PSRS sabrukuma Azerbaidžāna nekontrolē Kalnu Karabahu, tā šo armēņu apdzīvoto reģionu uzskata par savu teritoriju. Arī starptautiskā sabiedrība uzskata Kalnu Karabahu par Azerbaidžānas sastāvdaļu, un neviena valsts nav atzinusi šī reģiona neatkarību.

2020.gadā uzliesmojusī karadarbība Armēnijas un Azerbaidžānas starpā, kas ilga sešas nedēļas, beidzās ar pamieru, kas tika noslēgts ar Krievijas starpniecību.

Saskaņā ar vienošanos, ko daudzi Armēnijā uzskata par nodevību, armēņi zaudēja daļu Kalnu Karabahas pamatteritorijas, kā arī visus tā dēvētās drošības buferzonas rajonus, kas kopš 90.gadiem atradās armēņu kontrolē.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Pasaule ASV Senāts apstiprina Trampa «lielo un skaisto» likumprojektu

ASV Senāts otrdien, 1. jūlijā, apstiprinājis prezidenta Donalda Trampa izstrādāto nodokļu atvieglojumu un valsts izdevumu samazināšanas likumprojektu. Debates ilga vairāk nekā diennakti, un galīgais balsojums bija neizšķirts – 50 pret 50. Izšķirošo balsi nodeva viceprezidents Džei Dī Venss, ļaujot likumam tikt pieņemtam.

Pasaule Latvija Ukrainai nogādās "Patria" bruņutransportierus

Ministru kabinets otrdien atbalstīja 42 "Patria" 6x6 bruņutransportieru un cita veida militārā ekipējuma nodošanu Ukrainas bruņotajiem spēkiem, lai atbalstītu Ukrainas cīņu pret Krievijas agresiju, informēja Aizsardzības ministrija.

Pasaule Mieriņa: Jārod risinājums iesaldēto Krievijas aktīvu nodošanai Ukrainai

Ukraina karo ar ļoti ierobežotiem līdzekļiem, un ir jācenšas rast risinājums, lai iesaldētos agresorvalsts Krievijas aktīvus varētu nodot Ukrainas vajadzībām, tādējādi tuvinot kara beigas, paudusi Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa (ZZS), otrdien parlamentā uzņemot Šveices ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijā Martēnu Mišlē.

Pasaule Turcijā ugunsgrēku dēļ evakuē 50 000 cilvēku

Turcijā Izmiras provincē un citos reģionos ugunsgrēku dēļ evakuēti 50 000 cilvēku, pirmdien pavēstīja iekšlietu ministrs Ali Jerlikaja.

Lasiet arī

Pasaule Armēnijā protestos aizturēti 226 cilvēki

Armēnijā protestos, ko izraisījusi robežas delimitācija ar Azerbaidžānu, aizturēti 226 cilvēki, vēsta Iekšlietu ministrija. Kā tiek ziņots, policijas iecirkņos vairs nav vietu, kur izvietot aizturētos.

Pasaule Armēnija nodevusi atpakaļ Azerbaidžānai četrus ciematus

Armēnija piektdien nodevusi atpakaļ Azerbaidžānai četrus ciematus, ko tā bija ieņēmusi 90.gados, piektdien apliecināja amatpersonas Erevānā un Baku, kaimiņvalstīm turpinot centienus attiecību normalizācijas virzienā.

Pasaule Armēnija un Azerbaidžāna vienojas par strīdīgajiem robežas posmiem

Armēnija un Azerbaidžāna panākušas vienošanos par strīdīgajiem robežas posmiem, kas ir solis ceļā uz attiecību normalizēšanu.

Pasaule Armēnijā desmiti tūkstoši protestē pret teritoriju atdošanu Azerbaidžānai

Desmiti tūkstoši cilvēku ceturtdien pulcējās Armēnijas galvaspilsētas Erevānas ielās, protestējot pret valdības nodomu atdot atsevišķas teritorijas kaimiņvalstij Azerbaidžānai, ar kuru Armēnijai ilgstoši bijušas naidīgas attiecības.