• Armanda,
  • Armands
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Ventspilī skatāma brīnišķīga Lancmaņa gleznu retrospekcija (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Kultūra
VS.LV 11:18, 27.02.2024


82 gadus vecais meistars joprojām rada maģiskas gleznas.


Godātā gleznotāja pašportrets.

Izstāde "Fragmenti. Imanta Lancmaņa glezniecība" Ventspils muzejā Livonijas ordeņa pilī, Jāņa ielā 17, skatāma līdz 1.aprīlim.

Ventspils muzejā Livonijas ordeņa pilī eksponēti darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Zuzānu kolekcijas (sadarbībā ar Mākslas centru "Zuzeum"), autora un privātās kolekcijas. Lai arī izstāde, kas iekārtota pils ātrijā un galerijās, sniedz tikai nelielu ieskatu mākslinieka radošajā darbībā, tomēr eksponētie darbi - ainavas, klusās dabas un kompozīcijas ir sava veida koncentrāts un Imanta Lancmaņa mākslas maģija šeit darbojas.

Imants Lancmanis (1941) pirms gada atklāja savu vērienīgo personālizstādi "Imanta Lancmaņa māksla" Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā. Retrospektīvajā izstādē skatītāji pirmoreiz varēja iepazīt vairākus glezniecības ciklus, tostarp Ozolu ciklu, kas eksponēts arī Ventspilī. Imants Lancmanis beidzis Latvijas Mākslas akadēmiju (1966), vēl students būdams, sācis strādāt Rundāles pilī un kopš 1976.gada līdz 2018.gadam vadījis Rundāles pils muzeju. Daudzu zinātnisku pētījumu un publikāciju autors, saņēmis vairākus valsts apbalvojumus (Triju zvaigžņu ordenis, Atzinības krustu u.c.), 2021.gadā atzīts par Eiropas gada cilvēku Latvijā.

Līdztekus zinātniskajam darbam, ievērojamais mākslas zinātnieks gleznoja un 20.gs. 60.gadu II pusē piederēja t.s. Franču grupai Latvijas mākslā, kas vienoja māksliniekus - Maiju Tabaku, Ievu Šmiti (vēlāk Lancmani), Bruno Vasiļevski, Jānis Krievu un Juri Pudānu. Tajā laikā radītās hiperreālisma stila klusās dabas ir pārdzīvojušas laiku un joprojām nav zaudējušas savu mākslas spēku. Viena no tām, 1969.gadā radītā "Klusā daba" (LNMM) skatāma arī šajā izstādē, Ventspilī.

Četri gadu desmiti Rundāles pils vadītāja amatā, protams, rada pārrāvumu mākslinieka privātajā radošajā darbībā, bet Imants Lancmanis šobrīd aktīvi strādā. Viņa mākslā gūst izpausmes traģiskas un laikmetīgas tēmas, kas pārtop lielformāta figurālajās kompozīcijās ar daudzslāņainu un bagātu vēstījumu.


Pie dižkokiem pulcējas senču dvēseles.
Pie dižkokiem pulcējas senču dvēseles.

Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Kultūra Hoijeres namā Liepājā ceps maizi un spēlēs tautasdziesmas (+VIDEO)

Šeit atjaunots dzīvoklis ar vēsturisko tapešu apdari uz sienām un telpu plānojumu.

Kultūra Daugavpilī publikai tiks izrādīti divi Marka Rotko oriģināldarbi (+VIDEO)

Slavenais mākslinieks dzimis Latgalē un strādājis Amerikā.

Kultūra Nākamnedēļ tiks atklāts Kurzemes lielākais mūzikas festivāls (+VIDEO)

Tiks atskaņoti skaņdarbi, kas tiks telpiskoti ap klausītājiem izvietotā 8 skaļruņu akustiskā sistēmā.

Kultūra Latvija nevēlamo personu sarakstā iekļāvusi ukraiņu mūziķi

Latvija nevēlamo personu sarakstā iekļāvusi prokrievisko ukraiņu mūziķi Mihailo Mihailoviču Rešetņaku, kurš pazīstams ar skatuves vārdu "Misha Marvin", paziņojusi premjerministre un ārlietu ministra pienākumu izpildītāja Evika Siliņa (JV).

Lasiet arī

Kultūra No Anatomijas muzeja kolekcijas veidos jaunus mākslas darbus

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Anatomijas muzejā šopavasar rezidē māksliniece Laimdota Malle, pētot muzeja kolekciju un veidojot jaunus mākslas darbus, kurus muzejā paredzēts izstādīt šī gada nogalē, informēja RSU pārstāvji.

Interesanti fakti Latvijas bagātie krāj kapitālu netipiskos aktīvos, atzīst baņķieri (+VIDEO)

Papildus skaidras naudai un obligācijām cilvēki pērk ekskluzīvas lietas, kuras var pārdot.

Kultūra Februārī Valmierā tiks atklāts nozīmīgs mākslas festivāls (+VIDEO)

Pilsētas iedzīvotāji varēs atrast sevi virtuālajā realitātē.

Kultūra Latvijas skolotāji aicināti uz bezmaksas apmācībām laikmetīgajā mākslā (+VIDEO)

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs ir sistemātiski strādājis pie izglītības programmu veidošanas bērnu un jauniešu auditorijai.