• Nameda,
  • Ritvaldis,
  • Visvaldis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


CERT aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem pret krāpnieciskām e-vēstulēm (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Kriminālziņas
VS.LV 13:29, 23.03.2024


Neapšaubāmi datu un kontu aizsardzībai drošu un unikālu paroļu izmantošana ir svarīga, taču nereti ar to ir par maz.


Valsts iestādes uzrauga interneta drošību.

Palielinoties tehnoloģiju pielietojumam gan sadzīvē, gan darba pienākumu veikšanā, jāņem vērā dažādi kiberdrošības apdraudējumi, lai nodrošinātu savu vai uzņēmuma datu drošību. Baltijas Datoru Akadēmijas (BDA) veiktās iedzīvotāju aptaujas dati liecina, ka pusei iedzīvotāju (49%) nav zināšanu, kā sevi pasargāt digitālajā vidē, tās ir nepilnīgas vai aptaujātie nespēj novērtēt savu informētību šajā jautājumā.

Zināšanas trūkst, bet vēlas tās uzlabot

Saskaņā ar aptauju, katrs ceturtais (28%) uzskata, ka ir daļēji izglītots, taču būtu nepieciešama zināšanu atjaunošana. Visbiežāk par daļēji izglītotiem sevi uzskata iedzīvotāji virs 50 gadiem, kā arī vecuma grupā no 30 līdz 39 gadiem.

Katram desmitajam aptaujātajam (12%) trūkst zināšanu, kā sevi pasargāt digitālajā vidē, taču vēlētos to uzzināt, 8% nezina savu zināšanu līmeni, bet 3% šāda informācija nav saistoša un interesanta. Kā nepietiekamas savas zināšanas galvenokārt vērtē iedzīvotāji ar pamatizglītību un vidējo speciālo izglītību, nekvalificēti strādnieki, iedzīvotāji ar ienākumiem zem 550 eiro mēnesī un seniori virs 60 gadu vecumam.

Kā norāda datoru incidentu novēršanas centrs CERT.LV, lai arī interneta izmantošanai mājās un darba vietā ir atšķirības, pašos pamatos drošības principi ir vienādi.

"Pirmais nosacījums - vienmēr kritiski jāizvērtē situācija un jāatceras, ka steiga ir jūsu ienaidnieks. Saņemot e-pastu vai SMS, jāpajautā sev, cik ticama ir saņemtā ziņa, vai sūtītājs tiešām izmantotu šādu saziņas veidu, piemēram, policija sūtītu īsziņu, vai sūtītājs necenšas novērst jūsu uzmanību no krāpšanas pazīmēm, mēģinot jūs steidzināt? Par zvana vai ziņas leģitimitāti jāpārliecinās, apmeklējot iestādes vai organizācijas oficiālo mājas lapu un sazinoties ar iestādi, izmantojot šajā mājaslapā norādīto telefona numuru.

Neapšaubāmi datu un kontu aizsardzībai drošu un unikālu paroļu izmantošana ir svarīga, taču nereti ar to ir par maz, tādēļ nepieciešams uzstādīt arī vairāku faktoru autentifikāciju visur, kur vien tas ir iespējams. Kiberuzbrucēji cenšas pielāgot e-pastus un krāpnieciskās vietnes, lai maksimāli maldinātu saņēmējus, tādēļ ikvienam būtiska ir spēja atpazīt krāpnieciskas saites un e-pasta adreses. Arī regulāra iekārtu un lietotņu atjaunināšana samazina kiberuzbrukumu riskus," atgādina CERT.LV vadītāja Baiba Kaškina.

Jāpievērš uzmanība darbinieku zināšanām

Iedzīvotāju aptaujā katrs otrais aptaujātais (51%) norādījis, ka par kiberdrošības jautājumiem un veidiem, kā sevi pasargāt, ir pietiekami labi informēts. Liela daļa zināšanas (19%) ieguvuši no masu medijiem, īpaši gados jauni cilvēki līdz 29 gadiem (34%). Savukārt 18%, galvenokārt jaunieši, ir paši meklējuši izglītojošu informāciju, bet katrs desmitais (10%) zināšanas apguvis kādos izglītojošos kursos, pārējie informāciju uzzinājuši citos resursos.

"Arī mūsu uzņēmumā pieprasījums pēc kursiem par kiberdrošību ir salīdzinoši augsts, un tas ir saprotams, jo tehnoloģijas attīstās, tāpat kā kibernoziedznieku prasmes. Zināšanas, kas mūs pasargāja pirms pieciem gadiem, šobrīd var būt nepietiekamas. Tā kā datu drošība profesionālajā jomā ir ļoti svarīga, īpaši šobrīd, kad attīstās dažādi mākslīgā intelekta risinājumi, uzņēmumu vadītājiem, IT un datu drošības speciālistiem ir jāpievērš pastiprināta uzmanība savu darbinieku zināšanām, un nepieciešamības gadījumā ir jārīko mācības vai zināšanu atjaunošanas kursi. Pretējā gadījumā darbinieku nezināšanas dēļ var rasties gan būtiski finansiāli zaudējumi, gan reputācijas riski," brīdina BDA izpilddirektore Laika Ziediņa-Mikaljūna.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Kriminālziņas Raidījums: Vienotība astoņus gadus bez maksas izmantojusi IT sistēmu

Partija "Vienotība" astoņus gadus bez maksas izmantojusi IT uzņēmuma "SOAAR" veidoto sistēmu vēlēšanām kongresos, vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga".

Kriminālziņas Apcietina policijas aizturētos skinhedus - neonacistus

Tiesa šodien nolēmusi piemērot apcietinājumu visiem policijas vakar aizturētajiem skinhediem - neonacistiem.

Kriminālziņas Par marihuānas glabāšanu vīrietim un sievietei piespriež trīs gadus cietumā

urzemes rajona tiesa par marihuānas glabāšanu Dundagā kādam vīrietim un sievietei piespriedusi trīs gadus cietumā.

Kriminālziņas Ugunsgrēkā Augšdaugavas novadā cietis cilvēks

Sestdien ugunsgrēkā Augšdaugavas novadā cietis cilvēks, informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD).

Lasiet arī

Sabiedrība Pastiprina sodus par noziegumiem pret valsts drošību

Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Krimināllikumā, ar kuriem tiks pastiprināta kriminālatbildība par noziegumiem pret valsts drošību, par atsevišķiem nodarījumiem pat paredzot iespēju piemērot mūža ieslodzījumu.

Sabiedrība 25% skolēnu uzskata, ka Latvija pēc 10 gadiem atradīsies Krievijas sastāvā

Latvijas skolēni apzinās demokrātijas vērtību un spēj identificēt Latvijas drošības garantus, taču bažas rada tā skolēnu grupa, kas netic Latvijas ilgtspējai un nākotnei, pauda Latvijas Universitātes vadošā pētniece Ireta Čekse, iepazīstinot ar starptautiskā pilsoniskās izglītības pētījuma "ICCS 2022" pirmajiem rezultātiem.

Sabiedrība Amerikas valdības pārstāvis: «Latvijas drošību pilnībā aizstāv ASV» (+VIDEO)

Vašingtona redz mūsu valsti kā sabiedroto un palīgu Ukrainas atjaunošanā.

Sabiedrība Valsts Prezidents: «Drošības jautājumos lielu bažu nav» (+VIDEO)

Kritika tika izteikta ANO spējai kontrolēt dalībvalstu savstarpējās attiecības, pauž Rinkēvičs.