• Agija,
  • Aldonis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Rīgas 11. novembra krastmalā arheologi pētīs Horna bastionu (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Interesanti fakti / Vēsturiskie
VS.LV 12:04, 26.03.2025


Viduslaikos šeit atradusies priekšpils teritorija, kas bijusi apbūvēta.


Tika atklāts neskarts kultūrslānis gan pie Horna bastiona mūra, gan priekšpils.

Veicot arheoloģisko uzraudzību Rīgas pils lietus ūdens novadīšanas sistēmas būvdarbu zonā tika atklāts neskarts kultūrslānis gan pie Horna bastiona mūra, gan priekšpils. Šobrīd Latvijas Nacionālā vēstures muzeja arheologi veic arheoloģisko izpēti, lai noskaidrotu atradumu veidu, kultūrvēsturisko nozīmi un iespējamo ietekmi uz VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) īstenoto lietus ūdens novadīšanas sistēmas izveides projektu. Plānots, ka arheoloģiskā izpēte noslēgsies līdz aprīļa beigām, taču tās rezultāti būs zināmi pēc atrasto liecību dziļākas izpētes.

"VNĪ ar lielu atbildību izturas pret ikkatru īstenoto projektu. Veicot būvdarbus Vecrīgā īpaša nozīme ir arheoloģiskajai uzraudzībai un vēsturisko vērtību savlaicīgai atklāšanai, novērtēšanai un saglabāšanai iespējami lielākā apjomā un augstākajā kvalitātē. Varam lepoties ar mūsu sadarbības partneriem, kuri savu darbu veic atbildīgi, tādējādi nodrošinot vēsturisko vērtību dokumentēšanu un saglabāšanu. Ar nepacietību gaidām arheoloģisko darbu noslēgumu, lai uzzinātu kādu vēstures lappusi par Rīgu atklāsim šoreiz," atklāj VNĪ valdes locekle Jeļena Gavrilova.

Veicot arheoloģisko uzraudzību būvdarbu zonā, tika konstatēts, ka zemes rakšanas darbus nepieciešams apturēt. Teju divu metru dziļumā zem mūsdienu zemes līmeņa atklājās neskarts (netraucēts) kultūrslānis, ko veido tumša zeme ar koksnes paliekām, dzīvnieku kauliem, trauku lauskām. Uzsākot arheoloģisko izpēti vēl nebija skaidrs atraduma veids, apjoms un nozīme. Lai gan izpētes darbi vēl turpinās, šobrīd noskaidrojies, ka priekšpils zonā iespējams atrasta vēsturiskā Rīgas pils zirgu staļļa grīda.

"Pie Horna bastiona, 11.novembra krastmalā, atklāts zviedru valdīšanas laika bastiona sienas posms. Tas mūrēts no skaldītiem dolomīta bluķiem, kas izkārtoti mūrim gar sānu malām, bet mūra vidusdaļa pildīta ar akmeņiem kaļķu javā. Sienas biezums 1,7 metri. Horna bastions ierīkots 17.gadsimta otrajā pusē, bet 18.gadsimtā tas savienots ar pilsētas nocietinājumiem, izveidojot vienotu aizsardzības līniju. Rīgas nocietinājumu sistēma pastāvēja līdz 1857.gadam, kad tika atļauts nojaukt aizsargsienas. Savukārt Pils laukumā arheoloģiskā izpēte tiek veikta pirmo reizi. Viduslaikos šeit atradusies priekšpils teritorija, kas bijusi apbūvēta. No pilsētas to norobežoja aizsarggrāvis un aizsargsiena. 17.gs. priekšpils daļa iekļauta plašākā nocietinājumu sistēmā, kas nojaukta 18.gs., aizberot arī aizsarggrāvi. Līdz 1780.gadam, kad ierīkoja laukumu, teritorija bija sadalīta gruntsgabalos. Šobrīd pētītajā laukuma daļā konstatētas 17.-18.gs. koka apbūves liecības ar intensīvu kultūrslāni un atradumiem, kuru vidū dominē zirglietas un militāra rakstura priekšmeti." stāsta arheoloģiskās izpētes vadītājs Vitolds Muižnieks.

Projekta ietvaros paredzēts pārbūvēt lietus kanalizācijas tīklus, ūdensapgādes un sadzīves kanalizācijas tīklus, lai novērstu ūdens ietekmi uz pils mūriem, savukārt kastelas dienvidu fasādē - uzstādīt apgaismojumu un informācijas stendu.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti Pavasarī Rēzeknē var vērot putnus (+VIDEO)

Būru iemītnieku vērošana no attāluma sniegs iespēju pilsētniekiem vairot izpratni par vidi.

Interesanti fakti RTU testē inovatīvus materiālus, veidojot betona skulptūras (+VIDEO)

Trīs mēnešus studentiem bija iespēja apgūt zināšanas par 3D drukas tehnikām.

Interesanti fakti Puse no visiem autoceļu bedru izraisītajiem negadījumiem notiek Rīgā

Autovadītāji sociālajos tīklos bieži sūdzējušies par Rīgas ielu un pagalmu dramatisko stāvokli – starp bedrēm nākas lavierēt kā pa slaloma trasi, un ik pa laikam ierastos maršrutos pārsteidz jauns caurums asfaltā. Jo īpaši pavasaros pēc sniega nokušanas.

Lasiet arī