• Andis,
  • Zeltīte
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Tas jāredz katram latvietim - diasporas tautastērpu izstāde

Teksta izmērs Aa Aa
Kultūra
LETA 21:49, 02.06.2023


Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) pirmā stāva izstāžu zālē 8.jūnijā atklās muzeja un pētniecības centra "Latvieši pasaulē" diasporas tautastērpu izstādi "Uzvilkt Latviju. Latvieša tautastērps pasaulē", informēja muzejs un pētniecības centra pārstāve Danute Grīnfelde.


Publicitātes foto.

Tautastērps ir gandrīz katrās latviešu mājās ārpus Latvijas. Tautastērps veido un uztur saikni ar Latviju. Izstāde aplūko tautastērpu kā nacionālās piederības simbolu, kurā emocionālais un sociālais aspekts ir tikpat svarīgs kā etnogrāfiskais. Iepazīstinot ar ārzemju latviešu pieredzi, izstāde paver plašāku skatu uz latviešu tautastērpu kopumā.

Izstādē 40 tautastērpi atklāj to darināju un valkāju pieredzi Eiropā, Austrālijā un abās Amerikās. Izstādē būs arī divi tautastērpi no Krievijas - ar grūtībām atvesti no Baškīrijas un Omskas šogad, par spīti kara pārtrauktajiem sakariem. Eksponātu vidū ir bēgļu gaitās līdzi paņemti, no kara materiālu pārpalikumiem bēgļu nometnēs veidoti, trimdā pašu darināti un no paaudzes paaudzē nodoti tautastērpi.

Daļa izstādes tērpu ir pašu rokām trūcīgos apstākļos darināti un apliecina to gatavotāju izdomu - krekls no izpletņu zīda, brunči no pārkrāsotas segas, saktas no lidmašīnu stikla un rotas no ūdens boileru kapara. Turpretī citi izstādītie tautastērpi apliecina latviešu daiļamatniecības meistarību un daudzveidību. Atšķirta no Latvijas, latviešu daiļamatniecība diasporā ieguvusi jaunu nozīmi un citas izpausmes.

Izstādi papildina priekšmeti un fotogrāfijas, kas atklāj, cik dažādiem mērķiem tautastērpi kalpojuši. Tos vilka ne tikai kāpjot uz skatuves, bet arī kā svētku apģērbu nozīmīgos dzīves notikumos - kāzās, arī izlaidumos. Tautastērpi bija iecienīts demonstrantu apģērbs trimdā - tie bija koši, atšķirīgi un pamanāmi. Tautastērpi mītņu zemēs reprezentēja Latviju - pieņemšanās, politiķu vizītēs, multikulturālās izstādēs un festivālos tie rādīja latviešu kultūru un vēsturi citām tautām.

Izstādē latvieša tautastērps pasaulē atklājas daudzveidībā. Mantoti no paaudzes paaudzē, nereti - izdiluši, nodzeltējuši, vairākkārt lāpīti, tērpi kļuvuši par dzimtu relikvijām. Muzejs un pētniecības centrs "Latvieši pasaulē" aicina ikvienu dalīties ar pasaules latviešu tautastērpu stāstiem, iesūtot fotogrāfijas un īsu aprakstu "muzejs@lapamuzejs.lv".

Spilgtākie piemēri redzami izstādes apmeklētājiem un sociālā medija "Instagram" kontā "@uzvilktlatviju". Izstādi bagātina audiostāsti, kas tautastērpu daudzveidībā palīdz ievērot detaļas. Pirmsskolas vecuma bērni var izkrāsot papīra leļļu tautastērpus un vīt etnogrāfiskus rakstus.

Izstādes norišu programma ietver pētnieku lekcijas un diasporas tautastērpu valkātāju stāstu pēcpusdienas. Izstādē varēs satikt sarunbiedrus - cilvēkus, kuriem uzdot jautājumus, dalīties savā pieredzē un kopīgi apspriest izstādē redzamo. Atsevišķās dienās apmeklētāji kopā ar audēju varēs izmēģināt aušanu stellēs, kuras darinātas Otrā pasaules kara bēgļu nometnē Vācijā.

Izstādi veidojis muzejs un pētniecības centrs "Latvieši pasaulē". Tās kuratores ir Marianna Auliciema un Ieva Vītola. Izstādes māksliniece ir Tatjana Raičiņeca. Savukārt konsultācijas sniegušas Anete Karlsone un Lauma Cenne.

Izstāde LNB būs skatāma no 9.jūnija līdz 2.septembrim. Ieeja izstādē brīva un tā apskatāma LNB darba laikā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Kultūra Baznīca un valdība nespēj vienoties par ieejas maksu Parīzes Dievmātes katedrālē

Decembrī Parīzes Dievmātes katedrāle atkal vērs savas durvis apmeklētājiem, taču Francijas kultūras ministre Rašida Dati un Romas katoļu baznīcas starpā izcēlušās nesaskaņas, vai tūristiem prasīt ieejas maksu par dievnama apmeklēšanu.

Kultūra Daugavpilī tiks atvērta grāmata par katoļu vadoni un mocekli Benediktu Skrindu

Viļānu klosterī un draudzē viņš kalpoja līdz mūža beigām.

Kultūra Par gada rīdzinieku atzīst filmu veidotāju Gintu Zilbalodi

Rīgas domes balva "Gada rīdzinieks 2024" šogad piešķirta filmu veidotājam Gintam Zilbalodim par izciliem sasniegumiem animācijas mākslas radīšanā, veicinot Rīgas un Latvijas vārda atpazīstamību pasaulē.

Kultūra «‎Mērnieku laiki»‎ tiks pārrakstīti mūsdienu latviešu valodā (+VIDEO)

Restaurējot romānu tiktu radīta jauna pieeja kultūras mantojuma pieejamībai Latvijā plašā kontekstā.

Lasiet arī

Kriminālziņas Ieceļot Latvijā liedz vairākiem Moldovas, Baltkrievijas un Ukrainas pilsoņiem

Aizvadītajā diennaktī drošības apsvērumu dēļ ieceļošana Latvijā liegta četriem Moldovas, trīs Baltkrievijas un vienam Ukrainas pilsonim, aģentūru LETA informēja Valsts robežsardzē.

Sabiedrība Nacionālo bruņoto spēku komandiera amatam virza Pudānu

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandiera amatam nominējis brigādes ģenerāli, Zemessardzes komandieri Kasparu Pudānu.

Sabiedrība Lai Rīgas reģiona attīstībā notiktu uzrāviens, nepieciešami ieguldījumi

Lai Rīgas reģiona attīstībā notiktu uzrāviens, nepieciešami ieguldījumi, intervijā aģentūrai LETA teica Rīgas vicemērs, Rīgas plānošanas reģiona Attīstības padomes priekšsēdētājs un Rīgas un Pierīgas pašvaldību apvienības "Rīgas metropole" līdzpriekšsēdētājs Edvards Ratnieks (NA).

Kriminālziņas Itālija nosaka smagākus sodus par bīstamu autovadīšanu

Itālija pastiprina sodus par bīstamu autovadīšanu, lai samazinātu satiksmes negadījumos bojāgājušo skaitu, kas pērn pārsniedza 3000 cilvēku dzīvības.