• Alise,
  • Auce
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Zviedrijā atzīmē 50.gadadienu kopš karaļa Kārļa XVI Gustava kronēšanas

Teksta izmērs Aa Aa
Pasaule
LETA 15:21, 15.09.2023


Zviedrijā piektdien un sestdien plaši tiek svinēta 50.gadaiena kopš karaļa Kārļa XVI Gustava kronēšanas.


Foto: pixabay

Karaļa kronēšanas zelta jubileja, kuras svinības oficiāli sākās jau trešdien, tiks atzīmēta ar ielu ballītēm, parādi Stokholmas centrā un pieņemšanu.

Divu dienu svinības apmeklēs ārvalstu delegācijas, bet sestdien, kad karalis un karaliene Silvija piedalīsies parādē Stokholmā, Zviedrijas galvaspilsētā gaidāma simtiem tūkstošu cilvēku pulcēšanās.

Vairāki svinību pasākumi tiks pārraidīti televīzijas tiešraidē.

Piektdien Karaliskajā kapelā notiek pateicības dievkalpojums, kuru apmeklē zviedru karaliskā ģimene, citu Ziemeļvalstu monarhiju pārstāvji, kā arī valstu vadītāji, Zviedrijas politiķi un citi lūgtie viesi.

Vēlāk pilī karalis Kārlis XVI Gustavs rīkos pieņemšanu.

Savukārt sestdien pēcpusdienā gaidāms svinību centrālais notikums - parāde Stokholmas centrā, kurā karaļpāris sveiks sanākušos no karietes, kuru pavadīs 3000 karavīru un militāro orķestrantu.

Parāde noslēgsies, kad karaļpāris liellaivā tiks pārcelti līdz pils kāpnēm Stokholmas vecpilsētā.

Sestdienas vakarā Norrbro tilta apkaimē gaidāms koncerts ar populāru Zviedrijas mūziķu piedalīšanos, uzstāsies arī dažādi diskžokeji un būs citi izklaidējoši pasākumi.

Svinības notiek pastiprinātas drošības apstākļos pēc tam, kad pagājušajā mēnesī Zviedrija, kurā ir desmit miljoni iedzīvotāju, paaugstināja terora draudu līmeni saistībā ar Korāna dedzināšanas gadījumiem, kas saniknojuši musulmaņu pasauli.

Kad 27 gadu vecumā 1973.gadā Kārlis XVI Gustavs tika kronēts pēc sava vectēva Gustava VI Ādolfa nāves, viņš tolaik bija pasaulē gados jaunākais monarhs, bet tagad kļuvis par visilgāk valdījušo zviedru monarhu.

1946.gada 30.aprīlī dzimušais Kārlis Gustavs bija tikai deviņus mēnešus vecs, kad viņa tēvs princis Gustavs Ādolfs gāja bojā lidmašīnas avārijā Dānijā.

No pašreizējiem Eiropas monarhiem Kārlis XVI Gustavs ir otrs visilgāk valdījušais, atpaliekot vien no savas māsīcas Dānijas karalienes Margrētes, kura tronī kāpa 1972.gadā.

Kopš konstitucionālās reformas 1974.gadā monarha loma Zviedrijā ir tikai ceremoniāla. Karalis pieņem ārvalstu augstākos pārstāvjus, pārstāv valsti ārvalstīs un pasniedz balvas, arī Nobela prēmijas. Reizi gadā karalis atklāj parlamenta sesiju un vada padomes, kurās ir ministri un deputāti, tomēr politiskus lēmumus karalis nepieņem.

Lai gan karaļa valdīšanu pavadījuši vairāki skandāli, no kuriem skaļākais izcēlās 2010.gadā, kad kādā grāmatā tika paustas aizdomas par karaļa ārlaulības sakariem un seksa klubu apmeklējumiem, viņš joprojām ir populārs sabiedrībā.

Monarhiju Zviedrijā atbalsta 62% iedzīvotāju, liecina šomēnes pēc laikraksta "Dagens Nyheter" pasūtījuma veiktās aptaujas rezultāti. Līdzīgā līmenī atbalsts monarhijai Zviedrijā saglabājies jau 20 gadu.

Šogad Zviedrija atzīmē arī 500.gadadienu kopš Zviedrijas pirmā karaļa Gustava Vāsas kāpšanas tronī 1523.gadā, ar ko beidzās Kalmāras ūnija, kurā kopš 1397.gada vienā monarhijā bija apvienotas trīs Skandināvijas karalistes.

Zviedrijas vēsturē ir tikai divas karalienes, jo agrāk troņmantnieces iespējamība bija ļoti niecīga, tomēr 1980.gadā tika grozīti troņa mantošanas noteikumi, kas tagad paredz, ka troni manto monarha pirmdzimtais neatkarīgi no dzimuma. Pašlaik Zviedrijas troņmantniece ir Kārļa XVI Gustava vecākā meita kroņprincese Viktorija, kuras meita princeses Estelle ir nākamā rindā uz troni.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Pasaule NATO sāk mācības Ziemeļvalstīs

NATO pirmdien sāk mācības Somijas, Norvēģijas un Zviedrijas ziemeļos, un mācībās nepilnu divu nedēļu laikā piedalīsies vairāk nekā 20 000 karavīru no 13 valstīm.

Pasaule Krievu drona triecienā Odesā nogalināto skaits pieaudzis līdz 12

Krievu drona triecienā Odesā naktī uz sestdienu nogalināto cilvēku skaits pieaudzis līdz 12, svētdien paziņojušas Ukrainas amatpersonas.

Pasaule Cenšoties apslāpēt bandu vardarbību, Haiti izsludina komandantstundu

Haiti valdība svētdienas vakarā izsludināja trīs diennaktis ilgu komandantstundu, lai censtos atgūt kontroli ielās pēc vardarbības uzliesmojuma nedēļas nogalē, kura laikā bruņoti bandīti iebruka divos valstī lielākajos cietumos.

Pasaule Uz SKS dodas trīs ASV un viens Krievijas astronauts

Uz Starptautisko Kosmosa staciju (SKS) svētdienas vakarā devies kosmosa kuģis "Crew Dragon" ar trim ASV un vienu Krievu astronautu, kas SKS misijā pavadīs sešus mēnešus.

Lasiet arī

Pasaule Turcijas parlaments atbalsta Zviedrijas uzņemšanu NATO

Turcijas parlaments otrdien ar lielu balsu vairākumu atbalstījis Zviedrijas uzņemšanu NATO.

Sabiedrība Zviedrija plāno nosūtīt uz Latviju bataljona lieluma kontingentu

Zviedrija plāno nosūtīt uz Latviju bataljona lieluma kontingentu NATO kaujas grupu sabiedroto spēku sastāvā, atsaucoties uz Zviedrijas premjera Ulfa Kristersona pausto, tviterī paziņojis Latvijas aizsardzības ministrs Andris Sprūds (P).

Ekonomika Zviedrijas tiesa noraida «Tesla» prasību pret streikojošajiem pasta darbiniekiem

Zviedrijas tiesa ceturtdien noraidīja "Tesla" prasību uz laiku likt pastam, kura darbinieki valstī pievienojušies pret ASV elektromobiļu ražošanas uzņēmumu vērstajam streikam, tam piegādāt numura zīmes.

Pasaule Zviedrija plāno lielus ieguldījumus kodolenerģijā

Zviedrijas valdība plāno masveidā palielināt kodolenerģijas ražošanu, lai apmierinātu augošo pieprasījumu pēc elektroenerģijas, ceturtdien paziņojusi valdība.