Pasākuma laikā Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) darbinieki skaidros, kā nejauši nekļūt par kontrabandistu, kā, iegādājoties eksotiskus suvenīrus, nenodarīt pāri dabai.
Pasākums veltīts pasaules Savvaļas sugu dienai, ko visā pasaulē atzīmē 3.martā - dienā, kad 1973.gadā tika parakstīta konvencija par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas augu un dzīvnieku sugām jeb CITES.
DAP Dabas aizsardzības departamenta savvaļas sugu aizsardzības nodaļas vecākais eksperts Rihards Miķelsons informē, ka šogad CITES konvencijai aprit 50.gadadiena. Šo gadu laikā CITES ir bijusi nozīmīgs starpposms starp tirdzniecību un dabas aizsardzību, kur dalībvalstis strādā ar vienotiem mērķiem, lai nodrošinātu ilgtspējīgu savvaļas sugu izmantošanu.
Viens no CITES konvencijas principiem ir pārķert nelegālos dzīvniekus, augus un to izstrādājumus to tirdzniecības brīdī vai laikā, kad tie tiek vesti pāri valstu robežām. Līgatnes dabas taku apmeklētājiem pasākuma laikā DAP speciālisti stāstīs par apdraudētajām pasaules savvaļas sugām, kā arī ļausim aplūkot daļu no konfiscēto dzīvnieku un augu izstrādājumiem, skaidro Miķelsons.
Latvijā savvaļā dzīvo vairākas CITES pielikumos iekļautās sugas, daļa no tām aplūkojama arī Līgatnes dabas takās. Līgatnes dabas taku vadītāja Inta Lange akcentē, ka CITES ir iekļauti ne tikai lāči un lūši, bet arī, piemēram, pūces un citi Latvijā sastopamie plēsīgie putni.
Atšķirībā no dienvidu zemēm, kur notiek CITES sugu nelegāla ieguve, Latvijā šo sugu lielākais apdraudējums ir cilvēku darbība, kas izjauc vai pat pilnībā iznīcina šo dzīvnieku dabiskās dzīvotnes. Tāpēc īpaša loma aizsargājamo sugu saglabāšanā ir zooloģiskajiem dārziem, kas veic dzīvnieku populācijas saglabāšanas funkcijas.
4.martā Līgatnes dabas takas apmeklētājiem būs atvērtas no plkst.9.00 līdz 17.00. CITES pasākums notiks dabas taku teritorijā, pie dabas izglītības centra "Pauguri". Dalība pasākumā iespējama ar Līgatnes dabas taku apmeklētāju biļeti.
CITES konvencija ir otra lielākā starptautiskā vienošanās dabas aizsardzības jomā, aptverot vairāk nekā 35 000 sugu un 184 valstis. CITES apdraudēto sugu sarakstā ir iekļautas ziloņu, tīģeru, plēsīgo putnu, kaktusu un orhideju, gandrīz visas bruņurupuču, daudzas čūsku, gliemežu, jūras zīdītāju un daudzas citas sugas. No Latvijas savvaļas sugu klāsta CITES pielikumos sastopams brūnais lācis, vilks, ūdrs, lūsis, kā arī ērgļu, klijānu, liju un pūču sugas. No augu sugām Latvijas sarakstā atrodamas dažādas orhideju dzimtas sugas, tai skaitā dzegužkurpīšu, dzegužpirkstīšu, naktsvijoļu sugas, no kurām kā apdraudētākā ir norādīta dzeltenā dzegužkurpīte.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri