• Nils,
  • Viktors
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Plāno veicināt izpratni un zināšanas par Latvijas ainavām

Teksta izmērs Aa Aa
Kultūra
LETA 16:38, 26.03.2024


Latvijā iecerēts veicināt izpratni un zināšanas par ainavām, to paredz šodien valdības atbalstītais ainavu politikas ieviešanas plāns 2024.-2027.gadam.


Foto: LETA

Plāna mērķis ir radīti priekšnosacījumi daudzveidīgu, sabiedrībai pieejamu ainavu attīstītībai, kas, nodrošinot labu vides stāvokli, tostarp bioloģisko daudzveidību, saglabājot un attīstot vienoto kultūras un dabas mantojumu, veicinot ekonomisko aktivitāti. Plāna mērķis ir arī stiprināt iedzīvotāju vietas piederības sajūtu, patriotismu un vietu identitāti, visā Latvijā uzlabo cilvēku dzīves kvalitāti.

Lai mērķi sasniegtu, izstrādāti četri rīcības virzieni. Kā pirmā, norādīta jau iepriekš minētā izpratnes un zināšanu par ainavām veidošana.

Mērķu sasniegšanā plānota ainavu pārvaldībā iesaistīto speciālistu apmācība un ainavu pētniecības uzlabošana, ainavu pārvaldības uzlabošana un ainavu kvalitātes uzlabošana.

Kā norāda plāna izstrādātāji, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, pēdējos gados nozīmīgu sociālekonomisko pārmaiņu ietekmē Latvijas ainavas esot būtiski mainījušās un ainavu sociālā, ekonomiskā, ekoloģiskā un kultūrvēsturiskā vērtība un potenciāls ir apdraudēts.

Teritorijas attīstības plānošanas dokumentos ainavu saglabāšanas un attīstības jautājumi tiekot ietverti vispārīgā formā, trūkstot konkrētu risinājumu ainavu ilgtspējīgai attīstībai, lai to potenciāls tiktu izmantots maksimāli lietderīgi.

Konstatēts, ka esošā ainavu pārvaldība nenodrošina tajā iesaistīto pušu efektīvu sadarbību, lai panāktu mērķtiecīgu ainavu potenciāla izmantošanu un ainavu kvalitātes uzlabošanu, integrējot nozaru finanšu un citus resursus.

Tāpat lēmumu pieņemšanu par ainavu attīstību apgrūtina ainavu pārvaldībā iesaistīto speciālistu un sabiedrības un atšķirīgā izpratne par ainavu nozīmi un vērtību, kompetentu ainavu pārvaldības speciālistu trūkums un nepietiekama ainavu pētniecība.

VARAM arī informē, ka tika veikts ainavu novērtējuma, kura laikā dialogā ar sabiedrību tika identificētas 50 sabiedrībai nozīmīgas ainavas - 50 Latvijas ainavu dārgumi.

Tie apkopoti vietnē "ainavudargumi.lv". Starp tiem atrodamas tādas ainavas kā Burtnieku ezers ar baznīcām, Salacas ieleja ar Mazsalacu un Skaņokalnu, Vidzemes lauku sēta un baltie lielceļi, Latgales krucifikss lauku ainavā, Mākoņkalna apkārtne, Daugavas loki, Saukas ezers un Sēlijas lauku sētas, Tērvetes parks ar pilskalnu, skats uz Vecrīgu no Daugavas kreisā krasta, Lielais Ķemeru tīrelis, Jūrkalnes stāvkrasts, Kolkasrags un daudzi citi.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Kultūra Siliņa patīkami pārsteigta par Lāces spēju izprast un sadzirdēt

Ministru prezidente Evika Siliņa (JV) ir patīkami pārsteigta par kultūras ministra amata kandidātes Agneses Lāces (P) spēju izprast un sadzirdēt kultūras nozares aktuālās vajadzības.

Kultūra Negadījums noticis ar dziedātāju Svetlanu Lobodu (+VIDEO)

Dziedātāja Svetlana Loboda guvusi savainojumu videoklipa filmēšanas laikā, rezultātā salaužot roku.

Kultūra Uzvaras parkā Rīgā notiks ielīgošanas pasākums

Šodien Rīgā, Uzvaras parkā, no plkst.17.30 līdz plkst.20 Rīgas folkloras kopas aicinās uz ielīgošanas pasākumu "Jāņa sēta", aģentūru LETA informēja galvaspilsētas pašvaldībā.

Kultūra Krievijā nodokļu dienests izrakstīja rēķinu nelaiķei Anastasijai Zavorotņukai

Krievu aktrise Anastasija Zavorotņuka, kas bija pazīstama ar savu lomu filmā “Mana mīļā aukle”, piecus gadus cīnījās ar smadzeņu vēzi. Pēc diagnozes noteikšanas viņa pārtrauca filmēties un pazuda no sabiedrības redzesloka.