• Lolita,
  • Vitolds
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvija ir «pirātiskākā» valsts Eiropas Savienībā

Teksta izmērs Aa Aa
Kriminālziņas
LETA 18:22, 25.05.2023


Nelikumīga audiovizuālā satura izplatīšanā Latvija ir "pirātiskākā" valsts Eiropas Savienībā (ES), vienlaikus likumsargi neuzskata, ka situācija ir pasliktinājusies.Biedrības "Par legālu saturu" valdes locekle Gunta Līdaka šodien žurnālistiem norādīja, ka ēnu ekonomikas apjomi audiovizuālajā nozarē aug. Atsaucoties uz ēnu ekonomikas pētnieka Arņa Saukas pētījumu viņa norādīja, ka katru gadu audiovizuālajai nozarei tiek nodarīti zaudējumi vairāk nekā 30 miljonu eiro apjomā, lai gan patiesībā ēnu ekonomikas apjoms varētu būt pat līdz 45 miljoniem eiro gadā.

"Tāpēc ir būtiski saprast, kā ierobežot ēnu ekonomiku. Ir satraucoša tendence, ka mēs esam pirātiskākā valsts ES un Latvijas iedzīvotāji ir ļoti lieli nelegālā satura lietotāji," uzsvēra Līdaka.

"Pirāta" profils liecina, ka tas ir gados jauns vīrietis, studējošs vai nestrādājošs un no ģimenes, kura mājsaimiecībā ir trīs vai vairāk cilvēki.

Līdaka akcentēja, ka ir ļoti daudz izaicinājumu ēnu ekonomikas apkarošanā, jo šie nelegālā satura lietotāji ir gados jauni, izmanto tehnoloģijas. Tāpēc nelegālā rūpala apkarotāji saskaras ar dažādiem izaicinājumiem, piemēram, tehnoloģiskajā jomā, turpinot uzlabot savstarpējo sadarbību.

Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieka vietnieks Vitālijs Polovinskis pastāstīja, ka pērn veikti profilaktiski pasākumi, apsekojot publiskas izklaides vietas un kopumā sākti 68 administratīvā pārkāpuma procesi, kā arī astoņi kriminālprocesi par autortiesību un blakustiesību pārkāpšanu un aizliegtu uzņēmējdarbību.

Kriminālvajāšanai nodotas divas lietas. Šogad kriminālvajāšanai nodotas piecas lietas, sākti astoņi kriminālprocesi un veikti 276 profilaktiski pasākumi.

Policija sadarbībā ar partneriem ir sagatavojusi plānu, kas realizēts. Polovinskis ir pārliecināts, ka tiks sasniegti rezultāti. Pēc policijas novērojumiem tendence ir tāda, ka publiskās vietās, piemēram, kafejnīcās komersanti, iespējams, nezināja, ka nedrīkst izplatīt aizliegtu saturu vai televīzijas kanālus. Policijas mērķis nav sodīt, bet informēt un pēc policijas novērojumiem "tas skaitlis mazinās."

"Es negribētu teikt, ka situācija ir pasliktinājusies," uzsvēra policijas pārstāvis.

Jau ziņots, ka policijas vērtējumā, Latvijas informatīvajā telpā 2022.gadu var uzskatīt par izaicinājumiem bagātāko un intensīvāko periodu pēdējo desmit gadu laikā. Lai arī Latvijā problēma ar nelegālā audiovizuālā satura izplatību vienmēr ir bijusi aktuāla, Krievijas uzsāktais karš Ukrainā to pastiprinājis.

Pagājušajā gadā stājās spēkā ierobežojumi, kas liedz Latvijā translēt Krievijas propagandas kanālus. Tas ir veicinājis pāreju uz nelegāliem risinājumiem - cilvēki aizvien vairāk meklē jaunus veidus, kā vēlamo saturu patērēt nelegālā veidā. Lai arī no vairuma noziedzības gadījumu var secināt, ka viens no galvenajiem audiovizuālā satura avotiem ir bijusi Krievija, tomēr nevar pilnībā izslēgt arī Rietumu ietekmi.

Lai visaptveroši cīnītos pret nelikumīgiem audiovizuālā satura izplatīšanas gadījumiem, ir nepieciešamas tehniski izsmalcinātas metodes un inovatīva pieeja. Tas, savukārt, uzliek par pienākumu policijai ne vien sekot līdzi informatīvajai telpai un tās drošībai, bet arī būt modernai, atbilstoši tehniski aprīkotai un nokomplektētai ar rietumnieciski domājošiem un kreatīviem darbiniekiem.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Kriminālziņas Pieļauj, ka nams Valmieras ielā dedzināts ļaunprātīgi

Nams Rīgā, Valmieras ielā, iespējams, ticis dedzināts ļaunprātīgi, jo namu tika plānots izsolīts un nedēļas laikā tas aizdedzies divreiz, vērtē Rīgas domes Dzīvojamo māju privatizācijas komisijā.

Kriminālziņas Ugunsgrēka dēļ satiksmei ierobežo Valmieras ielas posmu Rīgā

Rīgā, Valmieras ielā, šovakar deg neapsaimniekota divstāvu koka ēka, no kuras strauji izplatās liesmas, informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD).

Kriminālziņas Par seksuālu uzmākšanos plāno ieviest administratīvo atbildību

Saeima šodien nodeva izskatīšanai komisijās "Progresīvo" sagatavotos grozījumus Administratīvo sodu likumā par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā, kas paredz par seksuālu uzmākšanos piemērot naudas sodu līdz 700 eiro.

Kriminālziņas Aizturētā VID amatpersona radiniekam izpaudusi informāciju par kādu uzņēmumu

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Iekšējās drošības pārvalde šonedēļ aizturēja dienesta amatpersonu saistībā ar radiniekam izpaustu informāciju par kādu uzņēmumu, ceturtdien intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" skaidroja VID ģenerāldirektore Baiba Šmite-Roķe.

Lasiet arī

Veselība Nefrologi Latvijā pieņems pacientus bez ārsta nosūtījuma un bez maksas (+VIDEO)

Hronisku nieru slimība ir septītais izplatītākais nāves riska faktors globāli.

Sabiedrība Aukstākais ūdens saglabājas Rīgas līča piekrastē

Latvijas upēs un ezeros ūdens temperatūra daudzviet pārsniedz +20 grādus, bet jūrā, īpaši Rīgas līča Kurzemes piekrastē, saglabājas auksts ūdens, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra dati.

Pasaule Ziemeļkoreja izšāvusi vairākas ballistiskās raķetes

Ziemeļkoreja ceturtdienas rītā izšāva vairākas tuva darbibas rādiusa ballistiskās raķetes, paziņoja Dienvidkorejas armija.

Kultūra Kalniņš par kontaktiem ar kolēģiem no Krievijas: Es nevēlos nevienu iegāzt

Latviešu aktieris Ivars Kalniņš ir pārrāvis visas saites ar Krieviju. Mākslinieks atzina, ka ar kolēģiem nesazinās ne tikai politisko uzskatu atšķirību dēļ.