• Imgarde,
  • Irmgarde
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


«Skaņu mežā» uzstāsies slaveni pasaules mākslinieki (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Kultūra
VS.LV 09:52, 31.03.2025


Saksofonistu Šabaku Hačingsu pērn nodēvēja par "Lielbritānijas karstāko džeza zvaigzni".


Šabaka Hatčings, Madžids Bekkass, Hamids Dreiks.

Eksperimentālās mūzikas festivāls "Skaņu mežs 2025" noritēs 3. un 4.oktobrī kultūras telpā "Hanzas Perons" (Hanzas ielā 16A), un tajā uzstāsies multi-instrumentālists Šabaka Hačingss ko medijs "Pitchfork" nodēvējis par "vienu no cildinātākajiem džeza mūziķiem pēdējo desmit gadu laikā". Kopā ar viņu uz skatuves kāps Hamīds Dreiks, kas atzīts par vienu no vadošajiem frīdžeza bundziniekiem.

Medijs "The Guardian" saksofonistu Šabaku Hačingsu pērn nodēvējis par "Lielbritānijas karstāko džeza zvaigzni". Savukārt žurnāls "Rolling Stone" viņa karjeru līdz zināmam punktam rezumē sekojoši: "Ar grupām "The Sons of Kemet" un "Shabaka and the Ancestors", šis mūziķis kļuva par pasaulē augstu vērtētās Londonas džeza scēnas celmlauzi. Viņa īpaši enerģiskais spēlēšanas stils padarīja džeza koncertus par "dejojamiem", un atjaunināja interesi par džezu arī pašā Lielbritānijā - it īpaši jaunāku klausītāju vidū."

Taču ap 2023.gada sākumu mūziķis pieņēma radoši drosmīgu un komerciāli riskantu lēmumu - pārstāt spēlēt saksofonu, savu primāro instrumentu, un nodoties dažādu flautu, it īpaši japāņu šakuhači, apgūšanai. Šis lēmums gāja roku rokā ar plašām žanriskām interesēm, tostarp "new age" mūzikas ietekmi, un Hačingsa personīgajiem garīgajiem meklējumiem. "Cilvēki man vaicāja, vai esmu traks - atteikties no spēcīgas, amatniecībā balstītas karjeras! Taču vienīgais veids, kā uzturēt to pašu radošo dzirksti, kas mani sākotnēji padarīja veiksmīgu, ir sekot radošajai intuīcijai, kad tā man norāda kādu konkrētu virzienu." Hačingss skaidro izdevumam "The Guardian".

Šakuhači, kā atzīst pats Hačingss, ir visai grūti apgūstams instruments, taču intervijā jau minētajam žurnālam "Rolling Stone" viņš uzsver, ka ceļš pie tā pārvaldīšanas ir viņu padarījis par labāku mūziķi: "Būt par profesionālu mūziķi un tad pēkšņi "sākt no nulles" - tas var būt lieliski, jo tu aptver, kas šajā nodarbē ir visvērtīgākais. Viena šāda lieta ir piedzīvojumu gars, kas parādās, kad vēl neesi ieguvis pilnu kontroli pār savu instrumentu."

Medijs "Jazzwise" šo mūziķa lēmumu salīdzina ar vēsturiskiem precedentiem - brīdi, kad Sonijs Rolinss piecdesmito gadu beigās uz laiku pārstāja spēlēt koncertus, lai vientulībā attīstītu savu instrumenta spēles prasmi, vai Orneta Koulmena neviennozīmīgi vērtēto lēmumu sākt spēlēt vijoli un trompeti. Medijs uzsver, ka Hačingsa gadījumā tas mūziku pārvērta no ritmiskas un robustas par afro-aziātisku, no grūti definējamām ēteriskām skaņām savītu un meditatīvu. "Tā izstaro spēcīgu emocionālu siltumu, kas drīzāk gruzd nekā liesmo."

2024.gadā Hačingss - tagad pazīstams vien ar skatuves vārdu "Shabaka" - slavenās džeza izdevniecības "Impulse!" paspārnē publicēja albumu "Perceive Its Beauty, Acknowledge Its Grace". Tajā dzirdams, kā viņš spēlē ne vien šakuhači, bet arī dažādas flautas no slāvu un seno maiju tradīcijām, kā arī klarneti. Albumā dzirdami ne tikai džeza mūziķi, piemēram, basiste Esperanza Spaldinga un pianists Džeisons Morans, bet arī tādi popmūzikai tuvi viesi kā "new age" mūziķis "Laraaji", elektronikas producents "Floating Points", dziedātājs Mozess Samnijs, grupas "Outkast" dalībnieks "André 3000" un pagājušogad "Skaņu mežā" spēlējušie reperi "Elucid" un "billy woods" no dueta "Armand Hammer".

Medijs "Pitchfork" albumu novērtējis ar 8 ballēm no 10, savukārt žurnāls "MOJO"secināja: "Viens no izcilākajiem mūziķiem Lielbritānijā, iespējams, tikko sasniedzis augstāku radošā saprāta pakāpi."

Kā raksta medijs "The Quietus", "Hamīds Dreiks ir plaši atzīts par vienu no mūsu laika labākajiem perkusionistiem džezā un brīvajā improvizācijā". Iekļaujot afro-kubiešu, indiešu un āfrikāņu perkusijas instrumentus un ietekmes, Dreiks ir no jauna dažādojis mūsdienu frīdžeza bungošanas skanējumu, vienlīdz veiksmīgi piedaloties gan rokgrupās un regeja ansambļos, gan brīvās improvizācijas apvienībās. Dreiks ir spēlējis gan ar avangarda saksofonistiem Pēteru Brocmanu un Matsu Gustavsonu, gan ar "meinstrīma" džeza zvaigznēm Hērbiju Henkoku, Deividu Mjureju un Faro Sandersu.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Kultūra «Kautkaiļu» dziesmas «atzīst neizdarības un sniedz realitātes garšu» (+VIDEO

"Ir aizkustinoši vērot kā plašumā aug mūsu klausītāju loks".

Kultūra «‎DoStudija»: «‎Vēstījums skarbs, bet patiess - jāmirst, lai atdzimtu» (+VIDEO)

Dziesma ir aicinājums atvērt atcis un ieskatīties savā dvēselē.

Kultūra Latvijas Nacionālajā baletā top mūsdienīgs klasiskais balets Esmeralda

Latvijas Nacionālais balets 10. aprīlī aicina uz Čezāres Punji un Rikardo Drigo baleta Esmeralda pirmizrādi Aivara Leimaņa horeogrāfijā. Jauniestudējuma komandā strādā arī horeogrāfa asistente un līdzautore Elza Leimane, scenogrāfs Mārtiņš Vilkārsis, kostīmu māksliniece Ilze Vītoliņa, gaismu mākslinieks Oskars Pauliņš un video mākslinieks -8.

Kultūra Nigērijā dzimušais britu mākslinieks ir sajūsmā par uzstāšanos Rīgā (+VIDEO)

Viņš savās kompozīcijās bieži pēta identitātes, mīlestības un sociālo problēmu tēmas.

Lasiet arī