• Maira,
  • Rasa,
  • Rasma
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Sarežģīti! Lietuvas PM par izstāšanos no kasešu munīcijas aizlieguma konvencijas

Teksta izmērs Aa Aa
Pasaule
LETA 17:55, 19.09.2023


Uz jautājumu par izstāšanos no kasešu munīcijas aizlieguma konvencijas nav vienkāršas atbildes, atzinusi Lietuvas premjerministre Ingrīda Šimonīte."Tas ir jautājums, uz kuru nav ļoti vienkāršas atbildes," otrdien viņa teica žurnālistiem, komentējot Aizsardzības ministrijas ierosinājumu Valsts aizsardzības padomē izskatīt iespējamo izstāšanos no Konvencijas par kasešu munīciju.

Kā klāstīja Šimonīte, no vienas puses. kasešu munīcija veicinātu Lietuvas aizsardzības spējas, jo iespējamais ienaidnieks jau izmanto tādu bruņojumu, tomēr, no otras puses, izstāšanās no starptautiska līguma var kaitēt Lietuvas reputācijai.

"Tāda izšķiršanās nav tik vienkārša, kā tas šķiet idejas autoriem. Tas jāizlemj Valsts aizsardzības padomes vadītājam [Lietuvas prezidentam] un sekretariātam, kad tāds jautājums tiks iekļauts darba kārtībā," teica premjere.

Lietuvas prezidenta kancelejā pirmdien paziņoja, ka Valsts aizsardzības padomē netiek plānots drīzumā izskatīt jautājumu par izstāšanos no kasešu munīcijas aizlieguma konvencijas. Arī Seima priekšsēdētāja Viktorija Čmilīte-Nilsena atzinusi, ka neredz nepieciešamību no konvencijas izstāties.

Kā pirmdien ziņoja portāls "Delfi.lt", Lietuvas Aizsardzības ministrija ierosinājusi Valsts aizsardzības padomei apsvērt iespējas izstāties no konvencijas, kas aizliedz kasešu munīcijas izmantošanu.

Ministrijas vērtējumā kasešu munīcija ir ļoti iedarbīgs aizsardzības līdzeklis, kuru Lietuvai vajadzētu spēt izmantot.

Lietuvas Aizsardzības ministrija uzskata, ka bruņota konflikta ar Lietuvu gadījumā Krievija un Baltkrievija izmantos kasešu munīciju, kas agresorvalstīm sniegtu militāras priekšrocības.

Ministrija uzsver, ka ASV nav pievienojušās konvencijai, to nav izdarījušas arī "citas valstis, piemēram, Igaunija, Somija, Latvija, Polija, Rumānija un Turcija, kas ir mūsu sabiedrotas un ar kurām mēs plānojam savu aizsardzību pret iespējamu agresiju".

Konvencija par kasešu munīciju, kuru Lietuva ratificēja 2011.gadā, aizliedz kasešu munīcijas lietošanu, ražošanu un iegādi, kā arī izklāsta konkrētas prasības, lai risinātu tādu ieroču radītās humānās sekas.

Kasešu munīcija sprādzienā izkaisa vairākus desmitus vai simtus munīcijas daļiņu plašā apkaimē. Liela daļa munīcijas izmešanas brīdī neuzsprāgst, tādējādi radot postošas sekas vairākus tūkstošus kvadrātmetru lielā teritorijā un radot smagus ievainojumus vai letālas sekas civiliedzīvotāju vidū pat pēc karadarbības beigām.

Konvencija par kasešu munīciju izstrādāta 2008.gadā Dublinā un tika parakstīta 2008.gada 3.decembrī Oslo. Tā stājās spēkā 2010.gada 1.augustā. Konvenciju parakstījušas vairāk nekā 110 valstis. Taču konvencijas dalībvalstis nav Latvija un Igaunija, kā arī lielākās kasešu munīcijas ražotājas un krājumu īpašnieces - Ķīna, Krievija un ASV.

Jūlija vidū ASV nodeva Ukrainai kasešu munīciju, kas daudzās pasaules valstīs ir aizliegta, bet Ukrainai palīdz aizstāvēties pret Krievijas iebrukumu.

Lietuvas prezidenta vadītajā Valsts aizsardzības padomē ir arī premjerministrs, parlamenta spīkers, aizsardzības ministrs un bruņoto spēku komandieris. Tajā tiek apspriesti un koordinēti nozīmīgākie valsts aizsardzības jautājumi.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Pasaule Kima-Putina pakts paredz tūlītēju militāro palīdzību kara gadījumā

Jaunais līgums starp Ziemeļkoreju un Krieviju paredz, ka kara gadījumā katra no pusēm izmantos visus līdzekļus, lai sniegtu nekavējošu militāro palīdzību otrai pusei, ceturtdien vēsta Phenjanas režīma kontrolētie mediji.

Pasaule Krievijas agresijas rezultātā Ukrainā nogalināti un ievainoti teju 2000 bērnu

Krievijas bruņotās agresijas rezultātā Ukrainā nogalināti un ievainoti teju 2000 bērnu, paziņoja Ukrainas Ģenerālprokuratūra.

Pasaule No Lietuvas ievēlēto Gražuli neuzņem EP Konservatīvo un reformistu grupā

Bijušais Lietuvas Seima deputāts Petrs Gražulis, kurš šomēnes tika ievēlēts Eiropas Parlamentā (EP), nav uzņemts Eiropas Konservatīvo un reformistu grupā, vēsta Lietuvas sabiedriskā raidorganizācija LRT.

Pasaule EK ierosina pret septiņām dalībvalstīm sākt pārmērīga budžeta deficīta procedūru

Eiropas Komisija (EK) trešdien oficiāli izteikusi brīdinājumu septiņām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm par to budžeta stāvokļa pasliktināšanos.

Lasiet arī

Sabiedrība Saeima aicina atbalstīt Ukrainas pieteikumu pievienoties NATO

Uzsverot nepieciešamību Vašingtonas samitā skaidri apliecināt stingru vienotību un apņēmību, kā arī visu sabiedroto gatavību uzņemties taisnīgu daļu atbildības par visu sabiedroto drošību, Saeima šodien pieņēma paziņojumu, kurā aicina NATO dalībvalstu parlamentus atbalstīt Ukrainas oficiālo pieteikumu par iestāšanos NATO.

Kriminālziņas Vecāķos aiztur lūriķi par sieviešu vērošanu tualetēs (VIDEO)

Pie Vecāķu pludmales policija šonedēļ aizturējusi kādu lūriķi par sieviešu vērošanu caur biotualetēs izgrieztiem caurumiem, informē Rīgas pašvaldības policija (RPP).

Kriminālziņas Policija no piektdienas pastiprināti uzraudzīs ceļu satiksmes dalībniekus

Valsts policija laikā no 21.jūnija līdz 25.jūnijam pastiprināti uzraudzīs ceļu satiksmes dalībniekus, kā arī rīkos pastiprinātas pārbaudes, lai kontrolētu vai vadītāji pie stūres nav sēdušies alkohola reibumā, informē policija.

Sabiedrība Piektdien laiks būs sauss un lielākoties saulains

Nakts no ceturtdienas uz piektdienu būs gada īsākā nakts, un Latvijā tā paies bez lietus, prognozē sinoptiķi.