• Dita,
  • Marta
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Finanšu noziedznieki Latvijā vēlas izkrāpt naudu, izmantojot robotus (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Kriminālziņas
VS.LV 15:55, 17.05.2024


Ja kāds sociālajos tīklos jums piedāvā ātru peļņu, neticiet.


Šķietami nekaitīga tērzēšana var slēpt draudus jūsu bankas kontam.

Tehnoloģiju attīstība nozīmē progresu un aizvien jaunas iespējas ne tikai sabiedrībai labu un vajadzīgu lietu īstenošanā, bet diemžēl to izmantošanai ķeras klāt arī finanšu krāpnieki. Viens no jaunākajiem draudiem ir tā sauktais FraudGPT jeb mākslīgā intelekta rīks, ko krāpnieki izmanto tāda satura radīšanai, kas viņiem palīdz vēl prasmīgāk īstenot savas shēmas.

Kas ir FraudGPT un kāpēc tas ir bīstams?

FraudGPT ir mākslīgā intelekta sarunu jeb tērzēšanas robots, kas ir līdzīgs plašāk zināmajam un izmantotajam ChatGPT, un abas lietotnes rada ļoti profesionālu, šķietami cilvēka radītu saturu. Atšķirība starp tiem ir tāda, ka, ja tiek lūgts izveidot maldinošu vai krāpniecisku saturu, ChatGPT atsakās to darīt, tāpēc tika radīts FraudGPT. "Finanšu noziedznieki diemžēl var izmantot šo robotu, lai radītu pārliecinošas krāpnieciska rakstura ziņas, un programma to arī īsteno. Jānorāda, ka šis mākslīgā intelekta instruments nav oficiāls un brīvi pieejams, bet gan ir iegūstams noziedzīgos veidos," stāsta bankas krāpniecības novēršanas eksperte Marija Briede.

Ar šī rīka palīdzību krāpnieki var izveidot arī viltotus dokumentus, rēķinus, maksājuma pieprasījumus, dažādas krāpnieciskas ziņas. Tālāk jau šī informācija tiek izmantota ierastajās shēmās - ja persona noklikšķina uz kādas no saitēm vai pielikumiem, tad tālāk ierīces var tikt inficētas ar ļaunprātīgu programmatūru datu nozagšanai un citu darbību veikšanai. "Patlaban FraudGPT spēj izveidot krāpnieciskas e-pasta vēstules, sagatavot īsziņu tekstus un pat ārkārtīgi profesionālas mājaslapas. Lietotnes radītais saturs ir tiešām augstas kvalitātes un rada pārliecību, ka ziņas un mājaslapas ir īstas, neradot cilvēkiem aizdomas, ka savas personiskas informācijas vai finanšu datu izpaušanai būs kādas negatīvas sekas. Tāpēc vēl nozīmīgāka kļūst nepieciešamība pārbaudīt saņemto informāciju citos oficiālos kanālos," skaidro eksperte.

Kā pasargāt sevi un savu naudu?

Kā norāda M. Briede, lai gan FraudGPT izstrādātais saturs var izklausīties kā tāls drauds, visticamāk, mēs ar to saskarsimies arvien biežāk. Tāpēc jāsaglabā modrība, saņemot negaidītu informācijas pieprasījumu vai kādu piedāvājumu, pat tad, ja avots no pirmā acu uzmetiena šķiet uzticams. Ja jums rodas pat mazākās aizdomas par saņemto informāciju, pārbaudiet ziņas, faktus vai saites vai arī uzrakstiet iestādei vai personai, izmantojot citus saziņas kanālus. Turklāt dažādas neprecizitātes un kļūdas var novērot arī mākslīgā intelekta radītos tekstos, kas norāda uz krāpšanas mēģinājumiem - tās var būt gramatikas vai valodas stila kļūdas, kas rodas tulkojot, vai neparasti, līdz šim neizmantoti termini, jo mākslīgais intelekts vēl nav tik attīstīts, lai intuitīvi izvairītos no šādiem gadījumiem.

Tāpat arī eksperte iesaka iespēju robežās interesēties un meklēt informāciju par jaunākajiem mākslīgā intelekta radītajiem instrumentiem un kā tie var tikt izmantoti. Piemēram, pašam izmēģinot jau minēto ChatGPT, tas, iespējams, vieglāk ļaus saprast, kā izskatās saturs, ko ir radījis mākslīgais intelekts vai cita līdzīga programmatūra.

Ļoti būtiski ir nekad un nevienam neizpaust savus personīgos datus, paroles un piekļuves datus internetbankai. Gadījumā, ja tiek konstatēts krāpniecības mēģinājums vai jūs vai kāds cits ir kļuvis par krāpniecības upuri, par to noteikti ziņojiet bankai un policijai.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Kriminālziņas Aizdomās par gatavošanos valsts amatpersonas slepkavībai aizturēti pieci cilvēki

Valsts policija aizdomās par iespējamu sagatavošanos kādas valsts amatpersonas slepkavībai aizturējusi piecas personas, aģentūrai LETA apliecināja Valsts policijas preses pārstāve Simona Grāvīte.

Kriminālziņas Apcietina divas personas, kuras atbalstījušas Bukaina meitas nolaupīšanu

alsts policija aizturējusi un tiesa apcietinājusi divas personas, kuras tiek turētas aizdomās par prokremliskā aktīvista Staņislava Bukaina atbalstīšanu, īstenojot meitas nolaupīšanu un aizvedot viņu uz Krieviju.

Kriminālziņas Ar SUP dēli Krievijā nokļuvušais ir prokremliskais aktīvists

Nedēļas nogalē ar SUP dēli no Latvijas Krievijā nelikumīgi nokļuvušais vīrietis ir organizācijas "Baltijas antifašisti" krimināllietā apsūdzētais prokremliskais aktīvists Staņislavs Bukains, ziņo LETA.

Kriminālziņas Soctīklos tiek apspriesta kratīšana: «Tauta zina, ka Ždanoka vainīga» (+VIDEO)

Tatjana Ždanoka ir saistīta ar iespēju sazināties ar Krievijas specdienestiem.

Lasiet arī

Kriminālziņas Mēnesī valstī tiek fiksēti vairāk nekā 800 krāpšanas mēģinājumi (+VIDEO)

Kampaņas sauklis "Met nost!" aicina uz šķietami nepieklājīgu rīcību telefona sarunas laikā.

Kriminālziņas Krāpnieki Smart-ID vārdā izsūta viltus e-pastus

Krāpnieki izsūta viltus e-pastus "Smart-ID" vārdā, lai viltus vietnē izkrāptu internetbankas piekļuves datus, liecina informācijas tehnoloģiju (IT) drošības incidentu novēršanas institūcijas "Cert.lv" publiskotā informācija.

Kriminālziņas Drošības eksperts: no bankas Latvijā mēģināja izkrāpt 4,3 miljonus EUR (+VIDEO)

Sadarbībā ar Valsts policiju finansisti ir izstrādājuši drošas rīcības kodeksu “Septiņi NĒ”.

Kriminālziņas Krāpnieki turpina terorizēt iedzīvotājus: šogad izkrāpti jau 8,4 miljoni eiro

Latvijas četru lielāko banku klientiem, pašiem apstiprinot maksājumus, šogad pirmajos piecos mēnešos izkrāpti kopumā 8,432 miljoni eiro, kas ir par 94,3% vairāk nekā pērn attiecīgajā periodā, liecina Finanšu nozares asociācijas (FNA) publiskotie dati.