Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā no 10.janvāra līdz 16.februārim skatāma gleznu izstāde "Maija Eliase - 100".
Māksliniece pārstāv Latvijas kultūrā slaveno Eliasu dzimtu. Viņas tēvs ir erudītais mākslas zinātnieks, vēsturnieks un pirmo četru Latvijas Saeimu deputāts Kristaps Eliass (1886-1963), tēvabrālis - izcilais gleznotājs Ģederts Eliass (1887-1975), kurš bija Maijas profesors un arī diplomdarba vadītājs Mākslas akadēmijā. Arī tēva māsa Maija Cielēna (dz. Eliase, 1889-1988) ir mākslas zinātniece.
Maija Eliase kopš agras bērnības ir dzīvojusi ar mākslu piepildītā pasaulē, klausījusies sarunās, kas piesātinātas ar atziņām un vērtējumiem par mākslu Latvijā un Eiropā un tās attīstības tendencēm.
Šķiet, Maija Eliase nevarēja negleznot labi, būdama kopā ar tik erudītiem cilvēkiem ar mākslu piepildītā vidē, turklāt Mākslas akadēmijā skolojusies pie izciliem pedagogiem - latviešu glezniecības vecmeistariem (Ģ. Eliass, U. Skulme, O. Skulme u.c.). Arī Maijas studiju biedri bija mākslinieki, bez kuriem latviešu mākslas vēsture nu jau nebūtu iedomājama - Džemma Skulme, Leo Kokle, Harijs Veldre u.c.
Māksliniece strādāja gandrīz visos stājglezniecības žanros, galvenokārt gleznojusi lauku dzīves ainas, kultūras darbinieku portretus, arī klusās dabas. Strādājusi arī lietišķajā grafikā, (preču zīmes un etiķetes) un monumentālajā mākslā (sienu gleznojumi).
Taču ir zīmīgi, ka tieši šobrīd, pēc daudziem samudžinājumiem mūsu glezniecības attīstībā, mēs atkal atgriežamies pie stabilizējošām kvalitātēm mākslā. Un tajās ir arī Maijas Eliases talanta saknes.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri