• Mariss,
  • Matīss,
  • Modris
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Tas jāredz katram latvietim - diasporas tautastērpu izstāde

Teksta izmērs Aa Aa
Izklaide
LETA 21:49, 02.06.2023


Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) pirmā stāva izstāžu zālē 8.jūnijā atklās muzeja un pētniecības centra "Latvieši pasaulē" diasporas tautastērpu izstādi "Uzvilkt Latviju. Latvieša tautastērps pasaulē", informēja muzejs un pētniecības centra pārstāve Danute Grīnfelde.


Publicitātes foto.

Tautastērps ir gandrīz katrās latviešu mājās ārpus Latvijas. Tautastērps veido un uztur saikni ar Latviju. Izstāde aplūko tautastērpu kā nacionālās piederības simbolu, kurā emocionālais un sociālais aspekts ir tikpat svarīgs kā etnogrāfiskais. Iepazīstinot ar ārzemju latviešu pieredzi, izstāde paver plašāku skatu uz latviešu tautastērpu kopumā.

Izstādē 40 tautastērpi atklāj to darināju un valkāju pieredzi Eiropā, Austrālijā un abās Amerikās. Izstādē būs arī divi tautastērpi no Krievijas - ar grūtībām atvesti no Baškīrijas un Omskas šogad, par spīti kara pārtrauktajiem sakariem. Eksponātu vidū ir bēgļu gaitās līdzi paņemti, no kara materiālu pārpalikumiem bēgļu nometnēs veidoti, trimdā pašu darināti un no paaudzes paaudzē nodoti tautastērpi.

Daļa izstādes tērpu ir pašu rokām trūcīgos apstākļos darināti un apliecina to gatavotāju izdomu - krekls no izpletņu zīda, brunči no pārkrāsotas segas, saktas no lidmašīnu stikla un rotas no ūdens boileru kapara. Turpretī citi izstādītie tautastērpi apliecina latviešu daiļamatniecības meistarību un daudzveidību. Atšķirta no Latvijas, latviešu daiļamatniecība diasporā ieguvusi jaunu nozīmi un citas izpausmes.

Izstādi papildina priekšmeti un fotogrāfijas, kas atklāj, cik dažādiem mērķiem tautastērpi kalpojuši. Tos vilka ne tikai kāpjot uz skatuves, bet arī kā svētku apģērbu nozīmīgos dzīves notikumos - kāzās, arī izlaidumos. Tautastērpi bija iecienīts demonstrantu apģērbs trimdā - tie bija koši, atšķirīgi un pamanāmi. Tautastērpi mītņu zemēs reprezentēja Latviju - pieņemšanās, politiķu vizītēs, multikulturālās izstādēs un festivālos tie rādīja latviešu kultūru un vēsturi citām tautām.

Izstādē latvieša tautastērps pasaulē atklājas daudzveidībā. Mantoti no paaudzes paaudzē, nereti - izdiluši, nodzeltējuši, vairākkārt lāpīti, tērpi kļuvuši par dzimtu relikvijām. Muzejs un pētniecības centrs "Latvieši pasaulē" aicina ikvienu dalīties ar pasaules latviešu tautastērpu stāstiem, iesūtot fotogrāfijas un īsu aprakstu "muzejs@lapamuzejs.lv".

Spilgtākie piemēri redzami izstādes apmeklētājiem un sociālā medija "Instagram" kontā "@uzvilktlatviju". Izstādi bagātina audiostāsti, kas tautastērpu daudzveidībā palīdz ievērot detaļas. Pirmsskolas vecuma bērni var izkrāsot papīra leļļu tautastērpus un vīt etnogrāfiskus rakstus.

Izstādes norišu programma ietver pētnieku lekcijas un diasporas tautastērpu valkātāju stāstu pēcpusdienas. Izstādē varēs satikt sarunbiedrus - cilvēkus, kuriem uzdot jautājumus, dalīties savā pieredzē un kopīgi apspriest izstādē redzamo. Atsevišķās dienās apmeklētāji kopā ar audēju varēs izmēģināt aušanu stellēs, kuras darinātas Otrā pasaules kara bēgļu nometnē Vācijā.

Izstādi veidojis muzejs un pētniecības centrs "Latvieši pasaulē". Tās kuratores ir Marianna Auliciema un Ieva Vītola. Izstādes māksliniece ir Tatjana Raičiņeca. Savukārt konsultācijas sniegušas Anete Karlsone un Lauma Cenne.

Izstāde LNB būs skatāma no 9.jūnija līdz 2.septembrim. Ieeja izstādē brīva un tā apskatāma LNB darba laikā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Izklaide Cēsīs atvērs Kosmosa izziņas centru

Cēsīs oktobra sākumā apmeklētājiem durvis vērs Kosmosa izziņas centrs, informēja Cēsu novada pašvaldības Attīstības pārvaldes projekta "Inovācijas centra izveidošana Cēsīs" pārstāve Ilze Sestule.

Izklaide Dailes teātrī sākta Lielās zāles skatuves grīdas nomaiņa

Dailes teātrī ir sākta Lielās zāles skatuves grīdas pakāpeniska nomaiņa, informēja teātra pārstāve Agnese Vārpiņa.

Izklaide Skandalozais mākslinieks Kristians Brekte prezentēja erotiskus plus-size modeles

"Seksuālā enerģija ir dzīvības enerģija", - pauž modes influencere.

Izklaide Bijusī Saskaņas Saeimas deputāte Ločmele krāmu tirdziņā pārdod traukus
Saulainā septembra sestdienā bijusī Saeimas deputāte, "Saskaņas" politiķe Regīna Ločmele Ādažu krāmu tirdziņā manīta rosāmies pie galdiņa, kur sarindoti dažādi trauki, vēsta žurnāls "Privātā dzīve".

Lasiet arī

Sabiedrība Tik tālu! Igaunijas policija pastiprinājusi kontroli pie robežas ar Latviju

Saistībā ar migrācijas spiedienu uz Baltkrievijas un Latvijas robežas Igaunija ir palielinājusi policijas klātbūtni pie Iklas, kas ir viens no galvenajiem Igaunijas un Latvijas robežas šķērsošanas punktiem, vēsta reģionālais laikraksts "Parnu Postimees".

Sabiedrība Latvieši un kanādieši palaidīs «Sudraba bultu» uz Austrumiem (+VIDEO)

Valstī tiks veikta teritorijas izlūkošana, taktiskie manevri un izvietota kaujas tehnika.

Sabiedrība Ukraina atkal pārskaitījusi nogalinātos krievu okupantus (21.septembris)

Krievijas karaspēka dzīvā spēka zaudējumi Ukrainā līdz ceturtdienas rītam sasnieguši 274 470 karavīrus.

Ekonomika PTAC mudina bankas aktīvāk mazināt EURIBOR pieauguma radītās sekas

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) aicina kredītiestādes aktīvāk veikt pasākumus EURIBOR likmes pieauguma radīto seku mazināšanai, kā arī rosina patērētājus vērsties kredītiestādēs, pauda PTAC.