• Armanda,
  • Armands
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Bauska svinēs izcilā novadnieka Plūdoņa 150. jubileju (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Kultūra
VS.LV 09:07, 26.02.2024


Līdzīgi Mēmeles straumei tautas atmiņā un likteņgaitās plūst dzejnieka dotie nemirstīgie ceļavārdi mūsu vēstures griežos.


Vilis Plūdons (arī Vilis Plūdonis, dzimis 1874. gada 9. martā, miris 1940. gada 15. janvārī) bija latviešu skolotājs un dzejnieks.

2024.gads Bauskas novadā tiks aizvadīts izcilā novadnieka dzejnieka Viļa Plūdoņa zīmē. Pirms 150 gadiem, 1874.gada 9.martā toreizējā Bauskas apriņķa Pilsmuižas pagasta "Lejenieku" saimnieka Jāņa Lejnieka un viņa sievas Annas ģimenē piedzima dēls Vilis, kam bija lemts kļūt par daudzu paaudžu iemīļotu bērnu dzejas un stāstu autoru, kā arī par vienu no nacionāli patriotiskākajiem daiļliteratūras autoriem Latvijā.

Novadnieks Reinis Ādmīdiņš ir teicis "Plūdonisms - tāpat kā tautasdziesmās apdziedāts katrs priekšmets, kas vien dabā nāk priekšā no niecīgas smildziņas līdz varenai saulei - ved gaismā visu, kas vien redzams un jūtams dabā". Ar dziļi sirdī iznēsāto dzeju Vilis Plūdonis apdziedāja Latviju, dzimtās puses upmalu un mežmalu, strautu un liepu. Līdzīgi Mēmeles straumei tautas atmiņā un likteņgaitās plūst dzejnieka dotie nemirstīgie ceļavārdi mūsu vēstures griežos. Vilis Plūdons ir kļuvis par dzejnieku, kurš iemantojis nemirstību latviešu literatūrā un tautas piemiņā.

Atzīmējot mūsu kultūras dižgara 150 gadu jubileju, Bauskas muzejs kopā ar Viļa Plūdoņa muzeju 8. un 9.martā rīko vairākus piemiņas pasākumus.

2024.gada 8.martā plkst.10:00 Bauskas rātsnamā sāksies populārzinātniska konference "Vilim Plūdonim - 150", kurā Bauskas un Rīgas muzeju darbinieki, kā arī zinātnieki, kultūras darbinieki un skolotāji atklās Vili Plūdoni kā personību, stāstīs par viņa dzīvi un daiļradi.

2024.gada 9.martā, dzejnieka dzimšanas dienā, plkst.10:00 vispirms būs piemiņas brīdis dzejnieka atdusas vietā Plūdoņa kapos, par ko viņš pats ir rakstījis šādus vārdus: "Mēmele, kad mūžs mans būs reiz galā un pie tēvu tēviem nāksies iet,

Gribu dusēt tava krasta malā, kur visapkārt priedes sēri dzied." Pēc tam, plkst.10:30 notiks atjaunotās "Lejenieku" dzīvojamās mājas un tās interjera ekspozīcijas atklāšana.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Kultūra Daugavpilī publikai tiks izrādīti divi Marka Rotko oriģināldarbi (+VIDEO)

Slavenais mākslinieks dzimis Latgalē un strādājis Amerikā.

Kultūra Nākamnedēļ tiks atklāts Kurzemes lielākais mūzikas festivāls (+VIDEO)

Tiks atskaņoti skaņdarbi, kas tiks telpiskoti ap klausītājiem izvietotā 8 skaļruņu akustiskā sistēmā.

Kultūra Latvija nevēlamo personu sarakstā iekļāvusi ukraiņu mūziķi

Latvija nevēlamo personu sarakstā iekļāvusi prokrievisko ukraiņu mūziķi Mihailo Mihailoviču Rešetņaku, kurš pazīstams ar skatuves vārdu "Misha Marvin", paziņojusi premjerministre un ārlietu ministra pienākumu izpildītāja Evika Siliņa (JV).

Kultūra VEF pilī operu iestudēs un galveno lomu atveidos Sonora Vaice (+VIDEO)

Monoopera "Valentīna" aicina skatītājus piedzīvot mīlestības un pārmaiņu pilno laikmetu.

Lasiet arī