• Laila,
  • Lavīze,
  • Luīze
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Jūrmala saņems muzikālo «Oskaru» (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Kultūra
VS.LV 10:37, 30.11.2023


Latvija kļuvusi par vienu no pasaules prestižākā kormūzikas konkursa Eiropas Grand Prix posmiem.


Jauniešu koris Kamēr... ir 1990. gadā dibināts koris, vairākkārtējs starptautisku konkursu laureāts.

Jūrmalā organizētais Starptautiskais Baltijas jūras koru konkurss (International Baltic Sea Choir Competition) izcīnījis iespēju rīkot European Grand Prix for Choral Singing (EGP), kas ir augstākā līmeņa un nozīmīgākais kormūzikas konkurss pasaulē. Latvija turpmāk būs viena no sešām konkursa dalībvalstīm un konkursa posmiem, savukārt European Grand Prix fināla konkurss, kurā uzstājas tikai iepriekšējā gada EGP konkursu uzvarētāji, Jūrmalā notiks 2028.gadā.

European Grand Prix for Choral Singing jau kopš 1988.gada ir ikgadējs kormūzikas konkurss, kurā par Grand Prix titulu sacenšas labākie kori no visas pasaules. Posma uzvarētājs nākamajā gadā tiekas ar pārējo posmu uzvarētājiem un tādejādi, savā starpā sacenšoties, tiek noskaidrots labākais no labākajiem koriem pasaulē. Kormūzikas zinātājiem ļoti labi ir pazīstami šo pilsētu nosaukumi - Tolosa Spānijā, Areco Itālijā, Debrecena Ungārijā, Maribora Slovēnijā un Varna Bulgārijā, un nu arī Jūrmala tiks iezīmēta uz lielās kormūzikas kartes. Lai arī šis ir Eiropā notiekošs konkurss, tomēr tas ir kļuvis par pasaulē nozīmīgāko nozares notikumu, pulcējot labākos amatieru korus no visiem kontinentiem.

"Latvieši pierādījuši sevi kā ļoti mērķtiecīgus un profesionālus starptautiska kormūzikas konkursa rīkotājus. Ar lielāko prieku uzņemam Starptautiskā Baltijas jūras koru konkursa komandu Eiropas kormūzikas Grand Prix asociācijā un ticam, ka viņu spējas un mīlestība pret kormūziku pacels šo konkursu vēl augstākā līmenī," stāsta Xabier Ormazabal, European Grand Prix for Choral Singing asociācijas vadītājs.

Jānis Ozols, Starptautiskā Baltijas jūras koru konkursa mākslinieciskais vadītājs, Dziesmu svētku virsdirģents: "Mums ir ārkārtīgi liels pagodinājums, ka esam uzņemti tik augsta līmeņa asociācijā. Šis ir ļoti liels sasniegums, jo kļūt par Eiropas Grand Prix koru konkursa posmu bija mūsu komandas mērķis jau kopš pirmssākumiem. Laikā, kad sabiedrība diskutē par Dziesmu svētku tradīcijas iespējamo turpinājumu, šis notikums tikai apstiprina mūsu sakņu spēku un kormūzikas tradīciju turpināšanas nozīmi arī nākotnē."

Jānis Ozols uzsver arī, ka šis sasniegums nebūtu iespējams bez Jūrmalas valstspilsētas atbalsta, kura ticēja šīs idejas nozīmībai jau kopš Starptautiskā Baltijas jūras koru konkursa pirmssākumiem 2016.gadā.

Rita Sproģe, Jūrmalas domes priekšsēdētāja: "Kordziedāšana ir viena no skaistākajām mūsu latviskās identitātes tradīcijām. Esam lepni, ka Jūrmala ir kļuvusi par mājvietu tik prestižam koru konkursam! Ar prieku uzņemam kordziedātājus no tik dažādām pasaules valstīm, sniedzot iespēju katram savu tradīciju stāstu izstāstīt dziesmā. Esmu pārliecināta, ka sadarbībā ar Jāņa Ozola koru konkursa izcilo komandu spēsim nodrošināt gan ražīgu žūrijas darbu, gan sniegt gandarījumu koru konkursa dalībniekiem, uzturoties mūsu skaistajā kūrortpilsētā Jūrmalā."

Vienīgais koris no Latvijas, kuram līdz šim izdevies izcīnīt prestižo Eiropas Grand Prix ir jauniešu koris "Kamēr..." Turklāt viņiem tas izdevies trīs reizes: 2004., 2013. un 2019.gadā.

Māris Sirmais, Dziesmu svētku virsdiriģents un kora "Kamēr..." kādreizējais vadītājs: "Man ir grūti iedomāties manas muzikālās dzīves un kora "Kamēr…" māksliniecisko izaugsmi bez izaicinājumiem, ko mums piedāvāja EGP konkursu aplis. Tas ir pats nozīmīgākais koru mūzikas notikums visā pasaulē, tāpēc esmu ļoti lepns, ka jau no nākamā gada viena no šī konkursa pieturvietām būs tieši Jūrmalā. Un es noteikti varu apgalvot, ka tik augstu māksliniecisko vispārējo līmeni, pārdzīvojumu un kolektīvu sniegumu, kādu šajos konkursos var piedzīvot gan dalībnieki, gan klausītāji, nav iespējams piedzīvot nekur citur. Tā ir fantastiska iespēja mums, koru lielvalstij, piedzīvot šos iespaidus, lai mācītos, attīstītos, pilnveidotos. Šis ir arī būtiski mūsu komponistiem, lai tiktu radīti jauni skaņdarbi koriem. Manuprāt, šis ir Nr. 1 notikums, kas patiešām pulcē labākos pasaules kolektīvus un mūzikas speciālistus. Notikums, kurš ir pielīdzināms citu pasaules mākslu lielākajiem Grand Prix notikumiem. Tas ir gluži kā Oskars kino žanrā."


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Kultūra «ArtDocFest» tiks prezentētas filmas par Juri Podnieku un kapračiem (+VIDEO)

Latviešu dokumentālisti izvirza garīgi smagas tēmas.

Kultūra Ventspilī skatāma brīnišķīga Lancmaņa gleznu retrospekcija (+VIDEO)

82 gadus vecais meistars joprojām rada maģiskas gleznas.

Kultūra Bauska svinēs izcilā novadnieka Plūdoņa 150. jubileju (+VIDEO)

Līdzīgi Mēmeles straumei tautas atmiņā un likteņgaitās plūst dzejnieka dotie nemirstīgie ceļavārdi mūsu vēstures griežos.

Kultūra Miris mākslinieks Arturs Kiršfelds

21.februārī miris mākslinieks Arturs Kiršfelds, aģentūru LETA informēja Latvijas Mākslinieku savienībā.

Lasiet arī

Sabiedrība Jūrmalā beidzot sāks rekonstruēt pamestu pansionātu

Pumpuros radīsies jauns dzīvojamais komplekss.

Sabiedrība No šodienas iebraukšana Jūrmalā maksās trīs eiro

No šodienas iebraukšana Jūrmalā maksās trīs eiro, aģentūru LETA informēja pašvaldības pārstāve Elita Cepurīte.

Kriminālziņas Jūrmalas bērnunamā pēc pusaudža slepkavības ievieš stingrākus noteikumus

Jūrmalas bērnunamā "Sprīdītis", kura iemītnieks tiek turēts aizdomās par pusaudža slepkavību Slokā, ieviesti stingrāki noteikumi, vēsta Latvijas Televīzija.

Sabiedrība Neaizmirstiet: no ceturtdienas ieejas maksa Jūrmalā palielinās (+VIDEO)

Caurlaide konkrētam transportlīdzeklim tiek reģistrēta pēc pieteikuma apstiprināšanas.